Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynuje cię historia Bronowic? Zostań społecznym archiwistą

Małgorzata Mrowiec
Inicjatywy. Towarzystwo Przyjaciół Bronowic zachęca do wspólnego odkrywania i dokumentowania historii. Poszukuje chętnych, którzy - po przeszkoleniu - zajmą się nagrywaniem wspomnień starszych mieszkańców Bronowic Małych i skanowaniem archiwalnych zdjęć oraz dokumentów.

Bronowickie Archiwum Społeczne istnieje od zeszłego roku. Jest obecne w internecie. Dzięki umieszczonym tam archiwalnym fotografiom, dawnym świadectwom szkolnym, a także nagranym wspomnieniom 80- i 90-latków można przenieść się w czasie do Bronowic Małych, jakich już nie zobaczymy.

Animatorzy BAS chcą je rozwijać i rozbudowywać. W tym roku będzie to możliwe dzięki dotacji przyznanej Towarzystwu Przyjaciół Bronowic przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W ramach projektu "Bronowickie Archiwum Społeczne Plus" do 30 listopada tego roku do zasobów archiwalnych mają trafić kolejne wspomnienia, fotografie, wycinki prasowe, dokumenty osobiste związane z historią życia codziennego w dawnych Bronowicach Małych. Ma też zostać wydane - na płycie CD - słuchowisko przygotowane w oparciu o wspomnienia bronowian - to pozwoli spopularyzować zbiory BAS także poza internetem.

- Poszukujemy osób, które chciałyby dołączyć do zespołu animatorów BAS i pomóc nam w rozwoju zasobu archiwalnego - zachęca Natalia Martini, koordynatorka projektu.

Nowi animatorzy wezmą udział w warsztatach z archiwistyki społecznej - nauczą się m.in. rejestrować wspomnienia, pozyskiwać, opracowywać oraz digitalizować (skanować itp.) archiwalne materiały wizualne, a także będą gromadzić archiwalia w trakcie indywidualnych spotkań ze świadkami historii, czyli z mieszkańcami Bronowic Małych w wieku 65+.

Warsztaty dla animatorów odbędą się 27 czerwca (sobota) w godz. 10-15, w siedzibie Creative Coworking przy ul. Przybyszewskiego 17b. Czas przewidziany na gromadzenie bronowickich archiwaliów to cały lipiec.

Animatorem może zostać każdy mieszkaniec lub sympatyk Bronowic Małych (niezależnie od wieku), któremu zależy na zachowaniu pamięci o tej dawnej podkrakowskiej wiosce.

Jak się zgłosić?
Kto chce zostać społecznym archiwistą i zbierać świadectwa minionego czasu, powinien skontaktować się z Natalią Martini: tel. 510-683-503, adres e-mail [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski