Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Plany zagospodarowania przestrzennego i dużo więcej, czyli czego dowiemy się z SIP

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
W Urzędzie Miasta i Gminy odbyła się prezentacja Systemu Informacji Przestrzennej
W Urzędzie Miasta i Gminy odbyła się prezentacja Systemu Informacji Przestrzennej Fot. Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice zachęca mieszkańców i potencjalnych inwestorów do korzystania z niedawno wdrożonego Systemu Informacji Przestrzennej. Dzięki SIP można m.in. nie wychodząc z domu sprawdzić czy dana działka jest objęta planem, a jeśli tak to co dopuszcza na niej plan. Urzędnicy już nie wyobrażają sobie pracy bez niego.

FLESZ - Kiedy skończy się nauka zdalna

Do SIP można wejść na dwa sposoby: albo wpisując w przeglądarce adres www.sip.myslenice.pl, albo klikając w zakładkę znajdującą się na stronie głównej gminy www.myslenice.pl. Jego obsługa jest intuicyjna, system nie wymaga też logowania się.
Platforma, która znajduje się na serwerze gminy składa się w dwóch części. Do wewnętrznej, zawierającej dane wrażliwe, mają dostęp wyłącznie uprawnieni pracownicy magistratu, z części zewnętrznej może zaś korzystać każdy.

Plany zagospodarowania przestrzennego i dużo więcej

Znajdziemy tam informacje po które do tej pory wiele osób przychodziło do Urzędu Miasta i Gminy. Chodzi m.in. o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dzięki SIP można to sprawdzić nie wychodząc z domu. Oprócz map pokazujących czy dla danego obszaru jest uchwalony plan i jakie jest przeznaczenie poszczególnych działek, znajdziemy tam też treści uchwał dotyczące poszczególnych planów miejscowych.

W SIP znajdziemy działki i budynki zawarte w Ewidencji Gruntów i Budynków, punkty adresowe, sprawdzimy m.in. przebieg sieci, rozmieszczenie oświetlenia ulicznego, sieć dróg, a nawet lokalizację pomników przyrody. Poszczególne, interesująca nas warstwy dotyczące właśnie dróg, latarni, sieci itp. można nakładać na mapę pojedynczo lub razem.

System Informacji Przestrzennej jest częścią Smart City, czyli inteligentnego miasta, i daje możliwość pozyskania kompleksowej informacji np. o energetyce, gazie, telekomunikacji, wodociągach, kanalizacji, ale też parkomatach, karcie miejskiej, oświetleniu ulicznym, statusie dróg i ich zarządcy. Każda z warstw daje dodatkowe informacje i możliwości, a mieszkańcy mogą dane dowolnie filtrować wyświetlając numery działek, numeracje adresową, granice działek, oświetlenie uliczne wraz z doprowadzonym przyłączem, czy inne media w obrębie obserwowanej mapy

– mówi Krzysztof Luszowiecki, prezes Inspe-Projekt, firmy, która pracowała SIP dla gminy Myślenice.
SIP zawiera dane najbardziej aktualne, bowiem aktualizują się tuż po wprowadzeniu nowych informacji.

Informacji będzie jeszcze więcej

Warstwowa budowa aplikacji daje wiele możliwości, jak na przykład szybkie wrysowanie planowanej trasy, która za pomocą aplikacji wskaże wszystkich właścicieli działek oraz wymagane informacje do rozpoczęcia danej inwestycji, czy projektowania

– dodaje Jacek Włodek z firmy Inspe-Projekt.
System ma być wzbogacany o dodatkowe dane (np. w GESUT-u, czyli Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu) i nowe funkcjonalności. Mieszkańcy uzyskają dzięki temu kompleksowe dane dotyczące planów, uzbrojenia terenu i statusu danego gruntu.

Zdaniem burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki to nowe narzędzie, które już od jakiegoś czasu ułatwia pracę urzędnikom, teraz podniesie standard obsługi klientów.

Sam niejednokrotnie w rozmowach z przedsiębiorcami, lub potencjalnymi inwestorami z powodzeniem korzystałem z tej aplikacji sprawdzając na poszczególnych działkach uzbrojenie terenu, mienie gminne, sieci teletechniczne, czy plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego

– mówi Jarosław Szlachetka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski