MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Film

RS
Fot. UIP {MULTIKINO, cinema city galeria kazimierz, plaza, zakopianka}

3.10 do Yumy

Fot. UIP

{MULTIKINO, cinema city galeria kazimierz, plaza, zakopianka}

Reżyseria: James Mangold. Występują: Christian Bale, Russel Crowe, Ben Foster.
Remake jednego z najbardziej klasycznych westernów wszech czasów. Dan Evans (Christian Bale), desperacko potrzebując pieniędzy, zgłasza się do transportowania przestępcy (Russel Crowe). Ma go doprowadzić w ręce władz do miasteczka Yuma. Jednak od samego początku musi walczyć ze wspólnikami skazańca, za wszelką cenę próbującymi go odbić, oraz z pokusą otrzymania olbrzymiej gotówki, pochodzącej z ukrytego łupu.
Opublikowane w 1953 w Dime Western Magazine opowiadanie Elmore'a Leonarda "3.10 do Yumy" cztery lata później zostało po raz pierwszy sfilmowane przez Delmera Davesa (na podstawie scenariusza Halsteda Wellesa). Główne role zagrali wtedy Glenn Ford i Van Heflin. Reżyser James Mangold miał siedemnaście lat, kiedy po raz pierwszy zobaczył film z 1957 roku. Western wywarł na nim olbrzymie wrażenie: - Zaintrygował mnie, ponieważ pytania, jakie stawiał na temat moralności, odwagi, honoru i rodziny, były bardzo złożone. Postacie Bena Wade'a i Dana Evansa nie są czarno-białe, opowiadana historia jest pełna akcji, a dwa skrajnie różne charaktery siłują się ze sobą z niezwykłą intensywnością.
Mangold inspirował się "3.10 do Yumy" już podczas pracy nad "Cop Land" (1997), docenionym przez krytykę dramatem z Sylwestrem Stallone, obsadzonym w roli skromnego małomiasteczkowego szeryfa, który stawia czoło grupie skorumpowanych nowojorskich policjantów. - "Cop Land" był ukształtowany przez "3: 10 do Yumy" - wspomina reżyser. - Głównego bohatera nazwałem Freddy Heflin, dla uczczenia Van Heflina, który grał Dana Evansa w oryginalnym filmie. Wkrótce zaczął na poważnie myśleć o nakręceniu remake'u "3.10 do Yumy". - Pomyślałem: czemu nie spróbować pokazać oryginalnego filmu i oryginalnej historii ze współczesnej perspektywy? - mówi.(MD)

Pre mie RY

{MULTIKINO, ARS, KINO POD BARANAMI, Helios}

Korowód

Reżyseria: Jerzy Stuhr. Występują: Kamil Maćkowiak, Karolina Gorczyca. Jerzy Stuhr.
Zaczyn historii stanowi nieplanowane spotkanie w pociągowym przedziale. Lawirujący z dużą gracją przez życie student Bartek, motywowany nie tylko ciekawością, ale i przeczuciem, interesuje się porzuconą przez tajemniczego podróżnego komórką. Odebranie pierwszego telefonu rozpoczyna serię dziwnych zdarzeń, w które wplątani zostają nieznający się dotychczas ludzie: żona i córka pasażera, dziewczyna Bartka, od której znacznie się oddalił, nowo poznana Ula, do której chłopak chyba czuje coś więcej. Każde z nich ma coś na sumieniu, każde pragnie własnego szczęścia bojąc się, że prawda może je w jakiś sposób zrujnować. Stuhr, operując na poziomie przypowieści, mówi widzom: kochajcie się, wybaczajcie sobie nawzajem, tylko to może zmienić wasze życie.
"Korowód" stał się głośny na długo przed swoim powstaniem. Choć nie jest "filmem o teczkach", wzbudził duże kontrowersje już na etapie scenariusza. Stało się to m.in. przyczyną opóźnienia terminu rozpoczęcia zdjęć i wycofania się z koprodukcji filmu przez TVP S.A. Historia znacznie bliższa jest ilustracji biblijnego przykazania "Nie będziesz dawał fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu" niż próbie rozliczania się z przeszłością. Jerzy Stuhr sugeruje, że wszyscy tkwimy w kłamstwie - mniejszym, większym, rzutującym na życie nasze i naszych bliskich, ale też zupełnie zdawałoby się przypadkowych osób.
(MD)

{ARS, KINO POD BARANAMI}

Na złamanie karku

Reżyseria: Jan Hrebejk. Występują: Petr Forman, Emilia Vasaryova, Jiri Machacek.
Film produkcji czeskiej, uhonorowany pięcioma Czeskimi Lwami: dla najlepszej aktorki, reżysera, scenariusza, filmu i plakatu. Współczesna Praga. Dwaj przemytnicy po "robocie" znajdują w skradzionym samochodzie dwumiesięcznego hinduskiego chłopca. Sprzedają go bezdzietnej Milusce, która marzy o tym, aby mieć potomstwo, nie może jednak ubiegać się o adopcję. Jej mąż Frantisek, zapalony kibic piłki nożnej, chuligan i rasista, dostał wyrok w zawieszeniu. Pewnego dnia Miluska pokazuje mu ich nowego, ciemnoskórego syna.
"Na złamanie karku" to dramatyczna opowieść o altruizmie i ksenofobii, o strachu przed nieznanym i uczuciu zagrożenia, które budzi w nas ukryte demony rasizmu. To również obraz współczesnych niepokojów egzystencjalnych mieszkańców centralnej Europy, którzy przez wiele lat byli izolowani "żelazną kurtyną" i których ciasny inkubator rozpadł się na ich oczach i zmienił się w globalną wioskę. Reżyser Jan Hrebejk (autor nominowanego do Oscara "Musimy sobie pomagać") pokazuje przeplatające się, tragikomiczne historie o gubieniu i znajdowaniu miłości, przyjaciół, rodziny, rodziców i dzieci. Jest to opowieść o zwykłych ludziach, którzy po długim okresie milczenia, odosobnienia i kłamstw odnajdują siłę i odwagę, aby przebaczyć innym i odnaleźć swoją własną drogę w chaosie życia.
(MD)

{MULTIKINO, cinema city galeria kazimierz, plaza, zakopianka}

Nigdy nie będę twoja

Reżyseria: Amy Heckerling. Występują: Michelle Pfeiffer, Paul Rudd, Tracey Ullman.
Komedia romantyczna. Życie Rosie (Michelle Pfeiffer), 40-letniej, pracującej w telewizji samotnej matki, nie należy do najłatwiejszych. W pracy ma problemy z seksistowskim szefem oraz asystentką Jeannie, która stale sabotuje jej polecenia. W dodatku program "You Go Girl", za którego produkcję odpowiada, ma coraz gorsze wyniki oglądalności.
W domu nie jest lepiej: jej eks-mąż oczekuje dziecka z młodszą kobietą, a z dorastającą córką Izzie coraz trudniej znaleźć wspólny język. W życiu osobistym Rosie także się nie układa - do czasu, kiedy na jej służbowej drodze staje, wyłoniony w castingu do "You Go Girl", Adam Perl. Serce Rosie bije mocniej po raz pierwszy od wielu lat. Daje się zaprosić na pierwszą randkę i od tej pory jej życie zmienia się. Chłopak jest wręcz ideałem, z jednym jednak wyjątkiem - ma 11 lat mniej niż ona, a takie związki w Los Angeles, nawet w branży rozrywkowej, nie są mile widziane.
Po "Clueless", który stał się kinowym przebojem, reżyserka i scenarzystka w jednej osobie, Amy Heckerling, postanowiła powtórzyć sukces i napisała scenariusz do "Nigdy nie będę twoja". Inspiracją dla Amy były jej własne doświadczenia. Tak, jak Rosie, sama była samotną matką wychowująca córkę, ciężko pracującą w telewizji. Między innymi dlatego jednym z głównym tematów jej filmu jest strach przed starzeniem się, który tak mocno nurtuje szczególnie społeczeństwo Hollywood.
(MD)

{MULTIKINO, cinema city galeria kazimierz, zakopianka}

Ukryta strategia

Reżyseria: Robert Redford. Występują: Robert Redford, Meryl Streep, Tom Cruise.
Historia rozgrywa się w trzech płaszczyznach fabularnych. W gabinetach Kongresu zaufany prezydenta, senator Jasper Cruise (Tom Cruise) przekazuje sensacyjną wiadomość o nowej strategii wojennej dziennikarce telewizyjnej (Meryl Streep), prowadząc z nią zabawę w kotka i myszkę, pełną dowcipu, wdzięku i wykrętów. W tym czasie na West Coast University idealistyczny wykładowca, dr Malley (Robert Redford), przekonuje zdolnego, ale znudzonego studenta o potrzebie zaangażowania, przestrzegając jednocześnie przed skutkami niewykorzystania jego niezwykłego potencjału. Równocześnie na drugim końcu świata, w Afganistanie, dwaj byli studenci Malleya, Arian (Derek Luke) i Ernest (Michael Pena), na przekór tezom stawianym przez nauczycieli i polityków, uczestniczą w starciu, od którego zależy nie tylko ich przetrwanie, ale losy nas wszystkich.
- Gdyby to miał być zwyczajny film o wojnie, to zapewne by mnie nie zainteresował, bowiem sądzę, że dziś wojna na ekranie wymaga nowego spojrzenia. Ale w "Ukrytej strategii" zaintrygował mnie sposób, w jaki wojna staje się katalizatorem poczynań trojga postaci, a jeszcze bardziej - rola mediów, edukacji, polityki i młodzieży w życiu Ameryki. Szczególnie zaś spodobało mi się, że scenariusz tak łączy losy bohaterów, by nakłonić widza do stawiania pytań o własne miejsce w świecie współczesnym - mówi reżyser filmu, Robert Redford, autor m.in. nagrodzonych Oscarem "Zwykłych ludzi", "Quiz show", "Fasolowej wojny", "Rzeki życia" i "Zaklinacza koni".
Szczególną pozycję w kinie amerykańskim Redfordowi zapewniły powołane przez niego Instytut Sundance, Festiwal Sundance oraz telewizyjny Sundance Channel, wspierające poczynania młodych niezależnych filmowców. Jego filmy zawsze koncentrowały się na fundamentalnych problemach Ameryki. To samo dotyczy "Ukrytej strategii": film podejmuje wątki, jakich młody odbiorca nie znajdzie w obrazach adresowanych do niego. - Mam nadzieję, że ten film nakłoni widza do refleksji o naszej roli w życiu naszego kraju - mówi Redford. - Przede wszystkim jest to opowieść o naszej teraźniejszości, o tym, od czego zależy los jednostek i całego narodu. To film o osobistej odpowiedzialności, o tym, jak młodzi pojmują swoją rolę w kreowaniu przyszłości, o podejmowaniu kluczowych decyzji, które mają zapewnić nam lepszy świat.
(MD)

przed

Pre mie ry

{MULTIKINO, ARS}

1408

Reżyseria: Mikael Hafstrom. Występują: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack.
Znany pisarz, autor horrorów Mike Enslin (John Cusack) wierzy jedynie w to, co zobaczy na własne oczy, czego dane jest mu dotknąć. Napisał masę bestsellerów, w których podważa obecność zjawisk paranormalnych w większości cieszących się złą sławą nawiedzonych domów, w których rzekomo grasują duchy. Nie udało mu się nigdzie znaleźć dowodu na istnienie życia po życiu. Jego niewzruszone przekonanie będzie jednak musiało ulec zmianie, gdy bohater wynajmie apartament w tajemniczym hotelu Dolphin. Lekceważąc ostrzeżenia dyrektora hotelu (Samuel L. Jackson), pisarz postanawia zamieszkać w nawiedzonym pokoju, który od lat stoi pusty. Nietrudno się domyślić, że bohater musi przeżyć duchową przemianę: ze skrajnego sceptycyzmu przejść na pozycję gorącej wiary. A - by przetrwać noc - musi zmierzyć się również ze swymi własnymi demonami.
(MD)

{MULTIKINO, CINEMA CITY GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Film o pszczołach

Reżyseria: Steve Hickner, Simon J. Smith. Polskie głosy:: Maciej Stuhr, Joanna Trzepiecińska, Nina Terentiew.
Amerykańska animacja. Świeżo upieczony, ambitny absolwent pszczelego college'u pragnie od życia czegoś więcej, niż nieuniknionej kariery w miodowym biznesie. Wykorzystuje więc nadarzającą się okazję i wyrywa się z ula. Poszukiwanie wolności prowadzi go do świata, którego nie wyobrażał sobie nawet w najśmielszych marzeniach. Barry poznaje uduchowioną kwiaciarkę z Nowego Jorku o imieniu Vanessa i dla niej łamie kardynalną zasadę rządzącą światem pszczół - nigdy nie rozmawiać z człowiekiem. Przyjaźń między dwójką bohaterów szybko się rozwija, a Barry przechodzi ekspresowy kurs radzenia sobie w świecie ludzi.
Oprac. (RS)

{Kijów}

Nie ma takiego numeru

Reżyseria: Bartosz Brzeskot. Występują: Marcel Wiercichowski, Bogusław Semotiuk, Agnieszka Ćwik.
Opowieść o grupie przyjaciół, która decyduje się na zorganizowanie skoku życia - opróżnienie sejfu kasyna, które zajmuje się praniem pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności świata polityki i władzy. Żeby ominąć zabezpieczenia projektowane przez najlepszych specjalistów i w efekcie okraść złodzieja znacznie większego od siebie, trzeba stworzyć nadzwyczajny zespół, a przede wszystkim opracować precyzyjny plan, który nie może zawieść. Oczywiście, po drodze wydarzyć się muszą wszystkie możliwe komplikacje, które przywołają rumieńce na twarz największych nawet hazardzistów i najbardziej spokojnym pokerzystom podniosą ciśnienie.
Oprac. (RS)

{Kijów}

Sztuka masażu

Reżyseria: Mariusz Gawryś. Występują: obsada: Agnieszka Dygant, Mirosław Rygielski, Wojciech Mecwaldowski.
Historia 30-letniej masażystki Reni, która nie tylko wspaniale masuje ciało, ale potrafi trafić też do ludzkich dusz. Nic dziwnego, że klientów Salonu Piękności Ciała cechuje niezwykła gadatliwość. Renia stara się pomóc i zaczyna snuć miłosne intrygi.
Oprac. (RS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski