Gmina Myślenice. Obywatelska postawa zaowocuje inwestycjami

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Dzięki głosom mieszkańców ścieżka rowerowo-biegowa na Zarabiu zyska wreszcie oświetlenie
Dzięki głosom mieszkańców ścieżka rowerowo-biegowa na Zarabiu zyska wreszcie oświetlenie Katarzyna Hołuj
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Prawie 8000 mieszkańców gminy, czyli jedna piąta uprawnionych do głosowania, oddało głos na najlepsze ich zdaniem projekty IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Dzięki ich mobilizacji w przyszłym roku zrealizowanych zostanie dziewiętnaście zadań. Mogło być więcej, bo dwadzieścia jeden, ale w dwóch sołectwach: Jaworniku i na Chełmie mobilizacja mieszkańców okazała się niewystarczająca.

FLESZ - Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB

Projekty z tych dwóch miejscowości nie osiągnęły wymaganego minimum głosów, czyli 15-procentowego poparcia.
Na Chełmie, jednym z dwóch najmniejszych sołectw w gminie to minimum wynosi 38 głosów, tymczasem oddano ich zaledwie 11. Tylko tyle osób zdecydowało się poprzeć projekt oświetlenia drogi Chełm-Talagówka.
W Jaworniku, który z kolei jest największą wsią w gminie Myślenice, zagłosowały 354 osoby, o 33 za mało, aby zadanie jakim było utwardzenie terenu przy nowym cmentarzu, „przeszło” i mogło być zrealizowane.
Podobna sytuacja miała miejsce w drugiej edycji Budżetu obywatelskiego. Wtedy też zebrało wystraszającej liczby głosów tyle, że w miejskim okręgu nr 2.

Na pewno nie jest to wskazanie, aby rezygnować z Budżetu Obywatelskiego. Za to na pewno jest to wskazanie dla pomysłodawców, że trzeba być bardziej aktywnym

- mówi burmistrz Jarosław Szlachetka i dodaje, że tam, gdzie pod głosowanie trafia jeden projekt zawsze istnieje ryzyko, że przy braku konkurencji mieszkańcom braknie determinacji. Dlatego potrzebna jest promocja i zaangażowanie.

Być może jest to też dla nas wskazanie do przemyślenia czy w przypadku, kiedy jest jeden projekt musi być spełniony warunek 15 proc. Ale z drugiej strony, to jest po coś: aby mieszkańców zaktywizować.

Druga po Myślenicach najbardziej zaangażowana okazała się w tym roku Trzemeśnia. Spośród dwóch zgłoszonych wygrał projekt strażaków: Wojciecha Maliny i Krzysztofa Nowaka. Do jego promocji wykorzystali media społecznościowe. Projekt zakłada zakup defibrylatora AED, który zawiśnie na ścianie budynku OSP i będzie ogólnodostępny dla wszystkich oraz doposażenie jednostki w 10 kompletów ubrań bojowych, które zastąpią zniszczone podczas tegorocznych działań powodziowych.

To dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. W naszej miejscowości nie ma AED, a w pobliżu naszej strażnicy znajdują się ośrodek zdrowia, szkoła, przedszkole, kościół

– mówi druh Wojciech Malina.

Spośród małych miejscowości dużą mobilizacją wykazała się Zasań, dzięki czemu przedszkole w tej miejscowości zyska m.in. monitor multimedialny i nowe urządzenie na plac zabaw.

W samych Myślenicach zostaną zrealizowane dwa zadania: w okręgu nr 1 skorzysta Przedszkole Samorządowe nr 1, gdzie przede wszystkim zostanie wymieniony piec i instalacja c.o. oraz Dzienny Dom Senior+ przy którym powstanie siłownia plenerowa. Z kolei w okręgu nr 2, a dokładnie przy stadionie LKS Orzeł zostanie rozbudowany plac zbaw m.in. o tyrolkę. Pomysłodawcy tego projektu chcą, aby był to najnowocześniejszy ogólnodostępny plac zabaw w mieście.
Pośród projektów ogólnomiejskich wygrał ten zakładający budowę oświetlenia ścieżki rowerowo-biegowej wzdłuż Raby.

Wszystkie wygrane projekty:

Ogólnomiejski
Oświetlenie ścieżki rowerowo-biegowej na Zarabiu

Myślenice-Okręg nr 1
Inwestując w Dzieci - Inwestujesz w Siebie - etap II

Myślenice-Okręg nr 2
Orzeł Park - Rozbudowa placu zabaw na Dolnym Przedmieściu

Bęczarka
Doposażenie kuchni w budynku OSP w Bęczarce - piec konwekcyjno- parowy

Borzęta
- Zakup dwóch namiotów imprezowych z oświetleniem, oraz stoły i ławki z oparciem. Progi zwalniające ze znakami na Przymiarku -
Borzęta, droga - działka oznaczona jako nr 31
- Wiata przystankowa 1 szt z montażem

Bysina
Adaptacja pomieszczenia na jadalnię dla uczniów Szkoły Podstawowej w Bysinie wraz z doposażeniem kuchni.

Bulina
Integracja i wypoczynek

Droginia
Zakup kosiarki dla LKS Sęp Droginia

Głogoczów
Monitoring dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Jasienica
Nowe komputery, więcej możliwości

Krzyszkowice
Zakup dwóch namiotów imprezowych 8mx10m wraz z wyposażeniem (stoły i ławy) oraz zakup dwóch wiat stadionowych dla zawodników rezerwowych

Łęki
Wyposażenie Świetlicy Wiejskiej w Łękach - klimatyzacja, krzesła

Osieczany
Doświetlenie wsi Osieczany

Polanka
Wykonanie poboczy w Polance

Poręba
Wsparcie działań SP w Porębie

Trzemeśnia
Ogólnodostępny defibrylator AED oraz doposażenie strażaków ochotników w niezbędny sprzęt do ratownictwa

Zasań
Doposażenie przedszkola w Zasani

Zawada
Wyposażenie sali fizyczno-chemicznej w Szkole Podstawowej w Zawadzie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie