Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwalowy wypiek

Redakcja
Zakończenie imprezy na sądeckim rynku(INF. WŁ.) Mszą ekumeniczną w bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty, barwnym korowodem z tanecznymi kręgami na rynku wokół ratusza oraz wielkim galowym koncertem osnutym wokół dzielenia się chlebem i połączonym z defiladą zakończył się wczoraj w Nowym Sączu X Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Święto Dzieci Gór.

Barwny finał Święta Dzieci Gór

   Rytmiczne odgłosy angolskich bębnów, meksykańskich kastanietów i bośniackich liryc (instrumentów podobnych do naszych gęśli) zbratały w tańcu blisko 500 młodych uczestników festiwalu, którzy powracają do domów. Muzyce dało się porwać także blisko 2 tys. widzów w hali widowiskowej.
   - Festiwal będzie trwać w waszych sercach, jak chlebowy zaczyn na następne wypieki. Każdy człowiek, wieś, miasto, naród ma swoją przestrzeń i zabudowuje ją swoją kulturą. Spotkanie w Sączu nauczyło nas, że "twoja przestrzeń może być moją", że do "szczęścia mało nam trzeba, trochę pracy, trochę chleba" - powiedział "dzietcyskom" gospodarz festiwalu Józef Broda.
   Mira Bobrowska z Rady Artystycznej Festiwalu i opiekunowie ekip potwierdzają, że siła folkloru, zwłaszcza w młodzieżowym wydaniu, jest na początku XXI wieku nadal olbrzymia i niewyczerpywalna, bo korzysta z czystych źródeł kultury.
   - Folklor jest najlepszym środkiem w wychowaniu młodego pokolenia, ugruntowaniu własnej tożsamości, walce z unifikacją hałaśliwej pop kultry - mówią Mira Bobrowska i Aleksandra Bogucka z Rady Artystycznej festiwalu. - Zarówno na scenie, jak i za kulisami, dochodziło do autentycznego skamracenia małych Azjatów, Latynosów, Afrykańczyków i Europejczyków. Ta młoda impreza jest nie tylko wielkim skarbem Sądecczyzny, ale też wartością ogólnoludzką: poznając kulturę różnych narodów możemy poznać i zrozumieć siebie wzajemnie. Tylko w taki sposób nawiązują się przyjaźnie, znikają dzielące nas granice. Tak rodzi się pokój, wypadają karabiny z ręki, otwierają dłonie zaciśnięte w pięści.
(LEŚ)
Zdjęcia: Jerzy Leśniak

193
Skamraceni członkowie dziecięcych zespołów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski