MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Faktura małżeńska

Redakcja
- Oburzający jest dla mnie przepis, uzależniający wysokość odliczenia wydatków na Internet od liczby osób wyszczególnionych na fakturze - napisał do nas Czytelnik korzystający z sieci.

Odliczenia wydatków na Internet

- Oburzający jest dla mnie przepis, uzależniający wysokość odliczenia wydatków na Internet od liczby osób wyszczególnionych na fakturze - napisał do nas Czytelnik korzystający z sieci.

   Przypomnijmy, że od 1 marca usługi dostępu do Internetu świadczone na rzecz użytkowników prywatnych zostały opodatkowane 22-proc. stawką VAT. Jedynym sposobem na ograniczenie kosztów jest skorzystanie z obowiązującej od początku roku ulgi podatkowej. Zgodnie z prawem odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, do wysokości 760 zł w roku podatkowym. Podkreślmy, że nie można odliczać wydatków na instalację sieci.
   - Jeśli uczciwa rodzina wydelegowała ojca, by jako jej przedstawiciel podpisał umowę np. z telekomunikacją, to odliczy sobie 760 zł za rok. Jeśli w rodzinie panuje taka sytuacja, że na każdej umowie widnieją podpisy obojga małżonków, to kwota ta wzrasta dwa razy (!!!) - napisał oburzony Czytelnik, pytając jednocześnie, czy jego zdaniem nieżyciowego przepisu nie należałoby zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.
   Biuro prasowe resortu finansów, nie komentując "życiowości" obowiązującego prawa, potwierdziło we wczorajszej rozmowie z "Dziennikiem", że małżonkowie mogą skorzystać osobno z limitów odliczeń wydatków na Internet (2 x 760 zł) tylko w przypadku, gdy na fakturze wystawionej przez dostawcę usługi zapisano dwie osoby. Krótko mówiąc nie wystarczy "Jan Malinowski", konieczny jest zapis "Jan i Maria Malinowscy". Wiele obecnie obowiązujących umów na usługę dostępu do sieci zostało podpisanych tylko przez jedną osobę z rodziny, a faktury wystawiane są właśnie na jej nazwisko, co w skuteczny sposób pomniejsza kwotę możliwą do odliczenia.
   Ministerstwo Finansów jest jednak nieubłagane. Resort twierdzi wyraźnie, że zgodnie z obowiązującym prawem, z omawianej ulgi może skorzystać każdy z małżonków osobno - ulga dotyczy każdego podatnika i właśnie dlatego podstawą do odliczenia muszą być faktury wystawione na nazwisko obojga, a nie tylko jednego z małżonków (jeżeli małżonkowie chcą skorzystać osobno z limitu odliczeń).
(DER)
   Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wydał decyzję o uwolnieniu dostępu do gniazdka abonenckiego w zakresie usług telefonicznych i szerokopasmowego dostępu do Internetu, co ułatwi operatorom alternatywnym korzystanie z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej. Pełny dostęp do pary przewodów doprowadzonych do gniazdka telefonicznego abonenta (czyli tzw. lokalnej pętli abonenckiej) polega na przejęciu przez alternatywnego operatora świadczenia usług telefonicznych (połączeń głosowych) oraz dostępu szerokopasmowego do sieci Internet dla dotychczasowego abonenta TP, bez konieczności budowania dodatkowych linii telefonicznych. Uwolnienie pętli abonenckiej będzie prowadzić do zwiększenia konkurencji, obniżenia cen oraz wzrostu jakości i zakresu oferowanych usług. Cel taki został osiągnięty na rynkach europejskich, gdzie pojawiły się podmioty świadczące usługi w oparciu o istniejącą sieć dawnego monopolisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski