MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park, kultura i edukacja. U stóp Kopca Kościuszki powstaje nowa miejska przestrzeń. Można się jej przyjrzeć w tę niedzielę

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, w godz. 11-16 Zarząd Budynków Komunalnych organizuje Forteczny piknik rodzinny, którego bohaterem będzie fort nr 2 "Kościuszko". Co ważne, na wybrane atrakcje - spacery w towarzystwie znawców fortyfikacji można się zapisać jeszcze tylko do południa w piątek. Warto zajrzeć na piknik, by przekonać się, jaką metamorfozę przechodzi przestrzeń u stóp i wokół Kopca Kościuszki w ramach trwającej rewitalizacji tego obszaru.

W programie niedzielnego fortecznego pikniku u stóp Kopca Kościuszki znalazły się m.in.:

  • atrakcje dla dzieci z nagrodami - zabawy plenerowe z animatorami, forteczna gra terenowa, stanowiska do zajęć plastycznych,
  • możliwość spotkania rekonstruktorów historycznych w strojach z epoki,
  • spacer po terenie fortu nr 2 "Kościuszko" - początek o godz. 11.30 i 14, oprowadza dr inż. arch. Krzysztof Wielgus,
  • spacer po bramach i obiektach flankujących znajdujących się u podnóża fortu "Kościuszko" - początek o godz. 13.30, oprowadza dr inż. arch. Filip Suchoń.

Na spacery obowiązują zapisy drogą mailową: [email protected] lub telefoniczną - pod numerem (12) 616 61 41. Zapisy możliwe są do piątku (12 kwietnia) do godziny 12. Spacery będą wyruszać z terenu fortu nr 2 "Kościuszko" (stanowisko informacyjne wydarzenia).

Kto dawno tutaj nie był, będzie mógł zobaczyć, jak bardzo zmienia się przestrzeń w otoczeniu Kopca Kościuszki - w ramach postępującej inwestycji ZBK, współfinansowanej ze środków unijnych oraz dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Jak przypomina Zarząd Budynków Komunalnych, w forcie nr 2 "Kościuszko", wzniesionym w latach 1850-56, a będącym własnością gminy Kraków, istniejące zabudowania są użytkowane przez kilka podmiotów. W gestii ZBK pozostają zniszczone w okresie powojennym bastiony I-III fortu, znajdujące się od strony zachodniej i południowo-zachodniej, pierwotnie z dwoma murowanymi hangarami na bastionach i z kaponierami w fosie.

- Kaponiery znajdujące się w fosie między bastionami I i II oraz II i III fortu "Kościuszko" zostały częściowo wysadzone w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie w styczniu 1945 roku. Proces zniszczenia bastionów I, II, III nastąpił krótko po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to rozpoczęto ich planową rozbiórkę, pod hasłami odzyskiwania cegły m.in. dla potrzeb budowy bursy dla młodzieży z rodzin chłopskich i robotniczych, mającej pobierać naukę w Krakowie. Teren po tak zniszczonych bastionach pozostawał niezagospodarowany, stanowiąc miejsce niebezpieczne - opisują urzędnicy z ZBK.

Celem realizowanego obecnie przez ZBK przedsięwzięcia jest zrewitalizowanie obszaru po zniszczonych bastionach I-III fortu - poprzez ich przystosowanie do funkcji ogólnodostępnych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych o charakterze parkowym.

- Projekt nie zakłada pełnej odbudowy bastionów, zrekonstruowane zostało jedynie niewielkie pomieszczenie studni oraz skazamatowany prawy bark bastionu II - zaznacza ZBK.

W ramach prac wykonywane jest zabezpieczenie odkopanych reliktów fortyfikacji - a więc kaponier, hangarów, potern, murów bastionów itp. - wraz z ich uczytelnieniem i konserwacją. Wykonywane są też ścieżki po terenie bastionów, które zapewnią łatwy dostęp i komunikację po tym obszarze. Pojawiają się ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz oświetlenie parkowe i iluminacja.

Teren ma mieć funkcje rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. Jak informują przedstawiciele ZBK, na terenie realizowanego parku planowane jest utworzenie ścieżek dydaktycznych poświęconych zieleni fortecznej i fortyfikacji, wyposażonych w odpowiednie tablice informacyjne. Ponadto zasadzone zostaną specjalnie dobrane gatunki roślin, dopasowane do tego miejsca zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym.

Przewidziana jest również część o charakterze amfiteatralnym, gdzie okresowo będzie można organizować wydarzenia kulturalne jak koncerty muzyczne czy kino letnie. Z kolei przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć - tak założono - jako miejsce dla wystaw plenerowych.

Co już zostało zrobione? Prace dotyczące terenu bastionów I-III fortu "Kościuszko" prowadzone są już od 2011 r., kiedy to zostały wykonane badania archeologiczne. Pozwoliły one na opracowanie stosownych dokumentacji projektowych dla prac budowlanych.

W latach 2014-18 r. prowadzono sukcesywnie porządkowanie terenu bastionów od strony Kopca Kościuszki. W kolejnych dwóch latach prace koncentrowały się na terenie bastionu I. Od 2021 r., w związku z uruchomieniem środków UE, możliwe było zwiększenie intensywności prowadzonych robót, które swoim zakresem objęły obszar wszystkich bastionów.

Dziś całe przedsięwzięcie jest na znacznym etapie zaawansowania. W ok. 85 proc. zakończone zostały prace na terenie bastionów I i II. Do wykonania na tym terenie pozostały nasadzenia zieleni, montaż tablic informacyjnych, dokończenie realizacji nawierzchni ścieżek. Ponadto w tym roku planowane jest wykonanie prac dotyczących bastionu III oraz uporządkowania terenu pomiędzy murem wewnętrznym bastionów a jezdnią.

Zakończenie prac w ramach projektu jest planowane dla części terenu w III kwartale, a w pełnym zakresie - w IV kwartale 2024 roku.

Łączne koszty poniesione dotychczas - a dokładniej do końca 2023 r. - na realizację inwestycji dotyczącej zagospodarowania zniszczonych bastionów I-III fortu z przeznaczeniem na teren o charakterze parkowym wyniosły prawie 29 mln złotych. Z tej kwoty ponad 17 mln zł zostało pozyskane z bezzwrotnych źródeł zewnętrznych - ze środków SKOZK oraz Unii Europejskiej (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego).

- W 2024 roku planowane jest wydatkowanie kwoty w wysokości ok. 6 mln zł, co pozwoli na zakończenie całości prac i oddanie parku do użytkowania dla mieszkańców Krakowa i turystów - informuje ZBK.

Polacy czytają więcej
[video]133091[/video

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski