18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczny towarzyski gaduła

Redakcja
Lawendowa Lucy z hodowli pani Barbary Fot. Archiwum Hodowli Kotów Burmańskich Rimeburg PL
Lawendowa Lucy z hodowli pani Barbary Fot. Archiwum Hodowli Kotów Burmańskich Rimeburg PL
W Europie pojawił się w tym samym czasie, co kot syjamski. Wcześniej przez wieki żył w Tajlandii, Malezji i w Burmie, stąd nazwa tej rasy.

Lawendowa Lucy z hodowli pani Barbary Fot. Archiwum Hodowli Kotów Burmańskich Rimeburg PL

Koty burmańskie (nie mylić z birmańskimi!) długo pozostawały w cieniu syjamów i choć w XIX wieku były hodowane w Anglii, przegrywały konkurencję popularności ze swoimi niebieskookimi pobratymcami. Odrodzenie hodowli burmów nastąpiło w latach 30. w Stanach Zjednoczonych za sprawą emerytowanego oficera marynarki Josepha Thompsona i jego małej brązowej kotki o równie egzotycznym jak jej wygląd imieniu - Wong Mau.

Obecnie koty burmańskie hodowane są w Europie głównie w Anglii, ale najwięcej hodowli istnieje w Australii i Nowej Zelandii, które to kraje szczycą się odmianami o srebrzystym futrze. Burmy są też modne w Stanach Zjednoczonych. Został tam wyhodowany odmienny od pierwowzoru typ rasy, powstały z krzyżówek z kotami perskimi lub egzotycznymi kotami krótkowłosymi.

Kota burmańskiego charakteryzuje średnia wielkość i silna, dość krępa budowa oraz okrągło zakończony ogon. Głowa ma kształt klinowaty, ale o zaokrąglonych konturach, uszy szeroko rozstawione, a nos prosty, z wyraźnym zagłębieniem u nasady. Miłośników tej rasy zachwycają oczy burmów - duże, o orientalnie zakrzywionej górnej powiece i barwie, która może przybierać różne odcienie żółci - od złotożółtej do bursztynowej. Futerko jest delikatne i połyskujące, ściśle przylega do skóry i jest niemal całkowicie pozbawione podszerstka, co znakomicie ułatwia pielęgnację.

Oryginalnym kolorem kotów burmańskich jest sobolowy. W wyniku zabiegów hodowlanych obecnie istnieje 10 odmian barwnych, w tym różne odcienie brązu, odmiany rude, kremowe, niebieskie, liliowe, a także szylkrety, będące kolorystycznymi mieszankami. Bardzo charakterystyczną cechą ubarwienia tych kotów jest jaśniejszy od grzbietu i kończyn odcień futra w dolnej części ciała. W żadnym przypadku nie może być to jednak kolor biały, gdyż białe plamy na futrze są w tej rasie uważane za wadę.

Burmy są kotami bardzo towarzyskimi. Łatwo przywiązują się do człowieka, a ich łagodny charakter sprawia, że znakomicie nadają się do domów z dziećmi. - Kilka moich kotów trafiło do dzieci specjalnej troski - mówi Barbara Richter-Mercik, od lat hodująca koty burmańskie. - Te koty uwielbiają bowiem przesiadywanie na kolanach, głaskanie, zabawy, a nawet noszenie na rękach. Mogą też być dobrymi "terapeutami" dla osób chorych na depresję. Są szczęśliwe w większym, kocim towarzystwie. - Moje koty zawsze śpią razem, a w zasadzie jeden na drugim - dodaje pani Barbara. - Dlatego wydając swoje koty upewniam się, czy będą miały zapewniony częsty kontakt z człowiekiem lub towarzystwo innego kota.

Burmy są z natury gadatliwe, choć nie wrzaskliwe; miłym głosem wyrażają swoje nastroje i "opowiadają" o tym, co je zaintrygowało. Kocie mamy są bardzo troskliwe, ale - co ciekawe - w wychowaniu kociąt często biorą udział także kocury.

Zakup kociaka burmańskiego z legalnej hodowli to koszt od 1500 zł.

Barbara Matoga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski