Gdybyśmy tyle medali zdobyli na igrzyskach...

Weronika Nowakowska FOT. UNIVERSIADETRENTINO.ORG
UNIWERSJADA. To był polski weekend na odbywającej się we włoskiej prowincji Trentino imprezie. Nasi sportowcy-studenci zdobyli już 12 medali.

Złote medale wywalczyli wczoraj Weronika Nowakowska-Ziemniak w biatlonowym sprincie, Mateusz Habrat w skicrossie oraz Jan Szymański w łyżwiarskim wyścigu na 1500 m. W sobotę srebro na normalnej skoczni wywalczył Krzysztof Biegun, niedawny sensacyjny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Studentka katowickiej AWF Nowakowska-Ziemniak, która była najszybsza na 7,5 km (wcześniej zdobyła srebro w biegu indywidualnym na 15 km), wyprzedziła uczelnianą koleżankę Monikę Hojnisz. Na 12. miejscu w stawce 43 zawodniczek rywalizację ukończyła Anna Mąka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu), a na 29. starsza siostra srebrnej medalistki - Patrycja (AWF Katowice).

Szymański (AWF Poznań), który wcześniej był najszybszy na 5000 m, w niedzielę dystans 1500 m pokonał w 1.47,80. 12. był Piotr Puszkarski (AWF Kraków) - 1.51,59, 19. Patryk Wójcik (Uniwersytet Wrocławski) - 1.53,02, a 26. Dariusz Stanuch (AWF Kraków) - 1.56,58.

W skicrossie Habrat (AWF Kraków) wyprzedził Rosjanina Igora Omelina i Czecha Jirzego Cecha. W rywalizacji kobiet dominowały Rosjanki. Triumfowała Daria Nikołajewa.

Srebrny medal w slalomie gigancie wywalczyła Karolina Chrapek (AWF Katowice). Do triumfatorki Włoszki Giulii Borgheti straciła 0,15 s. Na piątym miejscu uplasowała się siostry z Zakopanego: Agnieszka Gąsienica-Gładczan, a na dwunastym Maryna Gąsienica-Daniel.

Sobotni wieczorny konkurs na skoczni wygrał Fin Sami Niemi. Po pierwszej serii prowadził Bartłomiej Kłusek (AWF Katowice) - 102 m i 135,1 pkt, ale w drugiej uzyskał zaledwie odległość 88,5 m i z łączną notą 248,8 pkt zakończył rywalizację na siódmej pozycji.

Z kolei pochodzący z Gilowic Biegun rozpoczął udział w konkursie od piątego miejsca (100 m). Natomiast w drugiej próbie uzyskał 101,5 m oraz najwyższą notę 136,6 pkt w gronie 30 zawodników. Łącznie dało mu to notę 267,2 pkt i srebrny medal. Czołową dziesiątkę zamknęli Andrzej Zapotoczny (Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu) i Aleksander Zniszczoł (AWF Katowice).

Wczoraj uczestnicy uniwersjady uczcili pamięć zmarłego 5 grudnia byłego prezydenta RPA i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Nelsona Mandeli.

W tabeli medalowej, po 27 z 78 konkurencji, prowadzi Rosja - 7 złotych, 9 srebrnych i 9 brązowych przed Polską 5-5-2 i Koreą Południową 2-2-5.