Gwarancja de minimis BGK już ponad 10 lat wspiera przedsiębiorców. Fenomen na polskim rynku

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego

ROK W BIZNESIE

294,3 mld zł kredytów zabezpieczonych gwarancją dla blisko 263 tysięcy polskich firm - to podsumowanie 10 lat programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Już co 4 złotówka kredytów dla mikro- małych i średnich przedsiębiorstw zabezpieczana jest gwarancją de minimis. Dzięki niej udało się zachować lub utworzyć ponad 630 tysięcy miejsc pracy. To jedyny taki produkt na polskim rynku który wspiera przedsiębiorców w rozwoju.

Gwarancja de minimis - mały jubileusz i duże możliwości

Już od ponad 10 lat z gwarancji de minimis bardzo chętnie korzystają polscy przedsiębiorcy. I czynią to nie tylko w czasach kryzysu, jak np. podczas pandemii koronawirusa COVID-19 czy światowych perturbacji gospodarczych związanych z wojną na Ukrainie, ale także w dobie dobrej koniunktury gospodarczej.

Gwarancja de minimis BGK już ponad 10 lat wspiera przedsiębiorców. Fenomen na polskim rynku

Gwarancje de minimis są zabezpieczeniem kredytu obrotowego lub inwestycyjnego i są realizowane z rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”. Ich celem jest poprawa dostępu do finansowania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorca może skorzystać z takiej gwarancji poprzez wypełnienie i złożenie wniosku o udzielenie gwarancji w banku kredytującym wraz z wnioskiem o kredyt obrotowy lub inwestycyjny.

Dla kredytów inwestycyjnych gwarancja de minimis może być udzielona maksymalnie na 10 lat i zabezpieczać do 60 proc. kwoty kredytu. Dla kredytów obrotowych gwarancja również może objąć do 60 proc. kwoty kredytu i może być udzielona na 5 lat. Nie obejmuje odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem, a zabezpieczana jest wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy. W obydwu przypadkach może zabezpieczać kredyty udzielane w walutach obcych.

Co ważne o takie wsparcie mogą starać się klienci banku z tzw. krótką historią kredytową lub nie posiadający majątku, który gwarantowałby zabezpieczenie kredytu. Pojedyncza kwota gwarancji nie może przekraczać 5 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że zależna jest od wielkości dostępnego limitu pomocy de minimis dla danego przedsiębiorcy.

Gwarancja de minimis BGK już ponad 10 lat wspiera przedsiębiorców. Fenomen na polskim rynku

Przedsiębiorcy o gwarancji de minimis

Co sądzą o niej przedsiębiorcy? 91 proc. badanych poleciłoby gwarancję de minimis swoim znajomym właścicielom firm, 80 proc. uważa, że gwarancje te odpowiadają na aktualne potrzeby mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, a 78 proc. właścicieli firm podkreśla, że bez tego wsparcia nie otrzymałoby finansowania.

Z badań prowadzonych przez BGK wynika również, że właściciele firm korzystający z gwarancji de minimis częściej – niż firmy nie korzystające z nich – inwestowali w rozwój swoich przedsiębiorstw, nabywali budynki i grunty, realizowali projekty związane np. z cyfryzacją oraz robotyzacją.

To oznacza, że BGK nie tylko ułatwia i stabilizuje dostęp do kapitału obrotowego, ale także poprawia płynność firm oraz elastyczność dysponowania majątkiem danego przedsiębiorstwa. I choćby tylko to świadczy, jak gwarancja de minimis pomaga rozwijać się polskim MŚP.

Siła napędowa polskiej gospodarki

10 lat - wydaje się, że to niewiele. Jednak w ciągu tych 10 lat polska gospodarka bardzo mocno się rozwinęła, okrzepła, a rodzime firmy zaczęły rywalizować nie tylko w Polsce, ale także na globalnym rynku.

I co warto podkreślić, w wielu przypadkach napędem tego sukcesu jest właśnie gwarancja de minimis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gwarancja de minimis BGK już ponad 10 lat wspiera przedsiębiorców. Fenomen na polskim rynku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski