MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Zielonki. Rozdają zbiorniki na deszczówkę

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Zielonki rozdaje mieszkańcom zbiorniki na deszczówkę. Akcja oszczędzania wody cieszy się zainteresowaniem. To druga edycja programu "Jestem eko! Łapię deszcz"
Gmina Zielonki rozdaje mieszkańcom zbiorniki na deszczówkę. Akcja oszczędzania wody cieszy się zainteresowaniem. To druga edycja programu "Jestem eko! Łapię deszcz" Fot. gmina Zielonki
Akcja oszczędzania wody sprawdza się w gminie Zielonki. Samorząd prowadzi już drugą edycję zaopatrzenia mieszkańców z zbiorniki do łapania deszczówki. Program mikroretencji nazwany „Jestem eko! Łapię deszcz” w ubiegłym roku przeprowadzono pilotażowo. Cieszył się wielkim zainteresowaniem, dlatego w tym roku akcja została powtórzona.

FLESZ - Polacy pracują najciężej w Europie

Gmina Zielonki kupuje zbiorniki o pojemności 360 litrów i wymiarach 120 na 80 cm. Można je zamontować przy rynnach i łapać wody deszczowe z dachów domów lub budynków gospodarczych.

Za zbiorniki w całości płaci gmina, przekazujemy je mieszkańcom w formie użyczenia. Prowadzimy nabór chętnych i sukcesywnie przekazujemy zbiorniki. W ubiegłym roku na to zadanie wydaliśmy 150 tys. zł, a w tym roku 100 tys. zł. Łącznie w dwóch edycjach programu zakupiliśmy ponad 700 zbiorników na deszczówkę - powiedział nam Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

W pierwszej edycji w 2020 roku zostało zakupionych 454 zbiorniki, w drugiej edycji w tym roku 306 zbiorników. Nabór do tej drugiej edycji programu mikroretencji gmina ogłosiła 13 kwietnia i w dziewięć dni spłynęły wnioski od 310 chętnych.

W związku z wyczerpaniem puli dostępnych zbiorników na deszczówkę 23 kwietnia zamknęliśmy nabór wniosków do programu „Jestem eko! Łapię deszcz” na 2021 rok – poinformowała Małgorzata Fordymacka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki.

Jak zaznacza wójt Bogusław Król program okazał się trafiony. Mieszkańcy otrzymują zbiorniki nieodpłatnie. Ten program pozwala na oszczędzanie wody, którą można używać do podlewania ogródków, rabatek, trawników, kwiatów w doniczkach, czy też mycia samochodów.

Zbiorniki są wyposażone w wygodny kranik na dole, pod który można podstawić konewkę, wiadro, a nawet podpiąć kawałek węża ogrodowego i podlewać darmową wodą, złapaną podczas deszczu - mówi szef gminy.

Wnioski mieszkańców po naborze przeszły weryfikację, czy spełniają warunki postawione w regulaminie programu. Ci, którzy kwalifikują się do otrzymania zbiorników są sukcesywnie powiadamiania i umawiani na odbiór zbiorników z magazynów, które gmina zorganizowała sobie przy ul. Kościuszki 6 w Bibicach. Ze względu na pandemię chętni są umawiani w pewnych odstępach czasowych.

W tym roku wydano na razie 120 ze 306 zbiorników. Kolejne osoby są umówione na odbiór w piątek 21 maja.

Wnioski mieszkańców złożone po 23 kwietnia znalazły się na liście rezerwowej. Gmina informuje, że jeśli któryś z wnioskodawców z listy podstawowej nie spełni warunków programu, wówczas pod uwagę będą brane wnioski z listy rezerwowej, w kolejności ich złożenia.

Zbiorniki można ozdobić ustawiając na nim doniczkę z kwiatkiem. Niektórzy mieszkańców tak robią i częściowo maskują zbiorniki.

Sezon na Wielkowiejski Targ  został zainaugurowany. Potrwa pięć miesięcy do drugiej połowy października

Ruszył sezon targowy w gminie Wielka Wieś. Tu promują lokalne produkty

Kadeci ze Skały uczestniczyli w uroczystościach składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej kadetów II Rzeczypospolitej

Skała, Kraków. Kadeci z klasy mundurowej oddali hołd kadetom...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski