MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park Jalu Kurka już otwarty! To będzie zielona enklawa w ścisłym centrum miasta. Jak będzie urządzony?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowy rok - nowe otwarcie, tym razem otwarcie parku. W pierwszym dniu 2023 roku krakowianom został udostępniony park Jalu Kurka, znajdujący się w ścisłym centrum miasta przy ul. Szlak, nieopodal Dworca Głównego i kampusu Politechniki Krakowskiej. Miejsce to można odtąd odwiedzać w godzinach 6-22. Oficjalne otwarcie parku ma natomiast odbyć się pierwszego dnia wiosny, kiedy zrobi się tu bardziej zielono.

Tak wygląda park Jalu Kurka - ZDJĘCIA 1.1.2023

Przed udostępnieniem parku mieszkańcom posprzątano go - wyczyszczono alejki, wywieziono kilka ciężarówek śmieci, przeprowadzono przegląd drzewostanu, wymieniono stare ławki i kosze na śmieci na nowe. Miasto zapowiada, że rozpoczęte tuż po zakupie parku prace porządkowe będą kontynuowane.

Przypomnijmy: trwające od wielu lat negocjacje z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka zostały zakończone w połowie grudnia 2022 roku. Po podpisaniu umowy notarialnej działki położone w centrum Krakowa, przy ul. Szlak 71, o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara, zostały odkupione od zakonników i stały się własnością gminy Kraków. Zielony teren w pobliżu Dworca Głównego oraz kampusu Politechniki Krakowskiej został wykupiony za kwotę 10 mln 987 tys. złotych.

Od momentu zakupu parku przez miasto prowadzone w nim były prace porządkowe takie jak wywożenie śmieci, sprzątanie alejek, Park był mocno zaniedbany, dlatego tak ważne są prace porządkowe, które będą kontynuowane. Przed udostępnieniem parku Zarząd Zieleni Miejskiej wymienił również stare, zdewastowane ławki oraz kosze na śmieci na nowe, tak aby poprawić komfort użytkowania tego miejsca.

Urzędnicy zaznaczają, że prace wykonane w parku przed jego udostępnieniem to niezbędne minimum, dzięki nim po latach przerwy znów może służyć krakowianom jako miejsce odpoczynku i rekreacji. Na bieżąco Zarząd Zieleni Miejskiej ma też na bieżąco sprawdzać drzewostan, tak by miejsce to było w pełni bezpieczne. Teren znajdujący się pod ochroną konserwatorską będzie utrzymywany zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, tak aby mógł pełnić funkcję enklawy zieleni i ciszy w środku miasta.

Natomiast obecnie nie są planowane żadne inne prace, np. dotyczące urządzenia w parku placu zabaw. Jak tłumaczy ZZM, to dopiero użytkowanie parku da odpowiedź, jak może on wyglądać w przyszłości, aby spełniał oczekiwania mieszkańców, pozwoli sprawdzić, w jaki sposób mieszkańcy lubią i chcą spędzać w nim czas. Jeśli chodzi o oświetlenie, docelowo mają znów działać parkowe latarnie (które jednak są dziś w bardzo złym stanie). Kwestią oświetlenia parku zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Powitanie Nowego Roku na świecie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Park Jalu Kurka już otwarty! To będzie zielona enklawa w ścisłym centrum miasta. Jak będzie urządzony? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski