Ferie 2023. Jak przygotować się do zimowych szaleństw na stokach?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Dozujmy sobie zimową frajdę, a na pewno będzie ona lepiej smakować
Dozujmy sobie zimową frajdę, a na pewno będzie ona lepiej smakować Pexels
Zima to dla wielu miłośników sportu bardzo wyczekiwana pora roku. Kojarzy się ze świetną zabawą, z godzinami spędzonymi na stokach. Zakładamy narty lub deskę snowboardową i zapominamy o całym świecie. Warto jednak pamiętać, że beztroskie szusowanie jest sportem, który wymaga wcześniejszego przygotowania. Co robić, aby nie przywieźć do domu niechcianej pamiątki w postaci gipsu lub kontuzji?

Narciarstwo cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W popularnych zimowych kurortach i modnych miejscach często dochodzi do sytuacji, w których czas oczekiwania na wyciąg jest dłuższy niż sam zjazd. Tymczasem narciarstwo należy jednak do najbardziej kontuzjogennych sportów.

Krótki sezon

Sezonowość narciarstwa (w połączeniu z ograniczonym czasem urlopów czy ferii) sprawia, że na stok ruszamy kompulsywnie; w pierwszej dogodnej chwili, bez przygotowania czy jakiejś podstawowej rozgrzewki. Te czynniki mogą bezpośrednio doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych urazów czy kontuzji, których efekty będziemy odczuwać przez wiele lat.

Wielu z nas czeka na zimowy sezon cały rok
Wielu z nas czeka na zimowy sezon cały rok Pexels

Wybierając się na stok, nie możemy zapominać o sprzęcie dobrej jakości – szczególną uwagę należy zwrócić na buty, wiązania oraz kask.

Pod żadnym pozorem nie wolno jeździć na nartach czy desce pod wpływem alkoholu!

Najważniejszą kwestią związaną z bezpiecznym zimowym szaleństwem jest jednak… zdrowy rozsądek. Nie wybierajmy za pierwszym razem najtrudniejszych szlaków. Dozujmy sobie zimową frajdę, a na pewno będzie ona lepiej smakować.

Być w formie

Pamiętajmy, że jazda na nartach angażuje całe ciało, jednak najbardziej narażone na duże przeciążenia są stawy skokowe, kolanowe i biodrowe oraz kręgosłup. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, powinniśmy przez cały rok (lub przynajmniej na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem) dbać o odpowiednią sportową zaprawę. Doskonale sprawdzi się ćwiczenia ogólnorozwojowe i wzmacniające mięsnie – jazda na rowerze, nordic walking, jogging czy wizyty w siłowni.

Powinniśmy też zadbać o zwiększenie wytrzymałości naszych więzadeł poprzez ćwiczenia w obciążeniu zbliżonym do pozycji ciała na nartach – ugięte kolana i biodra, poparte skrętami tułowia.

- Przed rozpoczęciem jazdy na stokach, najważniejsza sumiennie przeprowadzona, kompleksowa rozgrzewka – mówi lek. med. Krzysztof Kołtowski, ortopeda i traumatolog – Jazda na nartach czy desce stanowi bardzo duże, fizyczne obciążenie dla naszego organizmu w tym stawów skokowych, pasa biodrowego oraz mięśni nóg i pośladków. Wychodząc na stok powinniśmy pobudzić nasze mięśnie i więzadła do aktywności, przystosować je do pracy w ujemnych temperaturach poprzez wykonanie ćwiczeń rozciągających w biernym obciążeniu.

Bez rozgrzewki w najlepszym przypadku nabawimy się zakwasów, jednak często mogą przytrafić się również dużo poważniejsze urazy, takie jak złamania czy zerwania więzadeł. Rekonwalescencja w tych przypadkach jest bardzo długa – zauważa ekspert.

Marzysz o aktywnym odpoczynku? Zadbaj, by był bezpieczny
Marzysz o aktywnym odpoczynku? Zadbaj, by był bezpieczny Pexels

Sport to zdrowie, zróbmy więc wszystko, aby tak rzeczywiście było. Zaopatrzmy się w odpowiedni dla nas sprzęt i odzież, pamiętajmy o rozgrzewce i zachowajmy trochę rozsądku, a z pewnością spędzimy na stoku fantastyczny czas.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie