Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów. Po reformie oświaty zyska szkoła muzyczna

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Szymon Starnawski
Edukacja. Małopolskie Kuratorium Oświaty zaaprobowało gminny projekt siatki szkół, mający obowiązywać po likwidacji gimnazjów. Największe zmiany czekają uczniów i nauczycieli w Gdowie.

Szkoła Podstawowa w Gdowie przeprowadzi się - stopniowo - z obecnej siedziby przy ul. Myślenickiej, do budynku gimnazjum przy ul. Szkolnej. W okresie przejściowym, od 1 września tego roku, w gimnazjum będą uczyć się siódmoklasiści (obecnie szóstoklasiści), a potem będą przenoszone tam kolejne klasy SP.

Gdowska podstawówka będzie działać w dwóch budynkach przez kilka lat. Sytuacja taka potrwa prawdopodobnie dłużej niż do 2019 roku, bo choć kompleks oświatowy przy ulicy Szkolnej opuszczą wtedy ostatnie klasy gimnazjalne, to z prognoz wynika, że by pomieścić tam pełną ośmioklasową SP, obiekt - wzniesiony ledwo przed dekadą - trzeba będzie jeszcze rozbudować.

Taki scenariusz dla gdowskich szkół zatwierdziło w ostatnich dniach kuratorium oświaty. Teraz, jeszcze przed końcem marca, uchwałę w tej sprawie muszą przegłosować jeszcze radni gminy. W tym dokumencie znajdzie się także zapis o dalszych losach obecnej siedziby gdowskiej podstawówki. Po opuszczeniu budynku przy ulicy Myślenickiej przez uczniów SP, obiekt ten pozostanie nadal lokum Szkoły Muzycznej I stopnia. Plan zakłada, że przeniesione zostanie tam także Centrum Kultury (z ul. Krakowskiej).

- W budynku przy ul. Myślenickiej będzie wtedy możliwość urządzenia przestronnych pracowni artystycznych, m.in. plastycznych i muzycznych dla dzieci i dorosłych, a także sal prób dla zespołów oraz sali koncertowej z całym zapleczem. Nowa siedziba, z dużym parkingiem, da możliwość dalszego rozwoju obu artystycznych „instytucji” - mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Gdowska Szkoła Muzyczna, do której uczęszcza 120 uczniów zajmuje dziś kilka pomieszczeń w podstawówce. Ciasnota doskwiera wszystkim, dlatego już kilka lat temu powstał projekt wzniesienia nowego lokum dla szkoły artystycznej. Inwestycję wciąż odkładano jednak na potem, bo w budżecie gminy brakowało na nią pieniędzy.

Gmina Gdów ma jeszcze drugie gimnazjum, w Niegowici. Tam jednak zmiany związane z powrotem do ośmioklasowych podstawówek będą mniej odczuwalne, bo niegowickie gimnazjum dzieli budynek ze szkołą podstawową, która po reformie zajmie już cały obiekt.

Małe szkoły. Dużo dzieci

Obecna baza lokalowa szkół podstawowych w gminie Gdów pozwala - choć z trudem - na utworzenie tam od września klas siódmych. Jednak w kolejnym roku - gdy pojawią się jeszcze klasy ósme - w części placówek może okazać się konieczne wprowadzenie nauki na zmiany.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski