Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwa rosną w siłę

Redakcja
Zaproszeni goście (od prawej): Włodzimierz Okrajek, Bogusław Wiśniewski i dr Stanisław Orlicki Fot. Zbigniew Wojtiuk
Zaproszeni goście (od prawej): Włodzimierz Okrajek, Bogusław Wiśniewski i dr Stanisław Orlicki Fot. Zbigniew Wojtiuk
Główny punkt wczorajszej sesji Rady Powiatu brzmiał: ocena sytuacji na wsi i w rolnictwie powiatu miechowskiego. Mówiono o ważkich dla powiatu typowo rolniczego sprawach, poczyniono kilka analiz i podsumowań. I tylko żałować należy, że nie było na niej samych rolników, choć takie obrady są otwarte. Obecni byli dyrektorzy i prezesi, którzy obdarowali zebranych solidną porcją sprawozdawczości.

Zaproszeni goście (od prawej): Włodzimierz Okrajek, Bogusław Wiśniewski i dr Stanisław Orlicki Fot. Zbigniew Wojtiuk

ROLNICTWO. Rolnicy z powiatu miechowskiego korzystają z każdej dostępnej formy płatności

Realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich od 2004 r. w skali powiatu miechowskiego omówił dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie, Włodzimierz Okrajek. Tylko w pierwszej fazie PROW (lata 2004 - 2006) na Miechowszczyznę spłynęło 116,5 mln zł.
- Można obrazowo stwierdzić, iż są to niemal trzy roczne budżety powiatu miechowskiego - zaznaczył kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miechowie Marian Gamrat.
Nie gorzej zapowiada się druga odsłona PROW. Na płatności bezpośrednie do gruntów rolnych zostało w 2007 r. złożonych 6901 wniosków, w roku 2008 - 6704, w tym roku - 6704 wnioski. O wsparcie działalności na obszarach górzystych i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania ubiegało się od 2007 r. prawie 3 tysiące rolników. Na płatności do programów rolno-środowiskowych złożonych zostało 219 wniosków.
Zmienia się średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego. Stają się one większe, co również wpływa na rozwój i zmianę form gospodarowania. Jeszcze w latach 2004 - 2006 średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła 6,30 - 6,46 ha, obecnie oscyluje w granicach 6,50 - 6,59 ha. - Dzieje się tak poprzez likwidację małych gospodarstw przyzagrodowych - tych do jednego hektara. Takie skrawki powiększają areał, zbliżając gospodarstwo niemal do wzorca, jeśli chodzi o idealną powierzchnię gospodarstwa rolnego - tłumaczy naczelnik Wydziału Gospodarczego, Rolnictwa i Leśnictwa w starostwie Czesław Mardaus.
Ważną pozycję w PROW zajmuje wspieranie gospodarstw niskotowarowych. Tylko w ciągu dwóch lat: 2005 i 2006 złożono półtora tysiąca wniosków.
Bogusław Wiśniewski, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, był komentatorem drugiej prezentacji. ARR jako agencja płatnicza obejmuje swoją działalnością ponad 20 grup towarowych. Wczoraj weszła w życie nowa ustawa o Funduszu Promocyjnym mającym za zadanie wspierać innowacyjne działania w sektorze rolniczym.
- Obecnie produkujemy o 30 procent mleka i przetworów mlecznych więcej niż konsumujemy. I tendencja konsumencka jest nadal spadkowa - przestrzegał dyr. Wiśniewski.
Radnego Jarosław Moskwę (lekarza medycyny) zainteresowały promowane przez ARR akcje "Mleko w szkole i "Owoce w szkole". Wciąż jednak jest zbyt wiele przeszkód i barier na mleczno-owocowej drodze, aby mogły one skutecznie wyprzeć chipsy tudzież coca-colę z uczniowskiego jadłospisu...
Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie, przybliżył ostatnie działania na rzecz rolnictwa miechowskiego, natomiast dr Paweł Orlicki - dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechniki Sp. z o. o. w Krasnem (Przedstawicielstwo Spółki w Zabierzowie), obszernie poinformował o dawnych i obecnych osiągnięciach funkcjonującej już 50 lat spółki. Dawna Stacja Hodowli i Unasienniania wnosi poważny wkład, jeśli chodzi o rozród i hodowlę sztuk mięsnych, mlecznych, a także takich pożytecznych owadów jak pszczoły.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski