Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Zawodów, czyli kto ma szansę na dobrą pracę

Marcin Warszawski
Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych. Uczniowie chcieli przede wszystkim wiedzieć, jakie kryteria trzeba spełnić, by dostać się do armii czy policji i, na jakie pobory można liczyć
Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych. Uczniowie chcieli przede wszystkim wiedzieć, jakie kryteria trzeba spełnić, by dostać się do armii czy policji i, na jakie pobory można liczyć Marcin Warszawski
Edukacja. Młodzi przyszłość widzą w kierunkach technicznych i służbach mundurowych

Ponad 120 wystawców prezentowało się w ramach Festiwalu Zawodów w Krakowie. Formuła drugiej edycji targów edukacyjnych została zaczerpnięta z francuskiego Lyonu, gdzie każdego roku odbywa się Mundial Zawodów.

W trakcie wydarzenia prezentujące się placówki największy nacisk kładły na praktyczne aspekty poszczególnych zawodów zgrupowanych w siedmiu branżach: turystyczno- gastronomicznej, informatyczno- elektronicznej, budowlanej, społeczno-medycznej, rolno-przetwórczej, mechaniczno-mechatronicznej oraz usługowej. Pomysłodawcą wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

- Cieszy nas fakt, że zupełnie nowa impreza, oparta na sprawdzonym schemacie i wzbogacona zachodnioeuropejskimi wzorcami, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy tłumnie odwiedzili naszą halę - powiedziała Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. Na odwiedzających targi gimnazjalistów i licealistów czekali doradcy zawodowi.
Indywidualne konsultacje pozwoliły młodzieży poznać trendy rynku pracy oraz dowiedzieć się, jakie predyspozycje potrzebne są do wykonywania danego zawodu.

- Geodezja jest od lat niezmiennie bardzo przyszłościowym kierunkiem. Stale rosnąca liczba inwestycji sprawia, że zleceń nie brakuje - zapewniał Jakub Gładki z Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych. Dodawał, że choć geodezja jest kierunkiem technicznym, to cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią obecnie 1/3 uczniów na tej specjalizacji.

Na targach prezentowały się również szkoły mundurowe: Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Ich stoiska przez wszystkie dni trwania targów przeżywały prawdziwe oblężenie.

- Służba w armii to praca dająca stabilizację, możliwość rozwoju i nie najgorsze zarobki. Coraz więcej osób dostrzega te plusy, dlatego kandydaci do noszenia munduru są coraz lepiej wykształceni - wyjaśnił mjr Paweł Wójcik, specjalista Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Młodzież miała okazję zapoznać się także z budową i obsługą broni, założyć spadochron czy maskę przeciwgazowej. - Wielu młodych ludzi właśnie na tych targach po raz pierwszy w życiu miało kontakt z armią. Nadal przysposobienie obronne w szkołach jest na niskich poziomie, co bardzo martwi - oceniał mjr Wójcik.

W trakcie targów młodzież była zachęcana także do aplikowania o wsparcie finansowe w ramach rozmaitych programów stypendialnych. Wśród nich jest "Małopolski program stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych". To projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczeń z dobrymi wynikami może liczyć na 500 zł miesięcznie wsparcia przez cały rok. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.mcp.malopolska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski