MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jeden z największych deweloperów w Europie finansuje kampanię wyborczą kandydata na prezydenta? Jest oświadczenie spółki

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kandydaci na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (z lewej)  i Aleksander Miszalski
Kandydaci na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała (z lewej) i Aleksander Miszalski Wojciech Matusik
W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej w Krakowie nie stygną emocje na linii Miszalski-Gibała. Firma Strabag odniosła się właśnie do zarzutów Łukasza Gibały, który twierdzi, że jeden z największych deweloperów w Europie finansuje kampanię wyborczą Aleksandra Miszalskiego. To właśnie ta firma współfinansowała w marcu br. Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, firmowany nazwiskiem Miszalskiego. Strabag odpowiada, że wiązanie uczestnictwa spółki w jednym w kongresie z finansowaniem działań kandydata w wyborach samorządowych jest nieuprawnione.

Tylu afer jeszcze nie było?

Kilka dni temu na swojej stronie internetowej kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała zamieścił wpis o tym, że "takiej brutalnej kampanii wyborczej i tylu kampanijnych afer jeszcze w Krakowie nie było."

- W przypadku Aleksandra Miszalskiego pojawia się Strabag, jeden z największych deweloperów w Europie. To właśnie ta firma współfinansowała w marcu br. Kongres Krakowskich Przedsiębiorców, firmowany nazwiskiem Miszalskiego. Jest on Przewodniczącym Rady Programowej wydarzenia oraz zasiada w komisji rewizyjno-dyscyplinarnej stowarzyszenia Postaw na Kraków, które je organizuje. Zarząd tego stowarzyszenia tworzy dwójka pracowników jego biura poselskiego i asystent społeczny - czytamy.

Wybory 2024 - kto prezydentem Krakowa I TURA

OFICJALNE WYNIKI w wyborach na prezydenta Krakowa

  1. 37.21%
  2. 26.79%
  3. 19.79%
  4. 7.18%
  5. 5.00%
  6. 3.07%
  7. 0.95%

Źródło: PKW

W odpowiedzi firma Strabag przesłała do redakcji oświadczenie w tej sprawie:

"W opinii Spółki twierdzenie, że wsparcie organizacji 2 Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców, organizowanego przez Stowarzyszenie „Postaw na Kraków” jest równoznaczne z finansowaniem działalności pana Aleksandra Miszalskiego, pełniącego funkcję członka Komisji Rewizyjno-Dyscyplinarnej ww. Stowarzyszenia, jest stwierdzeniem nieprawdziwym i narusza dobre imię STRABAG Sp. z o.o."

Dalej czytamy, ze "STRABAG Sp. z o.o., jako duża firma budowlana, każdego roku obejmuje partnerstwem wiele kongresów ekonomicznych i wydarzeń branżowych – nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale i regionalnym. Bierze w nich udział często kilkuset przedsiębiorców i przedstawicieli branży budowlanej, biznesu, finansów i prawa. Stanowią one platformę wymiany informacji o kondycji i problemach branży budowlanej, okazję do wymiany najnowszych doświadczeń i poglądów, a także forum do dyskusji o nadchodzących wyzwaniach dla całej branży. W ostatnich latach sporą część tych dyskusji zajmują tematy odpowiedzialnego oraz przyjaznego środowisku budownictwa, w tym nowe regulacje unijne oraz krajowe w tym zakresie. STRABAG Sp. z o.o. stawia sobie ambitne cele i do roku 2040 chce być spółką o zerowej emisyjności. Z tego powodu nasz udział w drugim Kongresie skupiał się na panelu poświęconym ESG i polityce zrównoważonego rozwoju."

Na koniec STRABAG informuje, że "wobec powyższego próby powiązywania naszego uczestnictwa w jednym z takich kongresów z finansowaniem działań obecnego kandydata w wyborach samorządowych uznajemy za nieuprawnione. STRABAG Sp. z o.o. jest partnerem Kongresu Krakowskich Przedsiębiorców od jego pierwszej edycji, która odbyła się w marcu 2023 roku, na długo przed tym jak pan Aleksander Miszalski został kandydatem na Prezydenta Krakowa."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski