Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Globalna walka ze smogiem

Mikołaj Romanowski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Adam Wojnar
Czy znajdzie się polski sposób? Stolica Wielkiej Brytanii chce wyznaczyć strefę, po której już w 2020 roku nie będą mogły jeździć samochody z silnikami wysokoprężnymi

W wielu europejskich miastach na różne sposoby walczy się ze smogiem, a właściwie z zanieczyszczeniami emitowanymi przez pojazdy. W Londynie samochody osobowe, ciężarowe i autobusy, które wjeżdżają do centrum, płacą specjalne opłaty - dzienna stawka wynosi nawet 200 funtów.

Wyśrubowane normy ekologiczne

Wiele metropolii wprowadza czasowe zakazy poruszania się samochodów prywatnych, oferując darmową komunikację miejską.

W Berlinie i stolicy Francji wprowadzono zakaz wjazdu samochodów, które nie spełniają wyśrubowanych norm ekologicznych oraz ograniczono ruch aut w taki sposób, że jednego dnia po Paryżu mogą jeździć samochody o parzystych numerach rejestracyjnych, kolejnego - tylko te z nieparzystymi.

Monachium zakazało ruchu tranzytowego w obrębie granic miasta. Natomiast do centrum Pragi mogą wjechać tylko te auta, które oznakowane są specjalnymi naklejkami, oznaczającymi spełnienie norm ekologicznych. Londyn chce w 2020 roku wyznaczyć strefę, po której nie będą mogły jeździć pojazdy z silnikami Diesla.

Podobne rozwiązanie chcą wprowadzić w życie w 2025 r. Ateny, Meksyk, Madryt i Paryż. Jeszcze dalej poszły władze Helsinek, które od 2025 roku zamierzają wprowadzić całkowity zakaz wjazdu do miasta samochodom prywatnym.

Smog to niewątpliwie temat numer jeden tegorocznej zimy. Według najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.

Obecność w powietrzu bardzo toksycznego związku chemicznego, jakim jest tlenek azotu, to wina głównie pojazdów z silnikami Diesla.

W atmosferze znajduje się 8,3 ton tlenków azotu, aż 3,3 tony tej trucizny wypluły z siebie samochody. Coraz bardziej zanieczyszczone powietrze rujnuje zdrowie - obrazowo rzecz ujmując, wdychany do płuc smog zapycha je, powodując większe obciążenie serca. Szkodliwe związki i pyły odpowiadają za rozwój różnego rodzaju alergii, astmy, powodują przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową i zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

W 2013 roku organizacja Health and Environment Alliance oszacowała, że zanieczyszczenia powietrza powodują w Polsce rocznie 3,5 tys. przedwczesnych zgonów, 1600 nowych przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, a wskutek chorób pracowników gospodarka traci 800 tysięcy dni pracy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski