Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy blokują Węgierską

Sylwia Klimczak
Projekt Węgierskiej Bis zakładał dwa warianty: A i B. Ekolodzy z Katowic i Warszawy sprzeciwiają się projektowi A, twierdząc, że jest on zły dla środowiska. Ich protesty przyniosły skutek
Projekt Węgierskiej Bis zakładał dwa warianty: A i B. Ekolodzy z Katowic i Warszawy sprzeciwiają się projektowi A, twierdząc, że jest on zły dla środowiska. Ich protesty przyniosły skutek Fot. Katarzyna Gajdosz
Nowy Sącz. Po skargach ekologów z Katowic i Warszawy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska sprawdzi, jaki wpływ na ryby i nietoperze ma planowana obwodnica. Wszystko przez niepełną dokumentację złożoną przez inwestorów

Prace nad projektem Węgierskiej Bis dostały zielone światło w grudniu 2015 r. Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Krakowie wydał wtedy decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.

Po skargach ekologów z Katowic i Warszawy generalny dyrektor ochrony środowiska tamtą decyzję uchylił i kazał uzupełnić raporty dotyczące wpływu drogi na przyrodę.

Powrót do punktu wyjścia

Decyzja GDOŚ przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia na szczeblu wojewódzkim. - Inwestor (Nowy Sącz - przyp. red.) odłożył na później analizę wpływu inwestycji na środowisko, zamiast zrobić ją przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji do RDOŚ w Krakowie - mówi Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka prasowa GDOŚ.

Wszystko przez niepełną dokumentację złożoną przez inwestorów.

Przedstawione przez samorząd Nowego Sącza raporty nie uwzględniały bowiem szkodliwego wpływu budowy drogi wzdłuż Dunajca na chronione gatunki ryb pływające w rzece czy też wpływu sztucznego oświetlenia na przelatujące tą trasą nietoperze.

Ekolodzy dopięli swego

Planowana budowa nowego odcinka drogi wzbudziła zainteresowanie ekologów z Warszawy i Katowic.

- Raport przedstawiony przez inwestora był niepełny, a to jest niezgodne z przepisami - mówi Krzysztof Rytel z Centrum Zrównoważonego Transportu. Fundacja z Warszawy wylicza, że błędem było niezbadanie w należyty sposób oddziaływania inwestycji na migrację zwierząt i na chronione ryby.

„Obszar Natury 2000 Środkowy Dunajec wraz z dopływami stanowi niezbędne zaplecze tarliskowe dla gatunków ryb chronionych. W środkowym Dunajcu i w jego dopływach bytuje 19 gatunków ryb” - uzasadnia organizacja w swojej skardze na decyzję RDOŚ w Krakowie.

Zdaniem ekologów prace, zwłaszcza przy budowie mostu, znacząco wpłyną na zdrowie i długość życia ryb, takich jak: świnka, brzana czy jelec i certa.

Z kolei Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze zarzuciło autorom raportu niepełną inwentaryzację żyjących w okolicy zwierząt.

- Nasza interwencja dotyczyła nieprawidłowości podczas wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych - mówi Marek Sołtysiak z katowickiej organizacji.

Miasto nie komentuje

Do czasu otrzymania pisemnego uzasadnienia decyzji prezydent miasta Nowego Sącza nie będzie komentował sprawy.

- Teraz zaczną się procedury administracyjne - przewiduje Adam Czerwiński, szef Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. - Wydłuży to cały projekt co najmniej o kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tygodni - dodaje drogowiec.

Fakty

Na Węgierską Bis jeszcze poczekamy...

Grzegorz Tabasz, sądecki przyrodnik i felietonista, prezes Stowarzyszenia Greenworks: Nie chcę komentować stanowiska organizacji ekologicznych i ich zarzutów bez przeczytania decyzji. Natomiast znam doskonale teren Węgierskiej Bis. Jestem zaskoczony, iż żadna z sądeckich czy małopolskich organizacji pozarządowych nie dostrzega zagrożeń dla przyrody, natomiast widać je ze Śląska i samej stolicy. Pewnie z daleka widać lepiej...

Mieczysław Kaczwiński, radny Nowego Sącza: Nie tracę nadziei, że ta droga powstanie. Widać jednak, że nie będzie to na pewno w najbliższych latach. Przykład to obwodnica zachodnia, która również napotkała wiele problemów.

W tegorocznym budżecie Nowego Sącza zabezpieczono 600 tys. zł na cele projektowe. Po odwołaniu od decyzji przez ekologów 470 tysięcy złotych przesunięto na budowę chodnika przy ul. Kamiennej.
(SK), (GAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski