Euroliga koszykarek. Wielkie nerwy w meczu Wisły Can-Pack [ZDJĘCIA]

Justyna Krups
W środowym meczu 6. kolejki Euroligi koszykarki Wisły Can-Pack Kraków wygrały 59:56 (14:13, 14:12, 19:21, 12:10) z tureckim zespołem Mersin. Starcie z rywalem, który na koncie miał same porażki, wcale nie było dla faworyzowanych wiślaczek łatwe.

Wisła Can-Pack wygrała pierwszy mecz Euroligi na własnym parkiecie, ale – paradoksalnie – po słabszej grze.
W tym sezonie zdarzało się, że mistrz Polski grał jak równy z równym z faworytami Euroligi, ale przegrywał. Teraz sytuacja była odwrotna. Drużyna Mersin przyjechała do Krakowa osłabiona. Przeciwko Wiśle nie wystąpiła ani kontuzjowana Marissa Coleman, ani Frida Eldebrink. Długo jednak wiślaczki nie potrafiły tego wykorzystać.

Obie drużyny popełniały sporo błędów i w pierwszej połowie mecz nie stał na najwyższym poziomie. Atakom krakowianek brakowało płynności, często oddawały rzuty pod presją kończącego się czasu na akcję. W pierwszej kwarcie żadnego punktu na swoim koncie nie miała Ewelina Kobryn, skutecznie wypychana spod kosza.

Na domiar złego, na początku drugiej kwarty groźnie wyglądającego urazu kostki doznała Sandra Ygueravide. Twarz Hiszpanki wykrzywił grymas bólu, utykając została sprowadzona z boiska. Bez niej Wisła miała jeszcze więcej problemów z rozgrywaniem akcji. W dodatku do niemocy w ataku doszły błędy w defensywie.

- Wszystko robimy źle – wściekał się Jose Hernandez przy linii bocznej.

Wiślaczki starały się bronić agresywnie, zmniejszać rywalkom pole manewru, ale te ostatecznie mogły liczyć pod koszem na dwumetrową Gintare Petronyte.

Zablokowała się też wiślacka maszyna do rzucania z dystansu, Meighan Simmons - Nie zawsze Meighan może rzucać po kilka trójek w meczu – usprawiedliwiał ją trener Hernandez. W pierwszej połowie zdecydowanie na plus wyróżniała się jedynie Ziomara Morrison, która w tej trudnej sytuacji trafiła aż dwie trójki, co jak na podkoszową jest sporym wyczynem.

W końcu przełamała się jednak Ewelina Kobryn, rzucając pierwsze punkty. Na parkiet wróciła też Ygueravide, co bardzo pomogło ustabilizować grę gospodyń. I to Wisła schodziła na przerwę prowadząc 28:25, dzięki rzutowi za 3 pkt Ygueravide.

Po zmianie stron w wiślaczki wstąpiła nowa energia, wyszły na 10-punktowe prowadzenie. Turczynki nie dawały jednak za wygraną. Coraz śmielej poczynała sobie Tiffany Hayes. W końcówce kwarty Ygueravide zaliczyła stratę, a próbując odzyskać piłkę, faulowała Petronyte w niegroźnej sytuacji. Litwinka doprowadziła do remisu 46:46.

Walka zrobiła się wyjątkowo zacięta. Na półtorej minuty przed końcem na tablicy widniał remis 56:56. Kiedy dwa rzuty wolne trafiła Ygueravide, kibice na moment odetchnęli. W końcówce krakowianki spudłowały jednak aż 5 osobistych i do końca drżały o wynik. W ostatnich sekundach rywalki zaczęły akcję, która mogła przesądzić losy meczu. Sprawę rozstrzygnął jednak… arbiter, który odgwizdał dość kontrowersyjny faul w ataku ekipy Mersin.

- Wisła nie zasłużyła na wygraną, to my zasłużyliśmy na zwycięstwo – oświadczyła trenerka gości, Ozlem Senlan. – Sędziowie na to nie pozwolili.

- To był nasz być może najgorszy mecz w tym sezonie. Ale ważne jest to, żeby wygrywać – skwitował Hernandez.

Wisła Can-Pack Kraków – Mersin Buyuksehir 59:56
(14:13, 14:12, 19:21, 12:10)
Wisła:
Morrison 17 (2x3), Ben Abdelkader 14 (3x3), Kobryn 14, Simmons 7 (1x3), Ygueravide 7 (1x3) – Szott-Hejmej 0, Misiuk 0.

Mersin: Hayes 18 (1x3), Petronyte 16, Nevlin 15 (2x3), Kartaltepe 5 (1x3), Dogan 2 – Ertas 0, Olcek 0, Tokyay 0, Yildizhan 0.

Materiał oryginalny: Euroliga koszykarek. Wielkie nerwy w meczu Wisły Can-Pack [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska