MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły bieg z Bibic na Monte Cassino. W patriotycznej sztafecie pokonają 1800 km, pobiegną nieprzerwanie w dzień i w nocy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Z Bibic wyruszyła sztafeta patriotyczna do Włoch na obchody 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino
Z Bibic wyruszyła sztafeta patriotyczna do Włoch na obchody 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino Barbara Ciryt
19 biegaczy wyruszyło w długą drogę z Bibic z gminy Zielonki na Monte Cassino do Włoch. Ta sportowa akcję chcą czcić 80. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Pobiegną nieprzerwanie przez tydzień, będą na trasie w dzień i w nocy zmieniając się co dwie godziny. Muszą pokonać dystans 1800 km. W sobotę, 11 maja pożegnali ich mieszkańcy Bibic, gminy Zielonki, harcerze, motocykliści i dzieci z chorągiewkami. Miejscowi biegacze, społecznicy odprowadzili ich do granic swojej wioski.

Łączą patriotyzm ze sportem

Bieg sztafetowy z Bibic na Monte Cassino organizuje Fundacja Brama 1934, która zajmuje się poszukiwaniem i upamiętnianiem miejsc nieodkrytych oraz łączeniem patriotyzmu ze sportem. Głównym inicjatorem biegu jest prezes tej organizacji Piotr Pątko, inicjator także innych akcji patriotycznych.

Współorganizatorem sztafety jest natomiast parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibice z proboszczem Janem Przybockim, który podczas sobotniej mszy w intencji uczestników obu akcji - biegu i przejazdu motocyklowego podkreślał, że każdy może być patriotą na co dzień i swoim działaniami służyć Ojczyźnie. Bibicki proboszcz koncelebrował tę mszę z ks. Mieczysławem Kucelem, kapelanem Stowarzyszenia Motocyklowego Monte Cassino Intermarium.

Patronat honorowy nad biegiem objął Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który co roku organizuje uroczystości rocznicowe na Monte Cassino. Patronat medialny nad sztafetą objął m.in. Dziennik Polski. Podczas uroczystości pożegnania biegaczy i motocyklistów obecni byli Janina i Jan Dudowie, rodzice prezydenta RP, wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko, przewodniczący Rady Gminy Zielonki i sołtys Bibic Tadeusz Łysek.

Pobiegną przez pięć krajów

Uczestnicy pobiegną przez Polskę, Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Przygotowywali się kilka miesięcy. W sobotę, 11 maja spotkali się na mszy św. w kościele w Bibicach o godzinie 8. Tu modlili się za nich także organizatorzy i miejscowi parafianie.

Patriotyczna sztafeta ma uczcić 80. rocznicę zdobycia klasztoru na Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. We Włoszech obchody rocznicowe potrwają od 17 do 21 maja 2024 roku.

- Główne uroczystości z mszą i Apelem Poległych odbędą się 18 maja 2024 rok na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Wówczas przybędzie tam nasza patriotyczna sztafeta - informuje Tadeusz Łysek, przewodniczący Rady Gminy Zielonki.

Motocykliści towarzyszą biegaczom

Wraz biegaczami z Bibic wystartowała pielgrzymka motocyklistów ze Stowarzyszenia Motocyklowego "Monte Cassino Intermarium", które zorganizowało 7. Rajd Intermarium Śladami 2. Korpusu Polskiego we Włoszech pod hasłem: "Skoro oni nie mogli do Polski wrócić, to Polska przyjedzie do nich".

- Cyklicznie jeździmy na Monte Cassino, ale także do innych miejsc. Do Monte Cassino będzie to nasz trzeci rajd. W tym roku organizujemy go właśnie tam ze względu na uroczystości 80. rocznicy bitwy. Tym razem wysuszamy z Bibic wspólnie z biegaczami. Mamy nieco inną trasę i na Monte Cassino będziemy dzień przed sztafetą. Spotkamy się na uroczystościach rocznicowych 18 maja - mówi Artur Sobótka, prezes Stowarzyszenie Motocyklowe Monte Cassino Intermarium.

Wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko żegnając uczestników składam podziękowania dla organizatorów biegu i pielgrzymki motocyklowej.

- Uczestnikom życzę wytrwałości na trasie w tej patriotycznej i osobistej intencji. Dziękujemy wszystkim biegaczom i motocyklistom za wasze poświęcenie dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy - mówił wójt Golanko.

Bitwa o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino, to seria starać wojsk alianckich w tym Polaków z Niemcami. Walki nazywane także bitwą o Rzym trwały od stycznia do maja 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Uznawane są za jedne z najbardziej zaciętych i najkrwawszych podczas II wojny światowej.

Podczas bitwy o Monte Cassino ogromnym męstwem wykazali się żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Zacięta walka Polaków i postępy sprzymierzeńców na innych odcinkach natarcia, doprowadziły do opanowania 18 maja kluczowych pozycji obronnych, w tym wzgórza klasztornego. Jako pierwszy do ruin klasztoru dotarł patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich, który na znak zwycięstwa zatknął tam swój proporzec. Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem polskiego heroizmu podczas II wojny światowej.

Rada gminy Kocmyrzów Luborzyca podczas ślubowania

Wybrali przewodniczących rad gmin i ich zastępców. Jedni zmi...

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski