Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja wspiera najlepszych

MNK
Ogromną pomoc dla naukowców i zespołów badawczych stanowi Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, popierająca najlepsze inicjatywy badawcze.

Łączna kwota przyznanych od 1991 roku subwencji wynosi ponad 210 milionów złotych

   Fundacja działa od 1991 roku i jest niezależną instytucją typu non profit. Łączna kwota przyznanych dotychczas, w drodze konkursu, subwencji wynosi ponad 210 milionów złotych. Dewizą fundacji jest wspieranie tylko najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi. Oto kilka ostatnich przykładów.
   v Od wielu lat zespół Pracowni Neurofizjologii i Chronobiologii Instytutu Zoologii UJ skupiony wokół kierownika pracowni dr. hab. Mariana Lewandowskiego pracuje nad neuronalnym mechanizmem zegara biologicznego ssaków. Pracownia otrzymała wsparcie finansowe z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w wysokości 24 tys. zł na zakup przetwornika analogowo-cyfrowego CED Micro 1401 mkII angielskiej firmy Cambridge Electronic Desing Limited, który uległ awarii. Urządzenie to stanowi niezbędny element aparatury pomiarowej, bez którego elektrofizjologiczne badanie aktywności komórek nerwowych jest niemożliwe. Przetwornik pozwala na zamianę sygnału analogowego na cyfrowy, zrozumiały dla komputerów, które sterują, kontrolują, rejestrują i analizują przebieg całego eksperymentu.
   v Zespół prof. dr hab. Ewy Gregoraszczuk z Pracowni Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Zakładu Fizjologii Zwierząt Instytutu Zoologii UJ otrzymał z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej grant w wysokości 20 tys. zł na pokrycie części kosztów związanych z zakupem inkubatora umożliwiającego prowadzenie hodowli komórkowych in vitro. Pracownia Fizjologii i Toksykologii Rozrodu jest pierwszym w Polsce i jednym z niewielu zespołów na świecie zajmujących się działaniem ksenobiotyków jako czynników zaburzających procesy rozrodu. Współpracując z różnymi grupami badawczymi, zarówno w kraju, jak i za granicą, zespół prowadzi m.in. badania dotyczące procesów nowotworowych w gruczole piersiowym.
   v Ostatnio Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dofinansowała także Zakład Radiospektroskopii Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Uzyskana od fundacji kwota, wraz z dodatkowymi środkami udostępnionymi przez dyrekcję IFJ PAN i środkami przeniesionymi z dwóch grantów KBN, pozwoliła na zakup spektrometru APOLLO (Tecmag, USA). Stwarza to nowe możliwości badawcze, umożliwia też przeprowadzenie dwóch doktoratów.
    (MNK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski