MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gruzja Armenia

Redakcja
Gruzja i Armenia. Co o nich wiemy? Praktycznie nic. A przecież są to kraje, w których tkwią korzenie... chrześcijańskiej Europy. Kto słyszał o fortecy Ananuri, kościele Tsminda Sameba, klasztorze Tatew o IX-wiecznym rodowodzie, czy Gruzińskiej Drodze Wojennej? Niewielu.

Tak fascynującej historii, niezwykłych zabytków, legend, pięknych zwyczajów, tradycji, państwom tym mogłyby pozazdrościć znacznie większe kraje. Gruzja i Armenia wciąż są rozdarte między Europą i Azją, wstrząsane konfliktami, a jednocześnie zamieszkałe przez ludzi niezwykle gościnnych, szczególnie dla przybyszów znad Wisły. Do tego obdarzone cudownymi wręcz krajobrazami i... wspaniałym winem.
Co odnajdziemy w "Gruzji, Armenii"? To wszystko, co powinno się znaleźć w każdym dobrym przewodniku. Są więc informacje praktyczne - o tym, jak przygotować się do podróży, co z sobą zabrać, jakie są formalności wizowo-paszportowe i przepisy celne, którą porę roku wybrać, jak dojechać do Gruzji i Armenii. Dowiemy się gdzie przenocować, a także co zjeść i wypić.
Najpierw poznajemy Gruzję, jej bogatą historię i przepiękne zabytki, kulturę i sztukę, ludność i język, literaturę i religię... Zwiedzanie rozpoczynamy zaś od Tbilisi. Potem wędrujemy przez regiony: Abchazję, Megrelię i Racza Leczchumi; Imeretię; Szida-Kartlię (m.in. Gori); Kachetię; Adżarię oraz Samcche-Dżawachetię i Kartlię Dolną.
A potem jest Armenia (również mnóstwo niezwykle przydatnych informacji praktycznych) i jej regiony: Erewan; Szirak, Lori, Tawusz; Aragac, Kotaik, Gegarkunik; Armawir, Ararat oraz Wajoc, Dzor i Sjunik.
W przewodniku są też propozycje dziewięciu jedno- i dwudniowych tras, jest słowniczek polsko-gruziński oraz polsko-ormiański, indeks miejscowości, nazw geograficznych i ważniejszych atrakcji turystycznych, a do tego dwie kolorowe mapy na skrzydełkach (Gruzji i Armenii), piękna kolorowa wkładka w środku oraz mnóstwo rysunków i planów.
Opisania - w krakowskich Bezdrożach - Magicznego Zakaukazia podjął się Krzysztof Kamiński, z zawodu architekt, a z zamiłowania podróżnik. Czy mu się to udało? Autor twierdzi, że przewodnik "nie jest pozycją wyczerpującą temat, a jedynie porusza zagadnienia Zakaukazia". Jednak informacji i porad jest w nim tak wiele - a jedna cenniejsza od drugiej - że powinien znaleźć się na półce każdego wędrowca. (DMA)
Gruzja, Armenia, Magiczne Zakaukazie, 224 strony, Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2006

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski