Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie stał przed wojną „dom jego ojca”? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Fot. Aleksander Gąciarz
Spektakl „To miasto nazywa się Proszowice” na podstawie prozy Mariana Makarskiego, zainaugurował w piątek tegoroczne, 25. święto miasta.

Tekst, stanowiący fragmenty książki „Dom mojego ojca” czytali przedstawiciele lokalnego samorządu, nauczyciele, biblio-tekrze. - To współcześni strażnicy kultury - stwierdziła Danuta Michalik, która zajęła się reżyserią całości. Przyznała, że świadomie odeszła od wskazówek autora, który wyobrażał sobie wystawienie tekstu w formie przedstawienia. - W przedstawieniu często słowo stanowi tylko tło dla gestu i ruchu scenicznego. A my chcieliśmy, aby to słowo było najważniejsze - tłumaczyła.

Marian Makarski, pisząc wspomnieniowy „Dom mojego ojca” ani raz nie użył nazwy Proszowice. Drugi rozdział rozpoczyna zdanie “To miasto nazywa się P.” i to ono stało się tytułem spektaklu z tym, że zamiast “P” jest już pełna nazwa Proszowice. Tekst przeniósł widzów do przedwojennego miasteczka z żydowskimi sklepami, ulicami pełnymi błota i bielonymi domkami. - Jeden z bohaterów książki, Pomykała, to Piotr Pomykalski. Ciekawa postać. Jako zołnierz służył w marynarce wojennej, zmarł w latach 60. - rozszyfrował Henryk Pomykalski, historyk i jedna z osób czytających tekst.

Trudniej dociec, gdzie przed wojną stał tytułowy „Dom mojego ojca”. Książka nie zawiera precyzyjnych wskazówek. - Moim zdaniem był w pobliżu miejsca, gdzie w tej chwili znajduje się bank PKO - uważa Henryk Pomykalski.

Autor: Aleksander Gąciarz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski