MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Geodeta w pięknych czasach

Przed wyjazdem do Dublina Łukasz, absolwent geodezji na AGH, zmieniał zatrudnienie sześciokrotnie. Tylko raz nie na własne życzenie. Uważa, że częste przenosiny z jednej firmy do drugiej są dobre, bo pozwalają zdobywać kolejne umiejętności.

Geodeci. Ważne informacje. Użyteczne wskazówki. Przydatne adresy.

W Polsce przepracował ogółem trzy lata, w tym dwa w terenie. Przyznaje, że bez doświadczenia, które wtedy zdobył, trudno byłoby mu poradzić sobie za granicą. - Przybyłem do Irlandii z teczką pełną referencji i konkretnymi umiejętnościami. Dzięki temu od razu zostałem przyjęty do przedsiębiorstwa, do którego CV wysyłałem jeszcze z Polski. Ogłoszenie znalazłem w Internecie.
Łukasz wybrał Zieloną Wyspę, bo w ten sposób uniknął podwójnego opodatkowania. Chciał też porządnie nauczyć się angielskiego. Bardzo zależało mu na wyjeździe, ale nie z pobudek finansowych. - Nie uważam się za emigranta zarobkowego. Po prostu ciągnie mnie do nowych rzeczy i lubię, kiedy coś się dzieje - _wyznaje.
Na początku rysował mapy i mierzył elewacje. Ten drugi obowiązek trochę go zaskoczył, bo w Polsce nigdy nie spotkał się z taką formą pracy geodety. Irlandczycy zatrudniają inżynierów do pomiarów budynku, gdy planują jego przebudowę lub chcą zrealizować inny projekt w sąsiedztwie.
Kiedy ze względu na kończący się kontrakt postanowił poszukać nowego zajęcia, został zatrudniony na stanowisku bardziej inżynierskim niż geodezyjnym
.- Firma robiła okna, a właściwie projektowała całe szklane fasady. Znowu biegałem po rusztowaniach, tym razem wyznaczając parametry elewacji: zajęcie mało uciążliwe, ale dość nudne - opowiada__Łukasz. - _Tu brakuje inżynierów i Polacy wykształceni w tym kierunku często są "od wszystkiego": leją beton, zamawiają materiały itp. Na AGH mieliśmy świetny kurs budownictwa.
Na wiosnę tego roku 28-latek został zatrudniony jako setting-out inżynier przy budowie węzła drogowego. To jego obecna praca, prawie wyłącznie w terenie, teoretycznie od 8.00 do 18.00. Projekt jednak powoli się finalizuje, co wiąże się z koniecznością poświęcania mu coraz większej ilości czasu. Ostatnio Łukasz dojeżdża na 6.30. Czasem wypada przyjść też w sobotę. Polak jednak nie narzeka. - W kraju i tak miałem znacznie więcej nadgodzin, a raz zdarzyło mi się pracować w trybie 11 dni pracy i 2 doby wolnego. Bardzo lubię moje obecne zajęcie, cały czas wśród ludzi, w pięknym, górzystym terenie (40 km od Dublina). Praca jest różnorodna i pozwala sporo się nauczyć.
Łukaszowi podoba się też atmosfera w firmie. Zresztą nie tylko tam. Fascynuje go otwartość Irlandczyków. Ceni sobie tolerancję tubylczej ludności w stosunku do umiejętności językowych imigrantów. - Mimo że jestem tu już dwa lata, dalej nie rozumiem kolegów z pracy, gdy rozmawiają między sobą lokalnym slangiem. To stwarza pewną barierę, jednak nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przejawem lekceważenia czy chociażby irytacji z ich strony. Moje rozmowy z Irlandczykami bynajmniej nie ograniczają się do spraw zawodowych, a gdy czegoś nie rozumiem, zawsze są gotowi powtórzyć.
Irlandzkie podejście do pracy bardzo różni się od tego znad Wisły. - Ci ludzie są o wiele bardziej wyluzowani i zrelaksowani od Polaków. Nie robią wielkich problemów, kiedy coś nie wyjdzie tak jak powinno. Poza tym tutaj człowiek człowiekowi ufa. Zatrudniono mnie jako profesjonalistę i nikt nie patrzy mi na ręce. Mam sobie poradzić i tyle.
To samo dotyczy mniej wykwalifikowanych robotników.Kiedy już zostanie ustalone, że np. na danym miejscu należy wylać odpowiedniej grubości warstwę asfaltu, nikt nie troszczy się o to, czy wykonawca czynności się nie pomylił i nie położył więcej materiału. Dopiero na samym końcu budowy sprawdza się, czy wszystko gra.
Łukasz ocenia ten sposób działania raczej negatywnie.
Jest zdania, że Polaków cechuje większy profesjonalizm. Irlandia jest krajem o niskim poziomie infrastruktury. Geodezja, jako tradycyjna nauka, nigdy się tu nie rozwijała. Nie ma w ogóle studiów o takim profilu, funkcje geodetów przejęli inżynierowie. Kraj nie posiada ogólnopaństwowego zasobu geodezyjnego (czyli zbioru map całkowicie pokrywających teren państwa), ani sieci punktów geodezyjnych. Irlandczycy nie stosują tradycyjnych metod kartograficznych. Nie robią szkiców, lecz odwzorowują teren za pomocą specjalnych kodów. Mierzą zawsze dwójkami. Do wyznaczania współrzędnych stosują GPS-y. Łukasz przyznaje, że o takim sprzęcie, na jakim teraz pracuje, w Polsce często mógł tylko pomarzyć.
- To bardzo nowoczesne metody pracy, które u nas dopiero się wprowadza. Polacy jeszcze często posługują się szkicami i dlatego muszą pracować po trzech. W ten sposób idzie im to dużo wolniej, no i znacznie wzrastają koszty całego przedsięwzięcia.
Brak odgórnej koordynacji w systemie budownictwa często powoduje chaos. - Zdarzało się, że kopaliśmy w jakimś miejscu i nagle rozbrzmiewał głośny syk. To uszkodzona przez nas rura z gazem lub z wodą dawała znać o swoim istnieniu. Firmy budowlane nie konsultują swoich projektów z wodociągami czy gazownictwem. Każdy pracuje na własną rękę - _tłumaczy polski inżynier.
W Irlandii Łukasz spotkał się z niezwykle ekonomicznym systemem zatrudniania. Jego pracodawcy oszczędzają pieniądze, chociażby poprzez zatrudnianie obcokrajowca, któremu płacą mniej niż rodzimemu specjaliście, oraz czas. W celu zminimalizowania biurokracji nie tworzą pisemnych umów. Polak ma zapewnione wszystkie składki i nie boi się wykorzystania braku dokumentu przeciwko niemu.
- Teoretycznie mógłbym przyjść do pracy i dowiedzieć się, że właśnie zostałem zwolniony. W praktyce nie spodziewam się takiej sytuacji. Jestem pewien, że dano by mi miesięczne wypowiedzenie.
Kiedy dwa lata temu pierwszy raz postawił stopę na Zielonej Wyspie, był sam. Bynajmniej go to nie przeraziło. - _Noc po przylocie spędziłem na ulicy z Polakami, których spotkałem w samolocie. To były czasy! Poznałem wielu wspaniałych ludzi, wspomnienia pozostaną do końca życia. To fantastyczne móc zacząć coś zupełnie od zera!

Teraz geodeta z Biecza wraz z kilkorgiem swoich rodaków wynajmuje domek jednorodzinny, gdzie każdy ma własny pokój. Jeździ służbowym samochodem i używa firmowego telefonu. Co miesiąc wysyła do Polski ok. 1500 euro. Choć dużo pracuje, nie brakuje mu znajomych i to nie tylko wśród Polaków. - Pracuję m.in. z Turkiem, Australijczykiem i obywatelem RPA. Mam przyjaciół Słowaków, Hiszpanów, Niemców. Ci ostatni nie musieli emigrować ze względów finansowych. A jednak przyjechali do Dublina, bo chcieli dobrze się bawić oraz przeżyć coś wyjątkowego. I to jest właśnie cudowne!
Plany Łukasza nie ograniczają się do Irlandii. Śmieje się, że wyspa jest mała i zdążył już ją całą dokładnie zwiedzić. W najbliższych latach zamierza udać się w bardziej odległe zakątki globu. - W Polsce nie jest tak źle, żeby za granicę wyganiał nas głód. Ja jestem po prostu ciekawy świata. Nawet gdybym mógł zarobić w kraju tyle samo co tutaj, też bym wyjechał. Uważam, że żyjemy w pięknych czasach, bo możemy bez przeszkód jeździć po ogromnej części naszej planety. Chcę to wykorzystać i wiele zobaczyć, zanim wrócę do kraju. Zostanę w Irlandii jeszcze z rok lub dwa i powędruję dalej. Może do Australii?
TERESA KARKOWSKA

W. Brytania

Zawód geodety (surveyor) w Wielkiej Brytanii nie jest prostym odpowiednikiem zawodu geodety w Polsce. Na Wyspach termin ten obejmuje szerokie spektrum profesji, związanych z pomiarami wszelkiej wielkości powierzchni. Wśród nich wyróżnia się specjalności takie, jak: pomiary geodezyjne, pomiary hydrograficzne, pomiary topograficzne, kataster, geodezja górnicza, dokumentacja ofert i umów, obsługa administracyjna kontraktów i kierowanie projektami. Różnice zawodowe są duże, a tylko część obowiązków i kompetencji brytyjskiego geodety jest podobna do tych, które przynależą do tego zawodu w Polsce.
Uprawianie zawodu geodety w Wielkiej Brytanii nie wymaga posiadania specjalnych certyfikatów. Działalność taką może prowadzić każdy, kto posiądzie odpowiednie umiejętności (nie dotyczy to geodezji górniczej). W Zjednoczonym Królestwie istnieje organizacja zawodowa RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors), która m.in. oficjalnie potwierdza kompetencje zainteresowanego geodety, na podstawie szczegółowych kryteriów. Zaświadczenie o członkostwie ma jednak charakter czysto prestiżowy, podnosi wiarygodność danego specjalisty.
Najczęściej na liście wymagań brytyjskich pracodawców pojawia się minimum trzyletnie doświadczenie w pracy w danej specjalizacji. Równie ważna jest znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej dobrym, zwłaszcza jeśli chodzi o słownictwo branżowe. Wśród najbardziej pożądanych u kandydatów kwalifikacji geodezyjnych wymieniane są: dokonywanie pomiarów za pomocą instrumentów geodezyjnych (np. dalmierza, teodolitu, niwelatora, radaru podziemnego), znajomość programów typu AutoCAD, Microstation lub Winkalk, umiejętność pracy z rysunkiem technicznym oraz umiejętność projektowania i kreślenia map.
Zarobki brytyjskich surveyors całkowicie zależą od charakteru wykonywanej pracy i długości stażu. Najczęściej wahają się w granicach 11-18 funtów za godzinę pracy, ale najbardziej poszukiwani specjaliści zarobią więcej. Więcej informacji: Royal Institution of Chartered Surveyors -**www.rics.org; Polski Internetowy Informator Geodezyjny -**www.geodezja.net; www.jobsinsurveying.co.uk; www.surveyorjobs.net; www.jobsinconstruction.co.uk;**
(DUE)

Irlandia

Od geodetów w Irlandii wymaga się bardzo dobrej znajomości języka angielskiego oraz umiejętności komunikacyjnych. Obowiązuje wyższe wykształcenie (geodezja lub nauki pokrewne) oraz kilkuletnie doświadczenie zawodowe (najczęściej minimum 2-3 lata na podobnym stanowisku). Kandydat do tej pracy musi znać się na programach komputerowych do obróbki danych geodezyjnych (np. AutoCad) i obsługiwać sprzęt techniczny. Często warunkiem otrzymania posady geodety jest także prawo jazdy. Przyszłemu pracodawcy warto pokazać pozytywne referencje od poprzednich pracodawców oraz uprawnienia do wykonywania zawodu. Szanse na zdobycie pracy będą większe, jeśli jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną zdobędziemy kartę Safe Pass (zaświadczającą o odbyciu szkolenia, które jest odpowiednikiem polskiego BHP). Kurs kosztuje około 100 euro, a karta około 19 euro. Więcej informacji: www.scs.ie (stowarzyszenie geodetów w**Irlandii); www.irishlinks.co.uk; www.jobs.ie (oferty pracy w**Irlandii).**
(WALCZ)

Szwecja

Ofert pracy dla geodetów w Szwecji jest niewiele. Zainteresowani powinni odwiedzać głównie strony lokalnych centrów karier oraz urzędów pracy. Najlepiej szukać zatrudnienia na miejscu, w szwedzkich biurach pracy. Geodeta jest zawodem regulowanym na podstawie trzech unijnych dyrektyw ogólnych. Osoby, które ukończyły studia inżynierskie w Polsce nie powinny mieć problemów z uznaniem dyplomu. Aby potwierdzić kwalifikacje należy złożyć fotokopie certyfikatów, pismo motywacyjne oraz tłumaczenie dyplomów, jeśli jest ono wymagane. Czasem pracodawcy wymagają także odbycia dodatkowych testów czy staży, jeśli różnice między uzyskanymi kwalifikacjami a tymi wymaganymi są znaczące. Od geodetów wymaga się wyższego wykształcenia, przeważnie co najmniej dwuletniego doświadczenia w zawodzie, znajomości konkretnych systemów np. EDM lub Total Stations i biegłej znajomości angielskiego. Znajomość szwedzkiego nie zawsze jest konieczna, ale bywa pożądana. W Szwecji można zaobserwować ścisłą współpracę geodetów z kartografami. Ponadto ważne dla przyszłych pracowników może być także obowiązywanie systemu katastralnego w tym kraju. Inżynier w Szwecji może zarobić od 2000 do 3700 euro miesięcznie, w zależności od kwalifikacji. Więcej informacji: www.ams.se -**szwedzka administracja pracy (strona**w**języku szwedzkim); www.pracuj.pl -**oferty pracy w**Szwecji.** (GEB)

Finlandia

Najwięcej ofert pracy zamieszcza na swojej stronie Europejski Portal Mobilności Zawodowej Eures. Można tam stale znaleźć około dziesięciu aktualnych ofert pracy dla geodetów posiadających pełne kwalifikacje zawodowe. Niestety, wszystkie oferty są w języku fińskim. Może to oznaczać, że jego znajomość będzie decydować o przyjęciu na dane stanowisko. Oprócz umiejętności komunikowania się w rodzimym języku, wymagane jest zwykle minimum roczne doświadczenie zawodowe w zakresie prac terenowych, znajomości oprogramowania branżowego (MikroStation, Xcity) i umiejętność obsługi GPS. Sprawdzana jest również wiedza merytoryczna aplikanta z zakresu jego kwalifikacji zawodowych. Podania o pracę wraz z CV należy składać w języku fińskim lub angielskim. Bardzo ważna jest dokumentacja przebiegu ścieżki zawodowej. Geodezja i kartografia są uznawane w Finlandii za odrębne dyscypliny naukowe i profesje. Nie istnieją jednak akty prawne regulujące działalność kartograficzną. Brak jest również uprawnień zawodowych w zakresie kartografii. Istnieje natomiast dosyć pokaźny pakiet regulacji prawnych dotyczących geodezji. Organizacyjne sprawy geodezji w Finlandii regulują odpowiednie ustawy, za które odpowiada Krajowy Urząd Geodezji Finlandii. Podlega on bezpośrednio Ministerstwu Rolnictwa i Leśnictwa i pełni rolę centralnego organu administracji geodezyjnej, odpowiedzialnego za sporządzanie map, czyli za pomiary geodezyjne podstawowe i szczegółowe. Zarobki w branży geodezyjnej wahają się od 10 do 12 euro za godzinę. Niektórzy pracodawcy podają miesięczną wysokość wynagrodzenia w granicach 2000-2200 euro brutto. Więcej informacji: www.maanmittauslaitos.fi -**National Land Survey of Finland, organizacja rządowa zajmująca się pomiarami geodezyjnymi na**terenie całej Finlandii (strona**również w**języku angielskim); www.fgi.fi -**strona**Fińskiego Instytutu Geodezyjnego; www.eures.praca.gov.pl (strona**w**języku polskim); www.mol.fi. -**Fińskie Ministerstwo Pracy (strona**w**języku angielskim, fińskim i**szwedzkim); www.vps.fi/pl/index.htm; Ambasada RP w**Helsinkach www.helsinki.polemb.net.**
(BIER)

Włochy

Zawód geodety to we Włoszech jeden z zawodów regulowanych. By móc go wykonywać, dyplom uniwersytecki musi zostać potwierdzony przez senat jednej z włoskich uczelni.
We wniosku o uznanie dyplomu powinno znaleźć się m.in. podanie napisane po włosku na państwowym papierze skarbowym. Oryginał świadectwa maturalnego, włoski dokument określający liczbę lat wykształcenia średniego (wydawany przez ambasady i konsulaty Włoch), oryginał dyplomu studiów wyższych oraz dokument zawierający listę ocen i wykaz zajęć w czasie studiów (lub indeks) muszą zostać przetłumaczone na język włoski przez przysięgłego tłumacza. Wymagana jest również biegła znajomość języka włoskiego. Samo uznanie dyplomu nie nadaje automatycznie uprawnień do wykonywania zawodu. Po uzyskaniu dokumentu równoważności dyplomu trzeba odbyć praktykę. Trwa ona dwa lata, jeśli pracuje się w zespole z inżynierami, architektami i geodetami lub pięć lat, gdy staż odbywa się w firmie budowlanej lub technicznej. Po zakończeniu praktyk należy zdać włoski egzamin państwowy, organizowany przez Ministerstwo Publicznej Edukacji. Po zdaniu egzaminu konieczne jest złożenie wniosku o przyjęcie do oddziału Narodowej Rady Geodetów, na terenie którego jest się zameldowanym. Dopiero po spełnieniu tej formalności można zacząć pracować w zawodzie.
We Włoszech zapotrzebowanie na geodetów jest niewielkie. Polaków odstrasza głównie bariera językowa. Geodeta zarabia ok. 1500 - 1600 euro netto miesięcznie. Więcej informacji: Ambasada Włoch w**Polsce -**www.italianembassy.pl; http://labor.org.pl -**Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy; www.epraca.com -**oferty pracy we Włoszech; www.eures.praca.gov.pl -**europejskie służby zatrudnienia; www.quanta.com -**biuro pośrednictwa pracy; www.infopolonia.it -**strona**informacyjna**dla Polaków wyjeżdżających do**pracy we Włoszech, znajduje się na**niej spis zawodów regulowanych; www.infoitalia.com.pl -**strona**poświęcona**informacjom na**temat Włoch. Włoskie portale z**ofertami pracy: www.interinaleitalia.it; www.stepstone.it; www.bancalavoro.it; www.jobpilot.it.**
(MAKU)

Niemcy

Zawód geodety należy do grupy tzw. zawodów regulowanych, co znaczy, że państwo członkowskie UE ma obowiązek wziąć pod uwagę kwalifikacje i dyplomy uzyskane w innym kraju członkowskim i ustalić, czy odpowiadają one wymaganiom danego kraju w kwestii tego właśnie zawodu. Szczegółowe informacje na temat zawodu geodety i uznawania kwalifikacji w Niemczech oraz innych krajach członkowskich podają dyrektywy 92/51/EWG oraz 89/48/EWG.
W Niemczech 80 proc. geodetów zatrudnionych jest w służbie państwowej, pozostali prowadzą prywatne praktyki. Po czteroletnich studiach na niemieckich politechnikach tamtejsi absolwenci mają do wyboru dwie drogi dalszego kształcenia: pierwszą są studia doktoranckie, kończące się otrzymaniem tytułu doktora inżyniera; drugą natomiast praktyka zawodowa, którą kończy egzamin, wraz z nim uzyskuje się odpowiednie uprawnienia. Istnieje także możliwość nauki zawodu geodety w tzw. Fachhohschule, trwającej 3 lata, po której również konieczny jest staż w celu uzyskania uprawnień państwowych. Niemieccy geodeci składają przysięgę, że będą pracować w zawodzie tylko na terenie landu, na którym uzyskali prawo wykonywania pracy. Polscy geodeci, choć odbywają podobną drogę kształcenia, mogą być zmuszeni do odbycia na terenie Niemiec odpowiednich staży zawodowych oraz zdania dodatkowych egzaminów (przykładowo z prawa narodowego danego kraju). Niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Niemcy mają wysokie wymagania co do geodetów, gdyż traktują ich jako ludzi zawodu zaufania publicznego, tak jak i prawników oraz notariuszy. Więcej informacji: www.gig.org.pl -**Geodezyjna**Izba Gospodarcza; www.buwiwm.edu.pl/eu/public/files/pl/dir_pl/31992L0051-PL.pdf -**Dyrektywa 92/51/EWG; www.buwiwm.edu.pl/eu/public/files/pl/dir_pl/31989L0048.pdf -**Dyrektywa 89/48/EWG; www.geodezja-szczecin.org.pl/stara_strona/Konferencje/Konf2004/k01.html.**
(MAP)

Portugalia

W Portugalii geodezja i kartografia uznawane są za odrębne dziedziny. Zdarza się jednak, że te same instytucje zatrudniają geodetów do zadań zarówno geodezyjnych, jak i kartograficznych oraz topograficznych. W Polsce jest bardzo mało ogłoszeń o pracy dla geodetów w Portugalii. Aby znaleźć tam zatrudnienie należy szukać go przede wszystkim na miejscu. Wymagana jest jednak bardzo dobra znajomość języka, w tym specjalistycznej, geodezyjnej terminologii. Ponadto umiejętność obsługi tamtejszych programów geodezyjnych. Respektowanym dokumentem uprawniającym do prowadzenia działalności jest dyplom studiów wyższych określonej specjalności. Geodeci w Portugalii mogą być zatrudnieni jako: pracownicy naukowi i dydaktyczni, funkcjonariusze państwowi, prowadzący praktykę prywatną (głównie pomiary dla inżynierii lądowej, architektury, budownictwa), technicy geodezyjni, pracownicy prywatnych biur inżynierskich. Zakres prac geodezyjnych realizowanych przez sektor prywatny w Portugalii jest niewielki. Zdecydowanie więcej zadań wykonuje sektor publiczny. Więcej informacji: miesięcznik "Geodeta"? www.geoforum.pl. Na**forum geodezyjnym? www.geoforum.geodezja.pl. A**z**warunkami pracy, życia i**potrzebnymi dokumentami można**zapoznać się na**stronie? www.ec.europa.eu/eures/.**
(PAULA)

Francja

Pomimo dużego popytu na pracowników branży budowlanej na francuskim rynku nie ma wielu ofert pracy dla zagranicznych geodetów. Głównym problemem są tu prawne ograniczenia dostępu do zawodu: aby podjąć pracę jako geodeta uprawniony trzeba zdać we Francji egzamin państwowy DPLG. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy tytuł GéomŹtre Expert i możemy samodzielnie podejmować pracę. Bez stosownych uprawnień możliwe jest zatrudnienie jedynie na niższym stanowisku, bez możliwości wykonywania prac kierowniczych lub wydawania samodzielnych opinii. Zdanie egzaminu DPLG w praktyce jest dość trudne, wymaga oczywiście bardzo dobrej znajomości języka francuskiego oraz długiej praktyki zawodowej. Szczegółowe informacje na temat wymagań do egzaminu, terminów oraz warunków przystąpienia dostępne są na stronach internetowych lub telefonicznie we francuskiej izbie geodezyjnej (l'Ordre des géomŹtres-experts). Podjęcie pracy w zawodzie geodety utrudniają tu także ograniczenia dostępu do rynku pracy dla obcokrajowców. Więcej informacji: l'Ordre des géom**Źtres-experts -**www.geometre-expert.fr; Francuskie publiczne służby zatrudnienia ANPE (Agence Nationale Pour l'Emploi) -**www.anpe.fr; Europejskie Służby Zatrudnienia EURES -**www.europa.eu.int/eures; Oferty pracy: www.travail.gouv.fr; www.anpe.fr; www.wup-krakow.pl.**
(GAŁ)

Cypr

Polscy geodeci zainteresowani podjęciem zatrudnienia na greckim terytorium wyspy muszą postarać się przede wszystkim o uzyskanie świadectwa potwierdzającego uprawnienia zawodowe, wydawanego przez Warszawski Urząd Geodezji i Kartografii z siedzibą w Warszawie. Wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego lub greckiego. Niewątpliwym atutem będzie doświadczenie zawodowe (minimum trzyletnie), często wymagane przez pracodawców w postaci referencji z poprzedniego zakładu pracy, przetłumaczone na język angielski. Przykładowa pensja za pracę 5 dni w tygodniu po osiem godzin dziennie wynosi od 700 do 800 funtów cypryjskich netto miesięcznie. Jeżeli decydujemy się na wyjazd za pośrednictwem agencji, należy spodziewać się dodatkowych kosztów w postaci składki ubezpieczeniowej KL i NNW w wysokości 350 zł miesięcznie obowiązujące przez cały okres zatrudnienia. Więcej informacji: www.gugik.gov.pl; www.eures.praca.gov.pl. (GRU)

Holandia

Zawód geodety należy do tzw. regulowanej działalności zawodowej, czyli do jego wykonywania w Holandii potrzebne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji i poświadczenie kompetencji. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie prawa do wykonywania tego zawodu w Polsce. Wydaje je Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie: www.gugik.gov.pl. Następnie należy zgromadzić odpowiednie dokumenty. Potrzebny będzie wypełniony formularz podania (sporządzony w języku urzędowym Holandii), dokument tożsamości oraz poświadczona kopia dyplomu wraz z tłumaczeniem. Inne dokumenty, które mogą być potrzebne to poświadczenie praktyki i doświadczenia zawodowego, świadectwo zdrowia lub zaświadczenie o niekaralności. Wymagane może być również tłumaczenie wszystkich tych dokumentów. Dyplom osoby ubiegającej się jest zaakceptowany jako porównywalny do dyplomów wydawanych w Holandii. W innym przypadku pozwolenie może być wydane po spełnieniu dodatkowych warunków.
Jeśli program studiów w Polsce różnił się od programu w Holandii (w czasie lub treści) osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji musi wykazać się wystarczającym doświadczeniem zawodowym lub przejść okres adaptacyjny czy też zdać test sprawdzający. Test trwa zwykle do dwóch dni i ma wykazać, że inny zakres merytoryczny studiów nie ma wpływu na kompetencje. Okres adaptacyjny trwa zazwyczaj od kilku tygodni nawet do 3 lat. Najczęściej jest to jednak nieco ponad rok, za który praktykant nie zawsze dostaje wynagrodzenie. Osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji sama decyduje, czy podchodzi do egzaminu czy też wybiera staż. Zdarza się również, że można nie otrzymać pozwolenia na wykonywanie zawodu. Najczęstszym powodem jest brak odpowiedniego wykształcenia lub przeszkolenia. Instytucja rozpatrująca podanie musi wraz z decyzją przedstawić jej uzasadnienie oraz wskazać możliwość odwołania się. Cała procedura powinna trwać do 4 miesięcy. W przypadku nieotrzymania odpowiedzi w terminie również istnieje możliwość odwołania się do sądu. Koszty procedury uznania kwalifikacji często musi pokryć osoba ubiegająca się o nie.
Od kandydatów na geodetów wymagana jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym oraz umiejętność obsługi komputerowych programów geodezyjnych w tych językach. Konieczne jest ukończenie studiów wyższych kierunkowych oraz posiadanie minimum 2-letniego doświadczenia. Przede wszystkim pracodawcy wymagają doświadczenia w wykonywaniu pomiarów geodezyjnych, znajomości oprogramowania związanego w obróbką danych oraz doświadczenia w tworzeniu dokumentacji pomiarowej. Ośrodek informacji do spraw uznawania kwalifikacji zawodowych w Holandii - IRAS (Informatiecentrum Rechtlijn Algemeen): www.nuffic.nl. Stowarzyszenia i organizacje geodetów w Holandii: NVG (Nederlandse Vereniging voor Geodesie), NGL (Nederlands Genootschap voor Geodesie). Więcej informacji: http://geodesie.startpagina.nl/;www.pracaweuropie.edu.pl/holandia.php; www.professionalrecognition.nl; www.werk.nl (holenderski Urząd Pracy-Centrum voor werken inkomen), www.enic-naric.net; www.beroepserkenning.nl/netherlands.html. Strony z**ofertami pracy: www.jobtrack.nl/jobtrack/; www.learn4good.com/jobs/language/english/list/all_countries/; www.jobbingmall.nl.**
(JKL)

Norwegia

Na polskich i angielskich portalach pracy brakuje ofert dla geodetów. W języku norweskim oferty zatrudnienia w branży geodezyjnej mogą pojawić się sporadycznie na stronie Euresu. Pamiętajmy, że dodatkowym utrudnieniem przy poszukiwaniu pracy w Norwegii jest wymóg posiadania pozwolenia na pobyt z uprawnieniami do podjęcia pracy, co przy tak nielicznych ofertach zatrudnienia staje się praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, na stanowiskach inżynieryjnych wymaga się zazwyczaj znajomości języka kraju, w którym chce się podjąć pracę. W tym wypadku aplikant musiałby znać bardzo dobrze język norweski lub ewentualnie angielski. Osoby posiadające znajomość języka norweskiego mogą samodzielnie poszukiwać pracy, bezpośrednio kontaktując się z firmami poprzez strony: www.gulesider.no czy www.kvasir.no/firmasok. Mogą również śledzić ogłoszenia na norweskich portalach pracy: www.skatteetaten.no/; www.aetat.no/, www.arbeidstilsynet.no/. Więcej informacji: www.nav.no; www.wehoslo.com/polski/.
(DAG)

Belgia

Bardzo mało firm belgijskich poszukuje geodetów w Polsce. Jeśli ktoś chciałby tam znaleźć pracę, to przede wszystkim powinien jej szukać na miejscu, w Belgii. Zawód geodety jest w Belgii prawnie chroniony. Tamtejsi geodeci mogą być zatrudniani przy pracach katastralnych jako pracownicy oficjalnej agencji państwowej, regionalnej lub gminnej. Ponadto jako specjaliści w sektorze prywatnym (biura inżynierskie, firmy przemysłowe), bądź geodeci z prywatną praktyką. Warunkiem uzyskania zatrudnienia jest bardzo dobra znajomość języka, programów geodezyjnych, posiadanie prawa jazdy. Zazwyczaj pracodawcy poszukują też osób z doświadczeniem. Więcej informacji: Baza**ofert przygotowana**przez Eures znajduje się na**stronie -**www.europa.eu.int/eures. Informacje odnośnie poszukiwanych zawodów, pozwoleń na**pracę, ważnych belgijskich urzędów można**znaleźć na**stronie -**www.eures.praca.gov.pl.**
(PAULA)

Islandia

Zarówno technicy, jak i inżynierowie geodeci mają spore szanse na znalezienie pracy, czy to biurowej czy w terenie, zwłaszcza w geodezji inżynieryjnej, drogowej oraz przy sporządzaniu map prawnych i podziałach nieruchomości. Kampanie takie jak Bechtel (www.bechtel.com) czy Almenna (www.almenna.is) dość często ogłaszają konkursy na pracowników, warto więc co jakiś czas sprawdzać ich strony internetowe.
Kandydaci muszą biegle posługiwać się angielskim, a także posiadać dobrą znajomość oprogramowania geodezyjnego: A-CAD, MicroStation i C-GEO. Doświadczenie czy specjalizacja będą dodatkowym atutem. W dużych firmach i koncernach warunki zatrudnienia są dobre: dzień pracy trwa osiem godzin, w przerwach zapewnione są posiłki, pracodawcy często pomagają w znalezieniu zakwaterowania. Od pracowników oczekuje się zdolności organizacyjnych, samodzielnego podejmowania decyzji i umiejętności pracy w zespole, często międzynarodowym. Geodetom wybierającym się na Islandię w poszukiwaniu pracy potrzebne będą kopie dyplomu i uprawnień (w języku angielskim) oraz dokumenty potwierdzające dodatkowe uprawnienia. Przydatne może się okazać także prawo jazdy. Więcej informacji: http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=pl -**portal dla wszystkich poszukujących zatrudnienia za**granicą; www.vinnumalastofnun.is/ -**portal przeznaczony dla pracujących i**poszukujących pracy na**Islandii. Można**tu znaleźć wiele ofert pracy. Strona**w**języku islandzkim; www.forum.iceland.pl/ -**Prężnie działające forum. Jego użytkownicy wymieniają doświadczenia związane z**pracą na**Islandii; http://eng.felagsmalaraduneyti.is/ -**Ministerstwo Spraw Socjalnych. Interesujące obcokrajowców kwestie także w**języku polskim; www.vsi.is/displayer.asp?p=ASP\Pg0.asp -**Konfederacja Pracodawców Islandzkich; www.asi.is/ -**Islandzka Federacja Pracy.**
(SPA)

Dania

W Danii liczba aktywnych zawodowo geodetów wynosi około 900 osób (dla porównania w Polsce mamy ich około 25 tys.). Profil duńskiego geodety jest kombinacją dziedzin wiedzy z zakresu techniki, prawa i projektowania. Zawód geodety wykonywany jest głównie przez osoby posiadające licencje zawodowe i prowadzące własne firmy geodezyjne. Obywatele Unii Europejskiej, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie mogą wystąpić do Ministra Mieszkalnictwa i Budownictwa z wnioskiem o przyznanie licencji (tok jej uzyskanie jest znacznie prostszy i mniej restrykcyjny niż w Polsce). Nie przewiduje się żadnych zastrzeżeń co do warunków wstępnych dla potencjalnych kandydatów, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Od geodetów w Danii wymagane jest wyższe wykształcenie, przynajmniej trzyletnie doświadczenie w zawodzie, dobra znajomość angielskiego, jak i podstawy duńskiego. Kandydat powinien umieć posługiwać się programami komputerowymi, tj. AutoCad Cadraster, Micromapa, Winkalk. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie duńskie w aspekcie wykorzystania sieci teleinformatycznych. W Danii oraz w innych krajach Unii Europejskiej większość danych, w tym również geodezyjnych, przesyłana, przetwarzana i transformowana jest w postaci cyfrowej. Więcej informacji: duński urząd ds. geodezji i**kartografii -**www.kms.dk; baza**ofert pracy w**Danii -**www.workindenmark.dk lub www.eures.dk.**
(DŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski