Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicze tajemnice

Redakcja
Ścieżki piesze i rowerowe, kilometry zieleni, pomniki przyrody, zabytki, górnicza sztolnia, m.in. takie atrakcje czekają na tych, którzy w wakacje odwiedzą Libiąż. To górnicze miasteczko kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Nawet mieszkańcy nie będą się nudzić, gdy zdecydują się odkryć uroki swojego rodzinnego miasta.

Wbrew pozorom to niewielkie górnicze miasteczko ma sporo do zaoferowania zarówno gościom, jak i rodowitym mieszkańcom. Atutem Libiąża jest jego geograficzne położenie na obszarze Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Ze szczytów wzgórz rozciągają się rozległe panoramy. Przy ładnej pogodzie można podziwiać Rów Krzeszowicki, Garb Tenczyński, Kotlinę Oświęcimską, a nawet Beskidy i ośnieżone szczyty Tatr. Dużą część powierzchni gminy stanowią lasy. Można tu spotkać aż 25 gatunków roślin chronionych i aż 100 gatunków prawnie chronionych zwierząt. Miłośników wędkarstwa zachwycą stawy leśne w Szyjkach i śródleśne stawy zapadliskowe w Żarkach. Mieszkańcy chętnie spędzają tu wolny czas. Urokliwe są także parki i zieleńce. Na terenie Libiąża spotkać można zarówno zieleń urządzoną o charakterze zabytkowym, np. drzewostan w otoczeniu kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, parku Janiny czy dęby o walorach pomników przyrody przy ul. Długosza, które osiągają 400 cm obwodu w pierśnicy.

Libiąż może pochwalić się też zabytkami. Warto odwiedzić Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w 1912 r. według projektu mistrza Teodora Talowskiego – zwanego "Gaudim Północy”– prekursora neoromantyzmu w polskiej architekturze. Wewnątrz znajdują się freski i ornamentyka z lat 30. Zabytkowy jest także budynek straży pożarnej przy ul. Floriańskiej, a także domy przy ulicach: Sienkiewicza, Flasińskiego, Armii Krajowej i Długosza. Warto zobaczyć też pozostałości po młynie wodnym z 1834 roku przy ul. Kościuszki w Żarkach. Osoby zainteresowane historią górnictwa chętnie zwiedzą sztolnię w kopalni "Janina”.

W gminie znajdują się też szlaki turystyczne. Oświęcim – Babice wiodący m.in. przez rezerwat przyrody "Góra Bukowica” oraz Oświęcim – Babice przez dolinę Wisły, prowadzący zachodnim krańcem gminy. Rowerzystów ucieszy wiadomość o znakowanych trasach, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki gminy. Można też wybrać się na przejażdżkę konną. Szkółka Jeździecka Konna "Tęcza” przy ul. Świerkowej dysponuje 7 końmi. (LIZ)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski