MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne dowody osobiste już od 2011 roku

Redakcja
DOWODY OSOBISTE. Podstawowy dokument tożsamości będzie zawierał nie tylko informacje o jego właścicielu, ale także podpis elektroniczny umożliwiający załatwienie spraw urzędowych oraz dostęp do rejestrów publicznych.

Rząd zaakceptował wczoraj projekt ustawy o dowodach osobistych, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ciągu kilku miesięcy ustawa powinna zostać uchwalona przez Sejm, bo nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

Nowe dowody zastąpią dotychczasowe plastikowe karty. Nie będzie jednak obowiązkowej wymiany, a wydanymi już dowodami - kartami plastikowymi - będzie można posługiwać się do wygaśnięcia ich ważności. Ponieważ obecne dowody mają 10-letni termin ważności, ktoś, kto dziś wyrabia ten dokument, może się nim posługiwać do 2020 r. Nowe dowody - tak jak obecne - będą wydawane bezpłatnie.

Tak jak do tej pory warstwa graficzna dowodu - o takich samych wymiarach jak obecnie - ma potwierdzać tożsamość posiadacza dokumentu. Będą na niej widoczne podstawowe dane osobiste (m.in. imiona i nazwiska, płeć, imiona rodziców) i numer PESEL. Zniknie rysopis (wzrost i kolor oczu), wzór podpisu posiadacza dokumentu oraz adres zameldowania, za to pojawi się obywatelstwo.

- Dzięki wpisaniu do dowodu obywatelstwa nowym dokumentem łatwiej będzie się można posługiwać poza granicami kraju. Z kolei wykreślenie adresu zameldowania zlikwiduje konieczność wymiany dowodu przy każdej zmianie adresu zamieszkania - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

Nowością będzie warstwa elektroniczna, w której będzie można zapisywać dane biometryczne. Projekt ustawy zakłada, że w dowodzie znajdzie się tylko cyfrowy zapis twarzy właściciela dokumentu. Nie będzie odcisków palców (choć technicznie będzie taka możliwość), bo nadal ich umieszczanie w dowodach wzbudza negatywne skojarzenia.

W mikroprocesorze zostanie zapisany PIN, czyli zestaw cyfr stanowiący podpis elektroniczny. Na razie będzie on umożliwiał jedynie kontakt z urzędami administracji publicznej (zostaną one wyposażone w czytniki podobne do terminali stosowanych w sklepach lub niektórych bankach). Po wprowadzeniu PIN urzędnik będzie miał dostęp do wszystkich danych posiadacza dowodu osobistego. Mikroprocesor będzie na tyle pojemny, że w przyszłości będzie można dodawać nowe funkcje, np. rejestr usług medycznych dla potrzeb Narodowego Funduszu Zdrowia czy systemu ubezpieczeń społecznych.

Zmienią się także zasady wydawania dowodów osobistych. Wniosek w tej sprawie będzie można złożyć w dowolnym urzędzie, a niekoniecznie w miejscu stałego zamieszkania. Możliwe będzie także złożenie wniosku przez internet, ale przy załatwianiu dowodu przynajmniej raz (np. do odbioru dokumentu) trzeba będzie stawić się osobiście, by urzędnik mógł potwierdzić tożsamość właściciela dowodu osobistego.

(GEG)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski