Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Felieton Grzegorza Tabasza. Tulipan wczesny

Grzegorz Tabasz
Do listy wcześniaków, czy mówiąc precyzyjnie przebudzonych niestandardowym ciepłem roślin dopisałem tulipany. Z ziemi wyszły zwinięte w charakterystyczny wąski kielich zielone liście. Na dnie widać nawet kwiatowy pąk. Nazwałem je wcześniakami, gdyż tulipany zwykle zakwitały w gruncie najwcześniej na przełomie kwietnia i maja.

Marzec to zdecydowanie zbyt wczesanie. Jutro sprawdzę, co zostało ze ślicznych roślinek po dzisiejszych przymrozkach. Przy gruncie było nawet pięć kresek niżej zera. Ich bliski krewniak, czosnek niedźwiedzi przetrwał, ale to rodzima roślina z gór więc wiele wytrzyma. Zobaczymy. Historia tulipanów liczy już pięć wieków i nic nie wskazuje by miała się mieć ku końcowi.

Pierwsze okazy, które pojawiły się w Holandii w XVI wieku. Niektóre rodzaje osiągały bajońskie ceny. Pogoń za nowymi odmianami i masowa uprawa sprawiły, iż ustalenie kim był dziki protoplasta tulipana ogrodowego jest już niemożliwe. To co sadzimy w ogrodach to mieszaniec kilkudziesięciu blisko spokrewnionych gatunków tulipanów rosnących od zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego po Chiny. Urodziwe, tanie w utrzymaniu. Niestety kwitną zdecydowanie zbyt krótko.

Warto tulipany uprawiać. Szczęśliwemu odkrywcy nowej odmiany przysługuje prawo nadania nazwy. Jaką zechce. I zapewne gratyfikacja finansowa, jeśli zdoła rozpowszechnić ogrodową nowinkę. Tulipany godne uwagi są...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski