Eko Dzień Dziecka w gminie Krzeszowice. Ciekawostki wprost z natury: w co zamienić ścieki, czym nakarmić osła, czego szukać na wulkanie

Akcja specjalna Dzień Dziecka
Ciekawy, nietypowy, edukacyjny Eko Dzień Dziecka z "Gazetą Krakowską" i "Dziennikiem Polskim" mieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze w gminie Krzeszowice. Wyruszyły na ekologiczną wycieczkę, poznawały naturę od nieoczywistej strony. Śledziły proces oczyszczania ścieków, obserwowały życie zwierząt w minizoo, a nawet karmiły kozy, osły, egzotyczne krowy i lamy. Na wulkanicznym wzgórzu słuchały historii o zamku Tenczyn i zachwycały się kolorowymi agatami.

Ekologiczne święto dla dzieci zorganizował wydawca "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego". Grupa 48 uczniów ze szkoły w Nawojowej Górze pod opieką pięciu nauczycieli oraz reprezentantów organizatora projektu Eko Dzień Dziecka i partnerów akcji wyruszyła na poszukiwanie przygód.

Tu ze ścieków robią wodę

Dzieci edukacyjnie zaczęły swoje święto w spółce Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice, partnera projektu. Prezes Henryk Skotniczny witał w siedzibie spółki mówiąc, że to na wskroś nowoczesny obiekt, który prąd czerpie przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, a ogrzewany jest dzięki pompom ciepła. Natomiast sama oczyszczalnia korzysta z biogazu powstającego w procesie oczyszczania ścieków.

O oczyszczaniu w interesujący sposób opowiadali kierownik Centralnej Oczyszczalni Ścieków Natalia Seręga oraz główny energetyk inż. Wojciech Walczowski. Prezentowali urządzenia do oczyszczania mechanicznego, gdzie w pierwszej fazie wpływa brudna, gęsta, śmierdząca ciecz, do której powstawania przyczynia się każdy człowiek. Następnie uczestnicy wycieczki prześledzili proces natleniania, oczyszczania biologicznego, żeby na końcu zobaczyć pobraną ze zbiorników przejrzystą wodę, która płynie do rzeki Krzeszówki. Na pożegnanie dzieci otrzymały upominki i gadżety.

Pora karmienia w minizoo

Na trasie eko wycieczki znalazła się Zamkowa Zagroda w Rudnie z ciekawym zwierzyńcem. Dzieci dowiedziały się przy wejściu do tego minizoo, że żyje tam około sto zwierząt. Od kur, kaczek i królików poprzez owce, które beczeniem witały swoich gości wścibskie kozy, które wystawiły łby między elementami ogrodzenia oraz osły, kucyki, konie, po bardziej egzotyczne lamy, alpaki i szkockie, kudłate krowy górskie.

Od właścicieli zoo dzieci dostały paczuszki z suchym chlebem, którym z zaangażowaniem karmiły zwierzęta, ustawiały się do zdjęć i robiły sobie selfie z osłem, alpaką lub rogatymi krowami.

Zagroda była też miejscem wspaniałych zabaw na placu z huśtawkami, torem przeszkód i tyrolką, do której ustawiały się długie kolejki.

Odkrywali dzieje Tenczyna

Od zagrody ze zwierzętami leśny szlak prowadził w górę. Dzieci ze swoimi opiekunami i organizatorami atrakcji powędrowały na szczyt wzgórza wulkanu, gdzie znajdują się wspaniałe ruiny zamku Tenczyn. Tu czekała pani przewodnik z interesującymi opowieściami o dziejach tej średniowiecznej warowni.

Wycieczkowicze weszli za zamkowy teren przez bramą wjazdową i odremontowany barbakan. Następnie wędrowały z przewodnikiem przez korytarz zwany Gęsią Szyją, czyi zamek średni do wieży, a przez jej bramę na dziedziniec zamku górnego, skąd podziwiały całą okolicę. To była okazja do poznania historii od XIV wieku i pierwszego budowniczego zamku Nawoja z Morawicy, a następnie kolejnych właścicieli z rodu Tęczyńskich i Potockich. Warto było posłuchać o plotkach i ukrytych skarbach, przypomnieć sobie XVII-wieczne wojny zwane potopem szwedzkim oraz podstępne zdobycie zamku.

W poszukiwaniu agatów

Kolejnym ciekawym miejscem niedaleko zamku jest Muzeum Agatów w Rudnie, to raj pełen kolorowych kamieni, minerałów znalezionych na krzeszowickiej ziemi. Tutaj też trafiły wycieczkowicze z Nawojowej Góry.

Właściciel muzeum kolekcjoner minerałów Witold Koprucha opowiedział o swoich zbiorach i pokazał dzieciom tysiące okazów pozyskanych przez dziesięciolecia na okolicznych polach agatowych i rumowiskach skalnych. W sali kinowej prezentował filmy o poszukiwaniu agatów. Udowadniał, że o znalezionych, wykopanych kamieniach można ciekawie opowiadać i prezentować niezwykłe obrazy, które te minerały kryją w sobie.

Frajdą dla dzieci było wyjście na agatowe pola, gdzie niektórzy znaleźli kryształy, jurajskie skamieniałości, amonity, a nawet jaja agatowe. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał kamień na pamiątkę.

Zobaczcie relację!

Ten wyjątkowy dzień nie byłby możliwy bez wparcia naszych Partnerów:

Posłanka na Sejm RP DOROTA MAREK
reklama

Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice Sp. Z O.O.
Spółka Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice prowadzi działalność na terenie Gminy Krzeszowice poprzez zaspakajanie potrzeb obecnych i przyszłych klientów w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i z należytą dbałością o środowisko. Jednak należy zaznaczyć, że zadania spółki nie kończą się tylko na sprawnym zarządzaniu systemem gospodarki wodno-ściekowej. Ważnym elementem działalności Spółki jest bowiem promowanie ekologii wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Krzeszowice. Angażując się w najróżniejsze akcje propagujące postawy proekologiczne, Spółka podejmuje działania edukacyjne, mające na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby środowiska oraz wzbogacanie ich wiedzy o zależnościach w nim zachodzących.
reklama

Muzeum Agatów w Rudnie
Muzeum Agatów w Rudnie znajduje się na wzgórzu wulkanicznym permskich skał wylewnych na wysokości ok. 400m npm.
Zamysł stworzenia takiego miejsca powstał u kolekcjonera Witolda Kopruchy przed kilkoma laty. Kolekcjoner w swoich zbiorach ma kilka tysięcy okazów pozyskanych w latach 1980 - 2024 na okolicznych polach agatowych i rumowiskach skalnych. Kolekcja jest uzupełniana i wymieniana na nowe okazy, które są wciąż pozyskiwane.
W Muzeum oprócz sal z eksponatami znajduje się sala multimedialna i sala kinowa, a pomieszczenia są klimatyzowane. Muzeum to również miejsce, gdzie mogą wystawiać swoje zbiory inni kolekcjonerzy.
Mamy nadzieję, że zechcesz odwiedzić nasze Muzeum znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Tenczyn i poznać Skarby tej Ziemi. Są na wyciągnięcie Twojej ręki!
reklama

Zamkowa Zagroda
Sześciohektarowy teren nieopodal Zamku Tenczyn w Rudnie, różnorodność gatunkowa i rasowa zwierząt, niesamowite widoki, cisza i wszechobecny spokój. Zamkowa Zagroda w Rudnie (gmina Krzeszowice, powiat krakowski) to miejsce na wyjątkową wycieczkę dla małych i większych miłośników naszych braci mniejszych. Szczególnie polecamy przyjechać tu w tygodniu, by na spokojnie pooglądać krowy różnych ras, kucyki szetlandzkie, przeróżne rasy owiec oraz kóz, króliki czy lamy.
reklama

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka - organizator jednego z najbardziej barwnych i wyjątkowych wydarzeń kulturalnych Wieliczki – „Święta Soli”. Po czterech latach przerwy - 16 czerwca 2024 r. na Zamku Żupnym - znów będzie można uczestniczyć w tej niezwykłej imprezie. Jak zwykle „Święto Soli” oferuje różnorodność atrakcji i zabawę dla całej rodziny.
reklama

Zamek Tenczyn
Zamek Tenczyn w Rudnie, to jurajska warownia położona na wygasłym wulkanie. Wspaniała, magnacka rezydencja, która w latach swojej świetności wyglądem i znaczeniem konkurowała z Wawelem – położona jedynie 30 kilometrów od granic Krakowa, w otoczeniu Puszczy Dulowskiej, parków krajobrazowych i rezerwatów.

Akademia Piłkarska 21 Im. Henryka Reymana
reklama

Teatr Groteska

Smart Platinium Sp. Z O.O.

- Cieszymy się, że wycieczką Eko Dzień Dziecka w gminie Krzeszowice sprawiliśmy najmłodszym wiele radości - mówią organizatorzy z "Gazety Krakowskiej i "Dziennika Polskiego".

PARTNERAMI DNIA DZIECKA SĄ

______________

______________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski