Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja IB Polska podsumowała projekt "Kraków Wspólnie". Z programu skorzystało ponad 105 tys. dzieci z Ukrainy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Kursy języka polskiego, dodatkowe miejsca w przedszkolach, ale także doposażenie krakowskich placówek oświatowych czy zajęcia integracyjne dla wszystkich chętnych. Ponad 105 tys. dzieci i młodzieży skorzystało w ciągu roku z bezpłatnego wsparcia integracyjnego w ramach programu „Kraków wspólnie”. Za program odpowiedzialne są Fundacja Internationaler Bund Polska i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

W zajęciach integracyjnych w ferie, wakacje i w czasie roku szkolnego w ramach programu "Kraków Wspólnie" wzięło udział 19,5 tys. osób, a w kursach języka polskiego 1389 uczniów. Do młodych uchodźców trafiło ponad 7 tys. wyprawek i tabletów, doposażono też 259 szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz MDK-ów. W przedszkolach zapewniono też dodatkowe miejsca 361 dzieciom.

To tylko część z długiej listy rezultatów projektu „Kraków wspólnie”, prowadzonego od roku przez Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i przy finansowym wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Działania w projekcie Kraków Wspólnie realizowało ponad 300 szkół, przedszkoli, domów kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Ich przedstawiciele spotkali się w poniedziałek 26 czerwca w Kamienicy Szarej na Rynku Głównym, aby podsumować współpracę w ramach programu, który właśnie dobiega końca.

-Bez zaangażowania tych instytucji i ogromu pracy nie udałoby się pomóc tak wielu osobom – podkreśla Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji IB Polska.

W krakowskich szkołach uczy się nadal około 8 tys. uchodźców, ale trudno oszacować ile osób kontynuuje naukę zdalną w Ukrainie.

-Jedna trzecia uczestników naszych zajęć nie chodzi do polskich szkół - mówi Anastazija Czerniawska z Centrum Edukacyjnego SWP, które prowadziło kursy polskiego. -Wiele z nich prawie nie wychodziło z domów, a udział w zajęciach był okazją do zrobienia czegoś ciekawego, poznania Krakowa, a także nawiązania relacji koleżeńskich z rówieśnikami - dodaje.

W większości zajęć bezpłatnie mogły uczestniczyć wszystkie dzieci i młodzież niezależnie od ich narodowości i tego, od jak dawna mieszkają w Krakowie. "Głównym celem było ułatwienie młodym uchodźcom odnalezienia się w naszym mieście, a przecież nie można się integrować osobno" - mówi Maria Wojtacha.

Zakończenie projektu „Kraków wspólnie” nie oznacza końca działań integracyjnych na rzecz uchodźców. Fundacja Internationaler Bund Polska nadal prowadzi w Krakowie Centrum Wielokulturowe, Miejsce Otwarte, Szafę Dobra, a od września działalność rozpocznie Centrum Edukacji i Wsparcia na os. Górali 24. -Uchodźcy z Ukrainy nadal będą mogli korzystać ze wszechstronnej pomocy i integrować się ze społecznością naszego miasta - podkreśla Maria Wojtacha.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski