MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej na talerzu

Redakcja
Trwa Festiwal Kultury Żydowskiej, trudno zatem pominąć fakt, że kuchnia narodowa także tworzy kulturę. Wiedzą o tym organizatorzy, dlatego przewidziano warsztaty kulinarne w hotelu Eden prowadzone przez Etel Szyc, a także tradycyjną kolację szabasową w Galicji. W wielkiej ilości knajpek na krakowskim Kazimierzu znajdziemy także takie, które szczycą się żydowskimi potrawami.

Krakowski smak

Można zjeść tradycyjny czulent, czyli danie z fasoli, pęczaku, wołowiny i cebuli, która powstała w związku z zakazem palenia ognia w szabas, zatem, zwyczajowo, przygotowywana była dzień wcześniej i przechowywano ją w specjalnym szabaśniku.
W rozmowie o potrawach koszernych dowiadujemy się, że koszerne to po hebrajsku: "nadające się", "stosowne", "dobre". W potocznej mowie "koszerny" znaczy "legalny", lub zgodny z przepisami.
Co zatem jest legalne w kuchni żydowskiej? Prawo Mojżeszowe dzieli zwierzęta na czyste i nieczyste. Dozwolone jest jedzenie zwierząt parzystokopytnych (które mają racice) i przeżuwających, np. krowy, owce, sarny. Niedozwolone jest jedzenie mięsa: wielbłąda konia, osła, zająca, królika, świni, żab, ślimaków, krewetek i homarów. Każdy ptak drapieżny, który używa pazurów, jest nieczysty. Można jeść zwierzęta wodne, które mają płetwy, łuski i skrzela. Tak mówią przepisy zawarte w Torze.
We współczesnych restauracjach na Kazimierzu ze względu na koszty i brak warunków (powinny być w zasadzie dwa pomieszczenia kuchenne) raczej nie gotuje się potraw koszernych, ale są za to smaczne i świeże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski