MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Golkowice. Kaplicę budowali społecznie. Teraz mają świątynię

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Podczas konsekracji kościół pękał w szwach
Podczas konsekracji kościół pękał w szwach fot. Agnieszka Roglaska
Konsekrowano kościół parafialny pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Mieszkańcy czekali na to od niepamiętnych czasów.

Golkowice to najmłodsza - zaledwie siedemnastoletnia - parafia w gminie Wieliczka. W setną rocznicę pierwszego objawienia w Fatimie, podczas którego Matka Boża ukazała się trojgu pastuszkom, konsekracji świątyni pw. Matki Boskiej Fatimskiej, dokonał biskup Tadeusz Pieronek.

O utworzenie w swej miejscowości samodzielnej placówki duszpasterskiej w randze parafii mieszkańcy zabiegali latami. Jak opowiada sołtyska Golkowic Henryka Jałocha, społeczność tej miejscowości zawsze chodziła na nabożeństwa do kościoła we Wróblowicach (dzielnica Krakowa).

Było tam jednak z Golkowic daleko, pieszo - około pół godziny, dlatego mieszkańcom wioski położonej na granicy gminy Wieliczka i Krakowa, „od zawsze” bardzo zależało by mieć swój kościół.

- Kiedy w 1999 roku poszła po wiosce fama, że Golkowice będą parafią, radość była ogromna. Mieszkańcy natychmiast przystąpili do koszenia i innych prac porządkowych na działce przekazanej pod świątynię, a potem społecznie, sposobem gospodarczym wybudowali tam drewnianą kaplicę - wspomina Henryka Jałocha.

22 lipca 1999 roku podpisano akt notarialny, którym właściciel firmy piekarniczo-cukierniczej Marian Brożek przekazał Zgromadzeniu Słowa Bożego (księżom werbistom) na cele religijne działkę budowlaną - o powierzchni blisko 40 arów - w Golkowicach. Miesiąc potem - 30 sierpnia - kardynał Franciszek Macharski powierzył zorganizowanie duszpasterstwa parafialnego w Golkowicach księżom werblistom. Pierwszym proboszczem parafii mianowano ojca Konrada Duka, a wikariuszem - ojca Leszka Kulasę.

Mieszkańcy Golkowic potrzebowali zaledwie 1,5 miesiąca, by na tym terenie wznieść tymczasową kaplicę. Już we wrześniu 1999 roku ten pierwszy golkowicki sakralny obiekt pobłogosławił kardynał Franciszek Macharski i odprawiono tam pierwsze nabożeństwo.

- Pierwsza plebania znajdowała się w starym prywatnym budynku. Jego właściciel użyczył bezpłatnie ten obiekt na taki cel na cały okres budowy golkowickiego kościoła - opowiada sołtyska miejscowości.

30 stycznia 2000 roku kardynał Macharski erygował nową parafię w regionie - pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, w Golkowicach. Natychmiast rozpoczęto prace związane z wzniesieniem świątyni. Już jesienią 2000 roku Archidiecezjalna Komisja ds. Konserwacji Zabytków Kościelnych i Architektury Sakralnej pozytywnie oceniła projekt kościoła i plebani (przygotowany przez Mariana Róga) mających powstać w Golkowicach.

Budowa kościoła ruszyła niedługo potem. Od 2002 roku nadzorował ją nowy proboszcz golkowickiej parafii, ojciec Jan Opara, a od sierpnia 2007 roku - obecny proboszcz, ojciec Stanisław Łomnicki. - Kościół, jeszcze prawie bez wyposażenia, był gotowy w 2010 roku, ale pierwsze nabożeństwo - pasterkę odprawiono tam już w grudniu 2007 roku, jeszcze na placu budowy. To nawet nie była cała pasterka, bo po jej rozpoczęciu wśród rosnących murów ludzie przeszli do kaplicy. Po prostu było zbyt zimno, by odprawiać nabożeństwo właściwie „pod chmurką”, ale to było pamiętne wydarzenie, takie symboliczne „otwarcie” tej świątyni - wspomina Henryka Jałocha.

6 marca 2010 roku nowy kościół pobłogosławił kardynał Stanisław Dziwisz. W tym dniu przy głównym wejściu do świątyni umieszczono też kamień węgielny, który papież Jan Paweł II poświęcił w 2002 roku, podczas nabożeństwa na Błoniach w Krakowie.

Dziś kościół w Golkowicach - nieduży, z dwoma „wieżami” - jest już całkowicie wyposażony. Projekt ołtarzy - głównego i bocznych, wykonało Biuro Projektowo-Plastyczne „Partner Interior Desinger” z Boguchwały, a prace kamieniarskie przeprowadziła firma „Wexbud” z Rudnej Małej. Natomiast ławki i konfesjonały w golkowickim sakralnym obiekcie pochodzą z Zakładu Stolarskiego „Stolmark”, zaś za metaloplastykę na drzwiach wejściowych oraz na ołtarzach „odpowiada” Pracownia Kowalstwa Artystycznego z Grodziska Górnego.

Brakuje jeszcze tylko barwnych witraży w oknach świątyni. - Miały być niedługo po świętach, ale się nie udało. Ale witraże będą na pewno, mniej więcej w połowie lipca - mówi ojciec Stanisław Łomnicki, proboszcz parafii w Golkowicach.

Z okazji konsekracji, w golkowickim kościele przybył obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Fatimskiej. To dar dla parafii Goklkowice przekazany przez mieszkańców i samorządowców z Wieliczki.

WIDEO: Ratunek dla pszczelarzy i bat na złodziei pszczół

Źródło: AIP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski