MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gazownicy są zaskoczeni...

Redakcja
Wczoraj otrzymaliśmy oficjalne pismo od rzecznik Karpackiej Spółki Gazownictwa, Bożeny Malagi-Wrony. Tarnowscy gazownicy są zaskoczeni, że tak skąpo potraktowano ich w sztandarowym wydawnictwie miasta.

TARNÓW. Kolejne uwagi do Encyklopedii Miasta

- Gazownictwo tarnowskie, mające swą ponad 130-letnią historię, zostało wyjątkowo skąpo potraktowane w porównaniu do innych instytucji o mniejszym znaczeniu gospodarczym i społecznego oddziaływania, zarówno jeśli chodzi o przedstawienie tarnowskich firm, jak i osób decydujących o ich pozycji nie tylko w skali Tarnowa i regionu, ale również w Polsce - napisała w oficjalnym proteście Bożena Malaga-Wrona. - Mimo przedstawienia wąskiego materiału, według narzuconych autorowi ram objętościowych hasła "gazownictwo", bez wiedzy autora okrojono do jednej trzeciej podane przez nas informacje, deformując i wprowadzając ponadto błędy, a jednocześnie podpisując hasło nazwiskiem autora.

Tarnowscy gazownicy wytykają też redaktorom Encyklopedii szereg poważnych braków i zaniedbań. Jak wylicza Bożena Malaga-Wrona, brak jest odrębnego potraktowania ważnych firm gazowniczych takich jak: Karpacka Spółka Gazownictwa, Gaz- System, Karpacki Oddział Obrotu Gazem - Gazownia Tarnowska, Zakład Remontowy Urządzeń Gazowniczych.

W Encyklopedii nie ma także notek biograficznych szefów tarnowskich firm, które odgrywały i nadal odgrywają znaczącą rolę w rozwoju miasta i regionu oraz podnoszą rangę miasta.

- Brak jest również hasła "Dom Technika", będącego siedzibą Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT - dziwi się Bożena Malaga-Wrona. - W Encyklopedii są natomiast takie hasła jak "mościckie kasyna" i izba wytrzeźwień. Nie podano również haseł stowarzyszeń naukowo-technicznych oddziałów w Tarnowie, mających bogatą historię: SEP, PZITS, SIMP, PZITB i ich zasłużonych postaci. Jest tylko Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Nie wiadomo dlaczego?

W Encyklopedii Miasta pominięto prawie całkowicie okres województwa tarnowskiego i rangę miasta Tarnowa, posiadającego status stolicy województwa oraz niekwestionowanego dorobku tego okresu (władze administracyjne istniały nie tylko po roku 1989). Brak w Encyklopedii notek biograficznych osób pełniących funkcje przewodniczących Wojewódzkiej Rady Narodowej i Miejskiej Rady Narodowej, a podaje się wojewodów i prezydentów (i to nie wszystkich).

W haśle "Powitanie Jana Pawła II" str. 172 wkradł się błąd powielany z okolicznościowego numeru "Currendy". Według ustalonego protokołu dyplomatycznego, Ojca Świętego w imieniu społeczeństwa ziemi tarnowskiej witał przewodniczący WRN Mieczysław Menżyński (pracownik gazownictwa), którego w haśle pominięto. Są dokumenty poświadczające te ustalenia.

- W Encyklopedii powtarzają się informacje, zawierające te same dane zawarte pod innymi hasłami, opracowanymi przez różnych autorów - wylicza Bożena Malaga-Wrona. - Brak jest koordynacji treści i ich weryfikacji, a są natomiast rażące dysproporcje objętościowe opisów instytucji. Często instytucje o mniejszym znaczeniu dla rozwoju miasta mają bogatszy opis. Kontrowersyjne jest zamieszczenie notek biograficznych osób o wątpliwych zasługach dla Tarnowa, a rażący jest brak notek wielu osób, których zasługi są niepodważalne.
Jak napisano w proteście, historia to fakty, których nie można wypaczać w zależności od subiektywnych spojrzeń członków redakcji Encyklopedii. - Obiektywność to fundamentalna cecha historyków - podsumowuje Bożena Malaga-Wrona. - Spodziewaliśmy się, że treści Encyklopedii Tarnowa będą utrzymane w tym duchu.

Janusz Smoliński

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski