Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z polskiego CKE - podstawowa 2024. Co pojawi się na egzaminie? [ZMIANY, WYMAGANIA, ARKUSZ CKE]

oprac.: Anna Nowak
Matura z języka polskiego rozpocznie się 7 maja 2024 r. o godz. 9:00
Matura z języka polskiego rozpocznie się 7 maja 2024 r. o godz. 9:00 Anna Kaczmarz
We wtorek 7 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tak jak to miało miejsce rok temu, obowiązywać będzie okrojony zakres ujęty w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie podstawie programowej. Co znajdzie się w arkuszu? Na jakie zadania należy zwrócić uwagę? Poniższej przedstawiamy najważniejsze informacja dotyczące matury z polskiego.

Matura z języka polskiego 2024. Kiedy odbędzie się egzamin dojrzałości?

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek, 7 maja 2024 roku o godz. 9.00 i potrwa do godz. 13.00.

Tegoroczna matura będzie przebiegać według formuły z 2023 roku. Egzamin będzie składał się z trzech części:

  • Język polski w użyciu – składa się ona z dwóch tekstów nieliterackich oraz zadań, które należy rozwiązać na ich podstawie (wśród nich na abiturientów czeka napisanie notatki syntetyzującej);
  • Test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok. Uczniowie rozwiązują zamieszczone do nich zadania, wykazując się przy tym wiedzą na temat lektur, jak również historii literatury.
  • Wypowiedź argumentacyjna (nazywana rozprawką) – maturzyści piszą wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.

W tym roku do matury przystępować będzie większość uczniów będących absolwentami 4-letniego liceum oraz absolwentami 5-letniego technikum. Na napisanie egzaminu dojrzałości uczniowie mają aż 240 minut, czyli 4 godziny. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań zamkniętych i otwartych zawartych w arkuszach można uzyskać 60 punktów. Aby zdać, trzeba uzyskać minimum 18 punktów.

Podstawa programowa, wymagania i lista lektur. To pojawi się na maturze

W linku można znaleźć podstawę programową oraz szczegółowe wymagania dotyczące matury z języka polskiego, które obowiązują od 2023 roku. Na stronie CKE opublikowano również znowelizowaną listę lektur zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Warto zaznaczyć, że w 2024 roku egzamin dojrzałości jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej po raz ostatni.

Matura próbna z języka polskiego. Arkusze

Matura 2024. Egzaminy ustne z języka polskiego

Od 11 do 25 maja odbędzie się część ustna egzaminu maturalnego, która zostanie przeprowadzona w każdej ze szkół według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Uczniowie przygotowują się 15 minut, następnie wygłaszają 10-minutowy monolog i przez 5 minut odpowiadają na pytania egzaminatorów. Cała matura ustna z języka polskiego 2024 trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia wynosi 30. Tyle samo procent należy uzyskać, aby ją zdać.

Na egzaminie maturzysta losuje zestaw zawierający dwa zadania:

  • pierwsze dotyczy pytań jawnych, których jest ponad sto.
  • drugie dotyczy innych tekstów kultury. Uczniowie otrzymują fragment tekstu językowego, literackiego lub ikonograficznego, na podstawie którego muszą odpowiedzieć na zadanie pytanie i odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury (pytanie niejawne).

Ogłoszenie wyników matury z języka polskiego już w lipcu

Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30 w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl. W tym samym dniu szkoły wydadzą uczniom świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

Kiedy matura poprawkowa 2024?

Te osoby, które nie zdadzą jednego przedmiotu, będą mogły go poprawiać w terminie:

  • część pisemna - 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00
  • część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) - 21 sierpnia 2024 r. (środa).

Jednak aby przystąpić do matury poprawkowej, należy złożyć deklarację w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego. Deklaracja stanowi pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, które składa się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone we wtorek 10 września 2024.

Harmonogram egzaminów w terminie dodatkowym

Dodatkowa sesja maturalna dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, została zaplanowana w dniach od 3 do 17 czerwca. W tym czasie będą zdawane egzaminy pisemne. Natomiast egzaminy ustne odbędą się od 10 do 12 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski