Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GDDKiA ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy DK 94 między węzłami Modlnica i Modlniczka

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Północna Obwodnica
Północna Obwodnica GDDKiA
Celem przetargu ogłoszonego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie jest przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy Drogi Krajowej 94 pomiędzy węzłami Modlnica i Modlniczka do parametrów drogi ekspresowej oraz dobudowanie na tym odcinku trzeciego pasa ruchu. Termin składania ofert upływa 27 stycznia 2023 roku. Wykonawca ma na przygotowanie dokumentacji 36 miesięcy od podpisania umowy.

Trzeci pas ruchu

Odcinek, który ma być poszerzony o trzeci pas ruchu, ma ok. 2,5 km długości. Przebiega nim obecnie DK94.

- Wykonawca, poza opracowaniem dokumentacji kolejnego pasa ruchu, będzie miał za zadanie opracować warianty przebudowy tej drogi w taki sposób, aby spełniała ona parametry drogi ekspresowej. Dzięki temu w przyszłości droga stanie się fragmentem S52, północnej obwodnicy Krakowa. Taka rozbudowa jest potrzebna, gdyż badania prowadzone w latach 2020-2021 wykazały, że tą drogą porusza się prawie 24 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki poszerzeniu o trzeci pas droga będzie bezpieczniejsza i pozwoli na płynny ruch pojazdów na północnej obwodnicy Krakowa - informuje Kacper Michna z GDDKiA.

STEŚ-R ,czyli…

Wykonawca ma przygotować Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R). Oznacza to, że ma opracować dokumentację wskazującą na możliwości techniczne przebudowy drogi krajowej do standardów drogi ekspresowej, rozbudowy o dodatkowy pas i przebudowy węzła Modlniczka. Analizie podlegać będą też szacowane koszty takiej inwestycji. Przygotowując dokumentację wykonawca będzie oceniał oddziaływanie nowej drogi na środowisko.

Po rozbudowie droga będzie miała parametry drogi ekspresowej, z 2 jezdniami i 3 pasami ruchu w każdym kierunku. Na jezdniach nie będzie pasa awaryjnego.

Szczegółowy zakres STEŚ-R

Szczegółowe zadania wykonawcy w ramach przygotowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego to m.in. :

  • przygotowanie dokumentacji warunków podłoża na terenie inwestycji;
  • zaproponowanie przebudowy lub rozbudowy węzła Modlniczka;
  • zaproponowanie wariantów rozbudowy o trzeci pas;
  • ustalenie typów oraz podstawowych parametrów technicznych obiektów budowlanych;
  • opracowanie koncepcji stałej organizacji ruchu oraz przeprowadzenie analizy przepustowości;
  • wykonanie analizy wielokryterialnej umożliwiającej wybór najkorzystniejszych wariantów technicznych do dalszej realizacji;
  • uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
  • zaplanowanie rozbudowy ul. Łąkowej w Rząsce i ul. Handlowców w Modlniczce o ciąg pieszo-rowerowy.

Dokumentacja opracowana przez wykonawcę ma zawierać również elementy Koncepcji Programowej. W związku z tym wykonawca musi m.in. przygotować i zatwierdzić dokumentację geologiczno-inżynierską, ustalić szczegółowe rozwiązania geometryczne dróg i konstrukcji obiektów inżynierskich oraz przygotować kosztorys dla kluczowych elementów wariantu preferowanego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GDDKiA ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy DK 94 między węzłami Modlnica i Modlniczka - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski