Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kraków obejmie rolę operatora budynku A Klastra Innowacji na Zabłociu. Planowane rozpoczęcie działalności jesienią 2023

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Do trzech razy sztuka. A w przypadku inwestycji jaką jest Klaster Zabłocie, nawet do czterech razy sztuka. Miasto unieważniło bowiem trzecie postępowanie dot. wyłonienia operatora zewnętrznego dla większego budynku A Klastra, który stoi niemal pusty od lipca ubr. Teraz zarządzanie budynkiem przejmie już miasto, które planuje jego uruchomienie na przełomie września i października br.

Miasto operatorem budynku A

Pierwszy przetarg w trybie dialogu konkurencyjnego na świadczenie usług operatora Klastra został ogłoszony 10 listopada 2021 r. Postępowanie to zostało unieważnione z uwagi na niespełnienie wymogu minimalnej liczby potencjalnych uczestników. 20 kwietnia 2022 r. ogłoszone zostało ponowne postępowanie. Wymagania przetargu spełnił Krakowski Park Technologiczny sp. z o. o., a mimo to do porozumienia z miastem nie doszło. 18 listopada 2022 r. ogłoszone zostało więc kolejne postępowanie przetargowe. Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK informuje jednak, że zostało ono unieważnione 25 maja 2023 r.

-W zaistniałej sytuacji podjęto działania zmierzające do objęcia funkcji operatora docelowego przez Gminę Miejską Kraków. Aktualnie opracowywana jest niezbędna dokumentacja formalno-prawna i organizacyjna oraz prowadzone są niezbędne uzgodnienia z instytucją zarządzająca RPO-WM 2014-2020 – Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego - informuje nas Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Rozpoczęcie działalności Klastra w budynku A planowane jest na przełomie III i IV kw. 2023 r. czyli we wrześniu lub październiku.

Dwa budynki i mnóstwo wolnej przestrzeni

W skład Klastra wchodzą dwa odświeżone budynki magazynowe - większy A i mniejszy B. Budynek B przeznaczony jest do wykonywania funkcji administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialnych za wspieranie przedsiębiorczości, inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz realizację zadań związanych z funkcjonowaniem Klastra.

Jak słyszymy od urzędników, po roku od zakończenia inwestycji, ta część Klastra jest zagospodarowana w 100 procentach.
W budynku A znajdziemy zaś dużo wolnej przestrzeni. Pomieszczenia biurowe 2-6-osobowe, strefy coworkingu, przestrzeń typu open space, niewielkie miejsca spotkań, salki i sale konferencyjne przeznaczone dla maksymalnie 49 osób oraz przestrzenie do integracji.

-Aktualnie w budynku A jedynym najemcą jest stowarzyszenie Bank Żywności, którego obecność w Klastrze wynika z umowy o dofinansowanie. Przedmiotem najmu na czas nieokreślony objęte są powierzchnie magazynowe w piwnicy oraz trzy pomieszczenia biurowe. Chętnych nie brakuje - słyszymy w UMK

Generalnym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest firma MOSTOSTAL Warszawa SA. Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to ok. 42 mln zł. Projekt ma unijne dofinansowanie w wysokości ok. 14 mln zł.

Firmy z tej branży szukają pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski