MKTG SR - pasek na kartach artykułów

EkoHERO 2021. PRAD: Dron widzi wszystko

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Bezzałogowe statki powietrzne, znane szerzej jako drony, mają za zadanie szybko lokalizować trucicieli, doprowadzić do ich upomnienia, a w konsekwencji poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Firma PRAD Sp. z o.o., która za pomocą dronów bada i monitoruje powietrze, została laureatem zaszczytnego I miejsca w Plebiscycie EkoHERO Małopolski 2021.
Przemysław Mitręga z Firmy PRAD Sp. z o.o. osobiście odbiera nagrodę
Przemysław Mitręga z Firmy PRAD Sp. z o.o. osobiście odbiera nagrodę Anna Kaczmarz

Jak to działa? Dron do walki ze smogiem wyposażony jest w kamery i analizator do pobierania próbek z powietrza. Z jego pomocą jest możliwe ustalenie miejsc, w których są nielegalnie spalane śmieci i inne szkodliwe materiały.

I w tym właśnie specjalizuje się firma PRAD Sp. z o.o, której aktywność i rzutka działalność została zauważona i doceniona w tegorocznej edycji Plebiscytu EkoHERO Małopolski 2021. Inspekcje dronem z zakresu termowizji, inspekcji technicznych oraz inwentaryzacji działek, to ich specjalność.

EkoHERO 2021. PRAD: Dron widzi wszystko
PRAD Sp. z o.o.

Kiedy w dymie zostaną wykryte szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak: formaldehyd (co może świadczyć o spalaniu mokrego drewna), amoniak (spalanie produktów zawierających białka), chlorowodór (powstały na skutek spalania PVC, czyli ram okiennych, wykładzin, rur), rozpuszczalniki organiczne (powstały przez spalanie tworzyw sztucznych, butelek PET lub lakierowanego drewna), albo cząstki organiczne, co może świadczyć o spalaniu odpadów, dron wykryje to i pokaże. Do szybkich pomiarów obecności nad kominem właśnie tych substancji świetnie nadają się drony. Może to stać się początkiem interwencji straży miejskiej.

EkoHERO 2021. PRAD: Dron widzi wszystko
PRAD Sp. z o.o.

Pomiar zanieczyszczeń dronem to szybkie i skuteczne narzędzie do wykrywania trucicieli. Drony mogą być wykorzystywane zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają zainstalowane specjalne czujniki, które w kilka sekund potrafią pokazać stężenia zanieczyszczeń powietrza.

EkoHERO 2021. PRAD: Dron widzi wszystko
PRAD Sp. z o.o.

Mogą powstać nawet mapy zanieczyszczenia powietrza. Jak? Dron lata na wybranym obszarze i dokonuje pomiarów. Następnie uzyskane dane są przetwarzane i prezentowane w formie mapy zanieczyszczeń.

- Jesteśmy dumni z zakupu aparatury pomiarowej do walki ze spalaniem odpadów oraz do monitorowania smogu. Na początku 2020 r. zakupiliśmy bezzałogowy statek powietrzny DJI Matrice 210 v2, głowicę pomiarową firmy SoftBlue oraz kamerę z 30-krotnym zoomem optycznym do wykrywania obecności nielegalnych składowisk odpadów. Dzięki wykonywaniu zleceń dla gmin (m.in.: Zielonek, Wielkiej Wsi, Trzebini, Chrzanowa, Libiąża) aktywnie walczymy o poprawę jakości powietrza oraz chronimy środowisko na terenie województwa małopolskiego oraz śląskiego. W tym roku pozyskaliśmy nowych klientów (Mogilany, Świątniki Górne, Wolbrom, Skoczów, Cieszyn) oraz poszerzamy swoje portfolio o kamerę termowizyjną, która pozwoli na sprawdzanie szczelności szamb - mówi Przemysław Mitręga, szef firmy.

Wykorzystanie dronów do walki ze smogiem znacznie skraca czas przeprowadzania kontroli oraz dokładnie wskazuje ognisko zanieczyszczeń.

Warto wiedzieć, że PRAD Sp. z o.o zajmuje się także sprzedażą oraz montażem instalacji fotowoltaicznych.

Firma posiada instalację OZE, segreguje odpady, i stara się być przykładem przedsięwzięcia, będącego w zgodzie z ekologią.

EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...

ORGANIZATOR PLEBISCYTU

__________

PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU

__________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski