Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Jagiellońskim amerykańscy specjaliści szkolą muzealników z Ukrainy

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Warsztaty potrwają do niedzieli, natomiast w poniedziałek odbędzie się wykład otwarty, podczas którego m.in. będzie można poznać obecną sytuację związaną z ochroną zabytków na Ukrainie
Warsztaty potrwają do niedzieli, natomiast w poniedziałek odbędzie się wykład otwarty, podczas którego m.in. będzie można poznać obecną sytuację związaną z ochroną zabytków na Ukrainie Biuro prasowe UJ
W Krakowie odbywają się specjalistyczne szkolenia z zakresu digitalizacji zabytków archeologicznych. Prowadzą je badacze amerykańscy z CyArk - znanej organizacji non-profit z Kalifornii. Pomysłodawcami szkolenia byli z kolei młodzi badacze z ukraińskiej Fundacji Archaic, głównie dr Simon Radchenko, dla którego ważna jest digitalizacja, a tym samym ochrona i zabezpieczenie przynajmniej w formie cyfrowej zabytków archeologicznych i dziedzictwa kulturowego Ukrainy podczas wojny.

Szkolenia i warsztaty odbywają się od 31 października do 5 listopada w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są częścią większego projektu "Ukraine Cutural Heritage Response Initiative" sponsorowanego przez Ambasadę USA w Kijowie oraz Departament Stanu USA.

Amerykanie, którzy dzielą się swoją wiedzą, to przedstawiciele organizacji CyArk - jednej z wiodących na świecie, jeśli chodzi o digitalizację zabytków dziedzictwa kulturowego, w tym także tych znajdujących się pod patronatem UNESCO. Warsztaty na UJ są prowadzone dla grupy 13 muzealników ukraińskich z: Muzeum Narodowego Historii Ukrainy w Kijowie, Narodowego Muzeum Historycznego w Dnipro (dawny Dnietropietrowsk) oraz Narodowego Rezerwatu Chortyca. Koordynatorem ze strony polskiej jest dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ z Wydziału Historycznego UJ. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także Projekt Flagowy Priorytetowego Obszaru Badawczego - Mare Nostrum (zespół ds. digitalizacji) realizowany w Instytucie Archeologii UJ. Ceramika i zabytki metalowe, kamienne i kościane, które służą w trakcie warsztatów jako materiał do ćwiczeń, pochodzą ze zbiorów Instytutu Archeologii UJ.

"Po zakończeniu szkoleń i ćwiczeń dokumentacyjnych prowadzonych przez Amerykanów przy wsparciu naukowców z UJ muzealnicy ukraińscy powrócą do kraju, żeby tam przeprowadzać digitalizację zbiorów archeologicznych i innych oraz szkolić kolejne osoby. Cyfrowe zbiory danych z Ukrainy powstałe w wyniku tego projektu zostaną później udostępnione w internecie i posłużą dwóm celom: wspieraniu nieco innego wykorzystania materiałów akademickich w celach edukacyjnych i pokazania bogatego i różnorodnego dziedzictwa Ukrainy" - informuje krakowska uczelnia.

Przedsięwzięcie ma też wzmocnić umiejętności ukraińskich muzealników w zakresie fotogrametrii i skaningu 3D oraz cyfrowych metod dokumentacyjnych. W ramach projektu został również zakupiony specjalistyczny sprzęt dla ukraińskim muzeów. Są to m.in. laptopy, aparaty, odpowiednie oświetlenie oraz bardzo dużo osprzętu fotograficznego.

- Osobiście cieszę się, że udało się namówić kolegów amerykańskich i ukraińskich do przeprowadzenia tych warsztatów w Krakowie, i to na Uniwersytecie Jagiellońskim - mówi dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ. - My także korzystamy z tych szkoleń, porównując metodologię i organizację naszej pracy związanej z digitalizacją zabytków z tą prowadzoną przez Amerykanów. Tu dużo jest do wzajemnej nauki - dodaje.

W poniedziałek, 6 listopada, o godz. 12 w sali im. Michała Bobrzyńskiego w Collegium Maius UJ odbędzie się wykład otwarty prowadzony przez dr. Simona Radchenko, dyrektora Fundacji Archaic i pracownika Muzeum Uniwersytetu w Stavanger w Norwegii pt. "Two years at war: what’s happening and what will happen with Ukrainian heritage?". Dr Radchenko podsumuje działania związane z warsztatami, a także przedstawi obecną sytuację związaną z ochroną zabytków na Ukrainie i problemami, z jakimi borykają się tamtejsze muzea.

- Już przed wojną muzea ukraińskie borykały się z wieloma problemami, które zostały tylko spotęgowane przez działania wojenne, a część zbiorów została zniszczona lub wywieziona. Dlatego tak ważna jest cyfrowa dokumentacja kolekcji muzealnych na Ukrainie. W tym projekcie postawiliśmy głównie na młodych - choć nie tylko - muzealników z Ukrainy, głównie tych, którzy znają język angielski przynajmniej w małym stopniu lub są zainteresowani technikami digitalizacyjnymi - mówi dr Simon Rachenko.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Uniwersytecie Jagiellońskim amerykańscy specjaliści szkolą muzealników z Ukrainy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski