MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Krowodrzy Górce zasadzono setki drzew. Zbyt mało, zbyt dużo, a może optymalnie? Mieszkaniec ma pewne wątpliwości

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Nasadzenia drzew na Krowodrzy Górce. Jest ich zbyt mało, zbyt dużo czy też optymalnie?
Nasadzenia drzew na Krowodrzy Górce. Jest ich zbyt mało, zbyt dużo czy też optymalnie? Andrzej Banaś
Jeden z mieszkańców Krowodrzy Górki zwrócił naszą uwagę na nowe nasadzenia drzew pomiędzy ulicami Bratysławską a Fieldorfa Nila w Krakowie. Jego zdaniem zbyt gęste nasadzenia nie dadzą możliwości rozwoju drzewom, co w przyszłości będzie skutkowało koniecznością ich wycinania. Wątpliwości mieszkańca rozwiewa Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, który tłumaczy, że nasadzenia były realizowane przez specjalistyczną firmę. Co więcej, o tak liczne nasadzenia prosili sami mieszkańcy.

- Między zasadzonymi drzewami nie zachowano należytych odstępów. Tu nie ma nawet pół metra przerwy. Przecież te drzewa nie będą tu miały szansy, by się rozwinąć, ponieważ są zbyt ciasno zasadzone. Uważam, że nie jest to zrobione zgodnie ze sztuką i za kilka lat, część tych drzew zapewne zostanie wyciętych - mówi nam Pan Radosław.

Zapytaliśmy zatem urzędników, ile dokładnie drzew i jakich gatunków zasadzono w tej części Krakowa.

Z odpowiedzią przyszedł nam Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie tłumacząc: - Nasadzenia pomiędzy ulicami Bratysławską a Fieldorfa Nila to część nasadzeń kompensacyjnych towarzyszących budowie linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

- Dla przypomnienia – w ramach tego zadania, na północy Krakowa, w obszarze nowej inwestycji posadzono ok. 3,5 tys. drzew i prawie 43 tys. krzewów. Pomiędzy ulicami Bratysławską a Fieldorfa Nila, wzdłuż przebudowanego torowiska tramwajowego, oraz nowych deptaków i dróg rowerowych wykonawca zadania nasadził ok. 700 drzew różnych gatunków. W zależności od miejsca są to brzozy, dęby, lipy, a także graby - te drzewa o pokroju kolumnowym nasadzono najbliżej nowych alejek i ścieżek rowerowych będą tworzyły swoistą „zieloną ścianę” - wyjaśnia Machowski.

Jak dalej tłumaczy rzecznik prasowy ZIM, drzewa były nasadzane przez specjalistyczną firmę, zgodnie ze sztuką ogrodniczą, na podstawie zatwierdzonego projektu zagospodarowania zielenią, w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej.

- Nasadzenia zieleni były jednym z elementów całego kontraktu pn. Budowa linii KST III do Górki Narodowej wraz z towarzysząca infrastrukturą, którego koszt to ok. 600 mln zł. Warto też zaznaczyć, że na wniosek mieszkańców zwiększona została liczba nasadzanych drzew bezpośrednio przy zrealizowanej inwestycji. Pierwotny projekt wskazywał, że w obrębie inwestycji zostanie nasadzonych ok. 2,7 tys. drzew, a pozostałe drzewa z ok. 3,5 tys. zostaną nasadzone w parku Krakowian przy ul. Węgrzeckiej nieopodal al. 29 Listopada. Ostatecznie w obszarze inwestycji wykonawca, w uzgodnieniu z ZZM, nasadził ok 3.2 tys. drzew, a pozostałe sadzili mieszkańcy we wspomnianym parku Krakowian - podsumowuje Machowski.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski