Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gruntowny remont i doposażenie Oddziału Radioterapii Szpitala Rydygiera w Krakowie. Pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęciu już 1 grudnia br.

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Gruntowny remont i doposażenie Oddziały Radioterapii Szpitala Rydygiera w Krakowie. Pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęciu już 1 grudnia br.
Gruntowny remont i doposażenie Oddziały Radioterapii Szpitala Rydygiera w Krakowie. Pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęciu już 1 grudnia br. Aleksandra Łabędź
Oddział Radioterapii w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie przeszedł gruntowny remont i już w piątek, 1 grudnia, przyjmie pierwszych pacjentów. Oddział został wyposażony w sale wzmożonego nadzoru dla chorych po zabiegach brachyterapii i chorych z ciężkimi powikłaniami. Ponadto "radioterapia" w Szpitalu Rydygiera została również doposażona w niezbędny sprzęt. Wszystkie te inwestycje pochłonęły łącznie ok. 10 mln zł. - Szpital Rydygiera jest liderem w Województwie Małopolskim jeżeli chodzi o onkologię - podkreśla Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

- To dzisiejsze spotkanie jest związane z otwarciem Oddziału Radioterapii, którego remont odbył się dzięki Funduszom Unii Europejskiej. W ramach tego programu "Poprawa dostępności i warunków stacjonarnej terapii schorzeń onkologicznych w Szpitalu" realizowaliśmy remont Oddziału Hematologii, ktory był oddany w połowie roku, dzisiaj oddajemy Oddział Radioterapii i mamy jeszcze ramach programu do oddania Poradnie Onkologiczne, w ktorych prace są aktualnie już na ukończeniu. Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie zaangażowanie Zarządu Województwa Małopolskiego, a w szczególności Pana Wicemarszałka Łukasza Smółki - mówił lek. med. Artur Asztabski, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Nowy Oddział Radioterapii przyjmie swoich pacjentów już w piątek 1 grudnia, a w ciągu kilku tygodni w Centrum Radioterapii Amethyst, ściśle współpracującym z Oddziałem Radioterapii Szpitala Rydygiera zakończy się instalacja Przyspieszacza Versa HD firmy Elekta - jednego z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w radioterapii i radiochirurgii, który pozwala w trakcie leczenia zwiększyć ochronę zdrowych tkanek i dodatkowo zastosować napromienianie stereotaktyczne u chorych z małymi guzami przerzutowymi nadnerczy, wątroby, kręgosłupa i mózgowia.

- Tak naprawdę największe zaangażowanie jest ze strony kadry tej placówki jeżeli chodzi o to, co się dzieje w szpitalu. Najważniejsze jest to, że wy państwo jako Szpital im. Rydygiera jesteście bardzo dobrze postrzegani przez pacjentów. Jesteście specjalistami, ratujecie życie i zdrowie ludzi i to jest najważniejsze. Ważne jest to, że Szpital Rydygiera tworzy jeden duży zespół - dodał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i podkreślił, że każda inwestycji realizowanych w szpitalu jest realizowana by zapewnić personelowi godne i dobre warunki pracy, a pacjentom jak najlepszą opiekę i komfort hospitalizacji.

- Codziennie w Polsce ponad 500 osób dowiaduje się, że ma nowotwór. Około 1/3 Polaków zachoruje na nowotwór, a ¼ umrze z powodu nowotworu. Walka z nowotworem ma konotacje militarne. W naszym szpitalu mamy wszystkie rodzaje broni: chemioterapię, chirurgię, radioterapię, logistykę i wsparcie. Dla pacjenta walka z nowotworem, jak to powiedział Churchill: to krew, łzy, pot i znój. Wygranie z nowotoworem jest możliwe! Dlatego otwieramy ten 27 - łóżkowy oddział, który jest w naszym odczuciu miejscem jasnym i pięknym, po to by pacjenci mieli dodatkowe wsparcie, jednak jest to również pole bitwy z nowotworem - mówi dr n med. Marcin Hetnał, Ordynator Oddziału Radioterapii.

Przypomnijmy, że rocznie na Oddziale Radioterapii w "Rydygierze" hospitalizowanych jest ponad 1100 pacjentów wymagających koordynacji zawansowanych terapii onkologicznych z leczeniem wspomagającym, żywieniowym, przeciwbólowym i wsparciem psychologicznym.

Ogromne znaczenie w długotrwałym leczeniu pacjentów onkologicznych ogrywają również działania zwiększające komfort hospitalizacji, stąd na nowo wyremontowanym Oddziale Radioterapii wszystkie sale chorych są 2 osobowe (pomieszczenia zostały wyposażone również w oddzielne węzły sanitarne), a pacjenci będą mogli korzystać z nowej biblioteki i sali telewizyjnej.

Dodatkowym atutem jest też artystyczna aranżacja przestrzeni Oddziału, w której wykorzystane zostały kolorowe, secesyjne obrazy, wykonane na szkle organicznym i tapety graficznie je wykorzystujące, autorstwa byłej pacjentki Szpitala Rydygiera, Dominiki Dropiowskiej.

Leczenie pacjentów na Oddziale Radioterapii

Aktualnie wśród pacjentów Oddziału Radioterapii Szpitala Rydygiera rocznie ponad 500 osób leczonych jest radioterapią skojarzoną z chemioterapią, 300 Pacjentów leczonych jest brachyterapią, a ponad 160 osób wymaga żywienia dietą dojelitową oraz pozajelitową. Pacjenci przebywający na Oddziale objęci są opieką specjalistów radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych, psychoonkologa, dietetyka, fizjoterapeuty oraz wykwalifikowanego zespołu pielęgniarskiego.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski