Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy tracimy dowód...

Regina Skibińska
Policjant może zezwolić na używanie auta do 7 dni
Policjant może zezwolić na używanie auta do 7 dni Fot. Lucyna Nenow
Prawo. Chyba wszyscy kierujący dobrze wiedzą, że bez dowodu rejestracyjnego nie można prowadzić pojazdu, chyba że zezwoli na to policja.

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego samochodu policjant musi wydać kierowcy pokwitowanie.

Droga dokumentu

Zabierając dowód rejestracyjny policjant może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu, chyba że pojazd zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, narusza wymagania ochrony środowiska albo kierowca nie ma ubezpieczenia OC.

Zatrzymany dokument przesyłany jest niezwłocznie do urzędu, który go wydał, chyba że istnieje podejrzenie, iż był podrobiony, kierowca nie okazał polisy OC, albo gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Jeżeli podstawą zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu jest uzasadnione podejrzenie jego sfałszowania, wówczas zatrzymanie dokumentu służy zabezpieczeniu dowodu przestępstwa, a wtedy policjant nie tylko musi wydać pokwitowanie, ale też sporządzić notatkę urzędową.

W sytuacji, gdy przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego był brak ważnej polisy OC, dowód rejestracyjny jest przechowywany w jednostce policji do momentu kupienia polisy. Policja zwróci dowód rejestracyjny po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.

Co ważne, dowód rejestracyjny może zatrzymać oprócz policji jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych, ale tylko wtedy, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu i gdy narusza wymagania ochrony środowiska oraz gdy dowód jest zniszczony albo wygląda na podrobiony.

Decyzja komendanta

Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Decyzję w tej sprawie podejmuje komendant powiatowy, miejski, rejonowy lub wojewódzki policji.

Art. 132 ust. 1 Kodeksu drogowego wymienia przypadki, kiedy policjant musi zatrzymać dowód rejestracyjny kierowcy. Ma to zrobić w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
- zagraża bezpieczeństwu, w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy
- zagraża porządkowi ruchu
- narusza wymagania ochrony środowiska

2) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo

3) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność

4) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego

5) stwierdzenia, że badanie zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną

6) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie

7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski