Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galicyjska Izba Budownictwa: Wspólny głos w sprawach branży budowlanej

JM
- Budownictwo w Polsce powinno być bardziej podmiotowo traktowane. Branża od lat nie może doczekać się systemowych rozwiązań, które wspierałyby jej rozwój, choć mogłaby odegrać dużą rolę w dynamizowaniu gospodarki. Czy Pana zdaniem w najbliższych latach może nastąpić przełom w podejściu do budownictwa?

Piotr Hrabia FOT. JANUSZ MICHALCZAK

ROZMOWA z PIOTREM HRABIĄ, prezydentem Galicyjskiej Izby Budownictwa

- Wszyscy bardzo byśmy sobie tego życzyli. Istnieją przesłanki upoważniające do stwierdzenia, że budownictwo zyska w najbliższych latach na znaczeniu. Obecnie trwają prace nad założeniami do ustawy Prawo budowlane, a także zmianami w ustawie o planowaniu przestrzennym, które w nowym kształcie powinny przyczynić się do uproszczenia procesu inwestycyjnego, ułatwiając uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Ich skutkiem ma być również podniesienie poszanowania ładu przestrzennego, w szczególności zaś powstrzymanie procesu rozpraszania zabudowy i wzmocnienia znaczenia studium.

Nowe prawo ma jednocześnie stworzyć mechanizmy zachęcające do inwestowania na terenach już do tego przygotowanych, czyli obszarach objętych urbanizacją i posiadających niezbędną infrastrukturę - drogową oraz uzbrojenie. Jedną z propozycji jest wprowadzenie zasady, że budowę będzie można rozpocząć na podstawie skutecznego zgłoszenia z dołączonym projektem budowlanym, zaś roboty budowlane inne niż budowa - poza określonymi wyjątkami - nie będą wymagały pozwolenia i zgłoszenia. Nasze środowisko oczekuje także zmian w prawie o zamówieniach publicznych.

Ostatnie przykłady związane zwłaszcza z inwestycjami drogowymi pokazują, że kryterium najniższej ceny jest źródłem patologii. O wszystkich tych sprawach debatowaliśmy w tym roku podczas szóstego już Forum Budownictwa, które odbyło się w Zakopanem z udziałem przedstawicieli Sejmu, centrum rządowego, a także osób zajmujących się nadzorowaniem procesów inwestycyjnych w Krakowie i Małopolsce. Interesowały nas wówczas również kwestie finansowania budownictwa, które bez dopływu środków m.in. z budżetu państwa skazane będzie na powolną wegetację.

- Budzącym nadzieje zjawiskiem jest proces integracji środowisk budowlanych. W ostatnim czasie zawarte zostały porozumienia pomiędzy regionalnymi izbami budownictwa...

- W sprawach dotyczących branży budowlanej chcemy wypowiadać się jednym głosem. Takie porozumienie zawarliśmy w ostatnim czasie z bardzo aktywną Śląską Izbą Budownictwa, która nieco wcześniej uzgodniła współpracę z izbą poznańską.

Dzięki zawartemu porozumieniu będziemy współorganizatorami odbywającego się 24-27 września br. w Katowicach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, nad którym patronat objęli: prezydent RP Bronisław Komo-rowski, były przewodniczący parlamentu Europejskiego, eurodeputowany Jerzy Buzek oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Będzie to ważne wydarzenie dla sektora MSP.

Atutem naszego kraju, co podkreśla Jerzy Buzek, jest uwolniona w 1989 roku przedsiębiorczość i energia Polaków. To one - w dużej mierze - sprawiły, że polska gospodarka, jako jedyna w Unii Europejskiej, oparła się w roku 2009 recesji.

Rozmawiał: (JM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski