MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze strukturalne dla przedsiębiorców w 2010 r.

Redakcja
Fundusze strukturalne z okresu programowania 2007-2013 ruszyły już na dobre. W mijającym roku w ramach jednego tylko Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka - przedsiębiorcy złożyli ponad 9 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 19 mld złotych - prawie trzy razy więcej niż w roku ubiegłym.

W zbliżającym się roku spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania przedsiębiorców tą możliwością dofinansowania działalności firmy. Zainteresowani będą mogli składać wnioski o dofinansowanie w odpowiedzi na ogłoszone konkursy. Nie są jeszcze znane ich terminy, ale już dzisiaj warto zastanowić się nad naszym pomysłem na projekt.

Podział funduszy strukturalnych dla przedsiębiorców

W zależności od tego, co chcemy dofinansować, możemy zwrócić się o wsparcie w ramach trzech dostępnych Programów Operacyjnych. "Twarde" inwestycje w przedsiębiorstwach są współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (dotacje przyznaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - PARP) lub w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (dotacje przyznaje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego). Jeśli jesteśmy zainteresowani inwestycją w kadry naszych przedsiębiorstw (tzw. "projekty miękkie") skorzystamy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dotacje przyznaje PARP - na poziomie centralnym, oraz Wojewódzki Urząd Pracy - na poziomie regionalnym). Z POKL skorzystają też osoby, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą.

Małopolski Regionalny Program Operacyjny (MRPO)

Z MRPO skorzystają przedsiębiorcy należący do sektora MSP, których inwestycja będzie realizowana na terenie województwa małopolskiego. Wnioski o dofinansowanie składa się w ramach Działania 2.1: Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw Schemat A: Bezpośrednie wsparcie inwestycji w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na działania służące zwiększeniu konkurencyjności, np. rozbudowę lub nabycie przedsiębiorstwa lub unowocześnienie jego wyposażenia. Poziom i wartość dofinansowania (35-45 proc. wartości inwestycji, 20 - 200 tys. złotych) są uzależnione od wielkości firmy. W 2010 r. planowane są konkursy jedynie dla mikro i małych przedsiębiorstw; średnie skorzystają w 2011 r.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG)

PO IG, w odróżnieniu od MRPO, umożliwia przedsiębiorcom realizację projektów nie tylko o charakterze inwestycyjnym: np. ochronę własności intelektualnej, wsparcie e-biznesu i promocję eksportu. Oferuje też możliwość starania się o dofinansowanie w ramach większej ilości Działań (należy tu podkreślić, że w zależności od Działania poziom dofinansowania waha się w granicach 35 proc. - 85 proc. w zależności od rodzajów zakupów realizowanych w ramach danego projektu). Środki przyznaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród Działań które cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców należy wymienić Działanie: 1.4.-4.1: Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac. W ramach tego działania wspierane są projekty realizowane w dwóch etapach: Etap I (Działanie 1.4): Projekty badawcze i rozwojowe (wsparcie projektu do momentu stworzenia prototypu) i Etap II (Działanie 4.1): Przygotowanie do wdrożenia i wdrożenie wyników prac B+R finansowanych w ramach działania 1.4 lub z Inicjatywy Technologicznej, poprzez inwestycje (zakup środków trwałych lub/i wartości niematerialnych i prawnych) konieczne do wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach I etapu. Innym Działaniem w ramach PO IG, które jest popularne wśród przedsiębiorców jest Działanie 4.2 Wsparcie inwestycji B+R w przedsiębiorstwach. W tym działaniu wspierane są projekty dotyczące wzmocnienia działalności przedsiębiorców w zakresie prowadzenia przez nich prac B+R (badawczo-rozwojowych), np.: opracowanie wzorów przemysłowych i użytkowych lub strategii przekształcenia przedsiębiorcy w CBR (centrum badawczo-rozwojowe). Z kolei przedsiębiorcy, którzy zamierzają wdrożyć w swoich firmach projekty innowacyjne, powinni zainteresować się Działaniem 4.4: Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty inwestycyjne związane z zastosowaniem nowych rozwiązań, np. technologicznych i organizacyjnych, które są stosowane na świecie nie dłużej niż 3 lata. Firmy, które zamierzają rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne z pewnością będą zainteresowane Działaniem 6.1 PO IG: Paszport do eksportu. Działanie skierowane jest do osób, które chcą realizować projekty mające na celu wejście na nowe rynki zagraniczne i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Współfinansowane są projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne w ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa oraz projekty promujące polską markę na rynkach zagranicznych. Ogromną popularnością w skali całego kraju cieszy się Działanie 8.1 PO IG: Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Wymaganym rezultatem kwalifikowanego do wsparcia projektu jest wytworzenie, świadczenie i aktualizacja usług cyfrowych. Należy podkreślić, że wsparcie w ramach tego działania jest oferowane dla firm działających na rynku nie dłużej niż rok.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL)

POKL jest interesujący dla przedsiębiorców, którzy pragną zainwestować w swoje kadry. Możliwą formą wsparcia jest dotacja na projekty szkoleniowe, ew. szkoleniowo-doradcze. W zależności od tego, czy nasz projekt ma charakter ponadregionalny czy regionalny, staramy się o dofinansowanie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Działanie 2.1.1: Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw) lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (Działanie 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw). W obydwu przypadkach została określona minimalna wartość projektu - odpowiednio 400 tys. i 50 tys. złotych. Jeśli potrzebujemy wsparcia o mniejszej wartości, możemy skorzystać ze szkoleń oferowanych przez inne instytucje - szczegóły na ogólnopolskim portalu dotyczącym dofinansowanych szkoleń (a zarazem studiów podyplomowych) - www.inwestycjawkadry.pl.

Ciekawą formą wsparcia dla osób, które dopiero planują założenie działalności gospodarczej jest Działanie 6.2: Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Potencjalni przedsiębiorcy mogą starać się o środki na rozpoczęcie działalności za pośrednictwem licznych instytucji, które uzyskały na ten cel środki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Po ukończeniu cyklu szkoleń (i często doradztwa) można ubiegać się o dotację w wysokości maksymalnie 40 tys. zł. Zostaje ona przyznana na podstawie konkursu biznesplanów. Wsparcie kierowane jest do osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez okres 1 roku przed przystąpieniem do projektu.

Jak otrzymać wsparcie?

W zależności od tego, jaki Program Operacyjny (Działanie) nas interesuje, należy na bieżąco śledzić strony internetowe instytucji, która przyznaje środki na dany cel. Co najmniej raz w roku (lub częściej) na swoich stronach internetowych ogłaszany jest konkurs na składanie wniosków o dofinansowanie w ramach konkretnego Działania. Wraz z konkursem zamieszczana jest dokumentacja konkursowa. Szczegółowe informacje o każdym programie i niezbędnej dokumentacji można uzyskać w naszym Punkcie Konsultacyjnym - zapraszamy na bezpłatne konsultacje do Centrum Transferu Technologii!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski