Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne inwestycje szansą dla Krakowa

Janusz Michalczak
Zastosowanie znajdzie woda opadowa, która będzie wykorzystywana do nawadniania zieleni.
Zastosowanie znajdzie woda opadowa, która będzie wykorzystywana do nawadniania zieleni. Wizualizacja: Klimaty
Nowe osiedla. Co prawda zima już (prawie) za nami, jednak krakowianie długo pamiętać będą gigantyczne stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. Walka ze smogiem to temat niezwykle ważny, a jednym ze środków zaradczych są alternatywne źródła energii w budownictwie mieszkaniowym.

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Kraków zajmuje 8. miejsce wśród 600 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Pierwsze takie osiedle właśnie powstaje w południowej części miasta.

Pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne

Pompy ciepła, które będą montowane w tym osiedlu, pobierają zakumulowaną, niskotemperaturową energię z gleby, która następnie przekształcana jest w ciepło. Służy ona nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do ich chłodzenia. Woda w mieszkaniach ogrzewana jest także za sprawą pomp.

- Zastosowanie takiego systemu zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 80 procent w porównaniu do kotłów gazowych - dodaje Zbigniew Śnieżek ze studia Id-Biuro Projektów s.c., autor projektu. - To rozwiązania nadal niezwykle rzadko wykorzystywane w budownictwie wielorodzinnym, jednak w miastach takich jak Kraków ich zastosowanie jest bardzo pożądane.

W budynkach zastosowano także system wentylacji mechanicznej powietrza z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacji, który wspiera energo-oszczędność osiedla oraz dla komfortu mieszkańców, dokładnie filtruje zanieczyszczenia z zewnątrz. Dla zmniejszenia zużycia energii zamontowano także ogniwa fotowoltaiczne. Zastosowanie znajdzie woda opadowa, która będzie wykorzystywana do nawadniania zieleni.

Z myślą o posiadaczach aut na prąd

W garażu zostanie przygotowane stanowisko do ładowania coraz popularniejszych samochodów hybrydowych i elektrycznych. - Chcemy stworzyć innowacyjne i ekologiczne osiedle wygodne dla mieszkańców i przyjazne środowisku naturalnemu. Jednocześnie chcemy pokazać, że można budować w mieście osiedla, na których nie dominuje beton i które nie emitują do atmosfery praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Współczesne osiedla dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł energii - w tym wypadku pomp ciepła, mogą być w pełni ekologicznie - mówi Marcin Osikowski, jeden z inwestorów, osiedla „Klimaty”.

Osiedle powstaje w Borku Fałęckim i będzie składać się z trzech trójkondygnacyjnych budynków. Średnia wielkość apartamentów wyniesie ok. 120 metrów kwadratowych.

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski