Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Mieszkańcy będą śledzić on line i sesje, i bieg spraw

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Radni przeszli już szkolenie i otrzymali tablety. Na najbliższej sesji, tj. 22 marca mają już pracować i głosować z ich użyciem
Radni przeszli już szkolenie i otrzymali tablety. Na najbliższej sesji, tj. 22 marca mają już pracować i głosować z ich użyciem Fot. Katarzyna Hołuj
Od najbliższej sesji Rady Miejskiej szykują się duże zmiany. Radni będą głosować klikając przyciski w tabletach, a obrady będą transmitowane w internecie. Będą też ułatwienia dla mieszkańców.

Tomasz Wójtowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach mówi, że jako radni byli na to gotowi od kilkunastu miesięcy, ale czekali na przyznanie gminie dofinansowania na zakup i montaż systemu tak, aby zminimalizować koszty całej operacji. To się udało i, jak dodaje przewodniczący, od teraz mieszkańcy będą mieli możliwość pełnej kontroli nad obradami sesji.

Faktycznie mieszkańcy o-czekiwali tego i to nie od miesięcy, ale od lat. Dziś z sieci mogą się dowiedzieć co najwyżej, kiedy odbędzie się sesja Rady Miejskiej i jaki będzie porządek obrad. Jednak jeśli chodzi o interpelacje, czyli podstawowe narzędzie każdego radnego za pomocą którego np. zgłasza on potrzebę wykonania ważnych dla mieszkańców inwestycji, to ostatnie z jakimi możemy się zapoznać w internecie (w Biuletynie Informacji Publicznej) pochodzą z … 2004 roku. W BIP-ie próżno jest też szukać protokołów z sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, choć już w 2011 roku jeden z ówczesnych radnych interpelował o ich publikowanie w internecie. Jego apele nie znajdowały poparcia większości radnych, którzy uważali, że wystarczające jest, aby były one do wglądu w biurze Rady Miejskiej.

Były też wnioski mieszkańców zarówno o publikowanie protokołów, jak i o nagrywanie sesji i udostępnianie nagrań (video) w sieci. Radosław Ambroży w 2016 roku mówił: „Dziwi mnie, że jest to jakikolwiek problem. Nie jest tak, że ludzie nie interesują się tym, co dzieje się na sesji. Jeżeli mamy budować społeczeństwo obywatelskie to należałoby to ułatwiać a nie utrudniać”.

Wreszcie po latach oczekiwań, na sali obrad zamontowana została kamera. Oprócz tego każdy z radnych otrzymał tablet, jako narzędzie m.in. do głosowania.

Dzięki temu, że integralną częścią systemu będzie portal (www.myslenice.esesja.pl) każdy kto zechce będzie mógł oglądać sesje w trybie on-line lub o innej dowolnej porze, a oprócz tego będzie miał stały dostęp do projektów uch-wał, uchwał już przegłosowanych oraz do imiennych wyników głosowań.

Mieczysław Kęsek, dyrektor Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach podkreśla ważną rolę zwłaszcza tej ostatniej funkcji. - W gorącym okresie przedwyborczym być może ostudzi to emocje wielu radnych, bo będą musieli głosować z pełną świadomością tego, że mieszkańcy będą się mogli zapoznać z tym, jak radny z danej miejscowości lub dzielnicy głosował w danej sprawie - mówi.

System eSesja jest częścią większych zmian, a mianowicie projektu e-Urząd, który polega na wdrożeniu systemu informatycznego, który pozwoli na załatwianie różnych urzędowych spraw za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W UMiG słyszmy, że takie postulaty zgłaszali mieszkańcy, którym z powodu obowiązków zawodowych i godzin pracy trudno jest załatwić urzędowe sprawy oraz ci pracujący zagranicą. - W kwietniu uruchomiony zostanie portal klienta, w ramach którego każdy będzie mógł założyć swoje konto, z którego można będzie na bieżąco śledzić stan swoich zobowiązań i płatności, terminy i harmonogramy wpłat, a także dokonać płatności on line kartą płatniczą - zapowiada Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic.

Tą drogą będzie można dokonać opłat za: odbiór śmieci, podatki od nieruchomości, podatek rolny, leśny, od osób fizycznych, prawnych, od środków transportu, zezwolenie na sprzedaż alkoholu oraz umowę dzierżawy lub wieczyste użytkowanie. Zapominalskim o zbliżąjącym się terminie płatności lub zaległości przypomni sms, e-mail lub informacja przesłana na ePUAP

Po zalogowaniu się na swoim koncie każdy będzie mógł też sprawdzać swoją korespondencję i śledzić bieg załatwianej przez siebie sprawy, jako, że wdrożony został elektroniczny obieg dokumentów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski