Fani walczą o Festiwal Muzyki Filmowej!

Fani walczą o Festiwal Muzyki Filmowej!

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Tłumy na Festiwalu Muzyki Filmowej Fot. ANNA KACZMARZ

Tłumy na Festiwalu Muzyki Filmowej Fot. ANNA KACZMARZ

KONTROWERSJE. Festiwal Muzyki Filmowej wisi na włosku z powodu cięć finansowych. Imprezy broni jednak jej publiczność!
Tłumy na Festiwalu Muzyki Filmowej Fot. ANNA KACZMARZ

Tłumy na Festiwalu Muzyki Filmowej Fot. ANNA KACZMARZ

Tłumy na Festiwalu Muzyki Filmowej Fot. ANNA KACZMARZ

Festiwal Muzyki Filmowej może być jednym z głównych poszkodowanych w wyniku cięć, których na budżecie Krakowskiego Biura Festiwalowego dokonali najpierw prezydent, a następnie radni Platformy Obywatelskiej. Przedwczoraj dyrektor KBF Izabela Helbin zapowiedziała, że FMF albo zniknie, albo zostanie mocno ograniczony.


W serwisie petycje.pl stworzono pismo zaadresowane do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidra.
Autor petycji, Mateusz Prendota, pisze m.in.: "FMF od lat przyciąga do Krakowa nie tylko znakomitych kompozytorów i artystów - jest przede wszystkim wydarzeniem uwielbianym przez wielopokoleniową publiczność. W ciągu trzech - czterech majowych dni FMF gromadzi 15 000 - 17 000 widzów, w tym także rosnącą z roku na rok liczbę zagranicznych gości. Festiwal posiada na swoim profilu blisko 6 000 aktywnych członków, a spontaniczną akcję w internecie przeciwko cięciom budżetowym, które uniemożliwią jego organizację, w ciągu 4 dni poparło 1300 osób. Do akcji dołączają fani z całego świata".

ZOBACZ PETYCJĘ >>
Do tej pory wirtualną petycję podpisało już ponad 400 osób. Są to ludzie z całej Polski, a także z innych krajów, z Niemiec, Czech, a nawet z Australii i Japonii! Nic dziwnego, wystarczy przypomnieć sobie, jak wiele samochodów z rejestracjami spoza Małopolski parkowało w czasie trwania festiwalu. Do obrony imprezy fani nawołują także na portalu Facebook.


Przeciwko likwidacji festiwalu protestują też ludzie z branży, do prezydenta Jacka Majchrowskiego trafiły listy, także z zagranicy. Jednym z obrońców festiwalu jest Abel Korzeniowski, znakomity polski kompozytor, który pracuje na stałe w Los Angeles i tworzy dla Hollywood. List przysłał też Diego Navarro, dyrektor Tenerife International Film Music Festival.


"Festiwal Muzyki Filmowej to nasz festiwal, w Krakowie stworzony, na nim możemy prezentować nasze chóry i orkiestry. Impreza dla kilkunastu tysięcy ludzi, święto! Jeśli miastu, które wytworzyło naprawdę coś oryginalnego (nie ma wielu takich festiwali w Europie i na świecie) zależy tak bardzo, żeby poświęcić coś co ma najcenniejszego, to ja widzę w tym albo cynizm, albo polityczną grę, albo zwyczajną nieodpowiedzialność. Nie wiem, na ile liczy się głos fanki, kogoś, kto na ten trzeci majowy weekend czeka zawsze z utęsknieniem, ale cieszę się, że są ludzie, którym na tej imprezie zwyczajnie zależy, zwykli ludzie, nie politycy, nie dziennikarze, którzy na festiwalach także żyją, ale zwykli ludzie - odbiorcy" - pisze nasza czytelniczka Ala Nowak.


- Bardzo mnie cieszy taka aktywność publiczności - mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej. - W czasie czterech lat udało nam się stworzyć imprezę rozpoznawalną na całym świecie. Wiem, że o naszym festiwalu mówi się nawet w Los Angeles.


Festiwal wstrzelił się w lukę. W Europie są jeszcze tylko dwie podobne imprezy: w Gandawie i na Teneryfie. W zeszłym roku Poznań uruchomił podobną imprezę Transatlantyk. Jeśli Kraków zrezygnuje, stolica Wielkopolski zapewne najbardziej na tym zyska.


Festiwal pełnił rolę znakomitego promotora Krakowa w świecie, pomagał w nawiązywaniu kontaktów, nie tylko artystycznych, ale też biznesowych. Festiwal Muzyki Filmowej promował także polskich muzyków, gdyż to oni występowali, grając partytury napisane do filmów.


- Przetarcie szlaków w Ameryce czy Chinach zabrało nam kilka lat - dodaje Piaskowski. - Udało nam się dostać do największych nazwisk - Hansa Zimmera, Tan Duna czy Howarda Shore'a. To laureaci Oscara, ludzie z najwyższej półki w muzyce filmowej.


Rafał Stanowski

ZOBACZ PETYCJĘ >>

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo