MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie do specjalistów?

SYP
OLKUSZ. Od pierwszego kwietnia w olkuskim "Nowym Szpitalu" zamknięto pięć poradni specjalistycznych: leczenia bólu, metabolicznej, logopedycznej, neurologa dziecięcego i dermatologicznej. Gdzie, zatem mają się leczyć bezpłatnie pacjenci, którzy do tej pory korzystali z porad lekarzy specjalistów "Nowego Szpitala"?

Pacjenci pięciu poradni specjalistycznych olkuskiego "Nowego Szpitala" muszą szukać nowych lekarzy. Fot. Jacek Sypień

Osoby, które korzystały z porad neurologa dziecięcego mogą teraz jeździć do Wolbromia, gdyż tamtejszy NZOZ "Wolmed" ma kontrakt z NFZ na taką poradnię. Podróż do Wolbromia czeka pacjentów z całego powiatu, którzy korzystali z poradni logopedycznej olkuskiego "Nowego Szpitala". Jedynym podmiotem w powiecie, który ma kontrakt, z NFZ na takie usługi, jest wolbromski Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy. Z kolei pacjenci poradni dermatologicznej mogą zapisać się na wizytę w NZOZ "Derm Centrum" przy olkuskim Skwerze, albo jechać do Bolesławia, gdyż kontrakt z NFZ na poradnię dermatologiczną dla mieszkańców całego powiatu olkuskiego ma tamtejszy NZOZ "Promed" przy ul. Laskowskiej. Także sportowcy z całego powiatu muszą jeździć, co pół roku do Wolbromia, gdyż "Wolmed", jako jedyny w powiecie ma kontrakt z NFZ na medycynę sportową.

Największy problem mają pacjenci, którzy korzystali z poradni leczenia bólu w olkuskim "Nowym Szpitalu". Poradnia była czynna od poniedziałku do piątku i przyjmowało w niej troje lekarzy. Jak wynika z "wykazu poradni specjalistycznych" opublikowanego na stronie internetowej krakowskiego oddziału NFZ, żaden z kilku podmiotów w całej Małopolsce, które otrzymały kontrakty z NFZ na "świadczenia w zakresie leczenia bólu" nie ma w rubryce "obszar" wpisanego powiatu olkuskiego. Olkuski "Nowy Szpital" nie otrzymał także kontraktu na poradnię metaboliczną, która w ub. roku wykonała przeszło 200 proc. kontraktu. Co więcej, żaden z podmiotów medycznych na terenie powiatu olkuskiego, nie ma kontraktu z NFZ, ani na świadczenia w zakresie chorób metabolicznych, ani też endokrynologii. Zatem pacjentom pozostają przymusowe podróże do Krakowa, bądź korzystanie (odpłatne) z porad lekarzy specjalistów w prywatnych gabinetach. Są szanse, że w olkuskim szpitalu zostanie uruchomiona poradnia metaboliczna, ale pod nową nazwą, czyli poradnia endokrynologiczna, bo na taką można uzyskać kontrakt z NFZ.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski