MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hala Targowa zostanie wpisana do rejestru zabytków, żeby nie było tam dyskoteki

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Hala Targowa w Krakowie ma zostać wpisana do rejestru zabytków.
Hala Targowa w Krakowie ma zostać wpisana do rejestru zabytków. Marcin Banasik
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig poinformował, że Hala Targowa na Grzegórzkach zostanie wpisana do rejestru zabytków. To ma wstrzymać prace związane z utworzeniem tam klubu nocnego, którego powstanie wzbudziło kontrowersje wśród mieszkańców.

- Mam dla mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców Grzegórzek bardzo dobrą informację. Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli - poinformował wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

- Odbyłem dzisiaj spotkanie z wojewódzką konserwator zabytków, która poinformowała mnie o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania budynku hali do rejestru zabytków, ze względu na jej szczególny charakter. Jednocześnie pani konserwator wystąpiła do Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” o wstrzymanie prac remontowych. Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny. Wierzę, że w ten symboliczny sposób przejdziemy do realizacji planu rewitalizacji całego otoczenia hali, ulicy Grzegórzeckiej i Wesołej, czyniąc z tego miejsca kolejny salon Krakowa - dodał Andrzej Kulig.

Przypomnijmy, że w budynku Hali Targowej, w jej części, gdzie była dawna chłodnia, prowadzone są prace związane z utworzeniem tam wielkiego nocnego klubu. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści.

Mieszkańcy narzekają na nową kawiarnię przy Bunkrze Sztuki (zdjęcie po prawej). Nieopodal niszczeje zabytkowa Cafe Zakopianka.

Moje miasto. Bunkier z przystankiem i Cafe Ruina przy Planta...

Zespół zabudowań Hali Targowej, wzniesiony w latach 1937-1940, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Obiekt stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części obiektu prowadzi działalność handlową.

W drugiej połowie lat 20. XX wieku Rada Miasta Krakowa zdecydowała się wyprowadzić możliwość handlu produktami spożywczymi za pośrednictwem miejskich kramów i jatek oraz stworzyć dla nich miejsce odpowiadające wymogom sanitarnym. W 1928 roku architekci pracujący dla Urzędu Budownictwa Miejskiego Krakowa; Edward Kreisler i Czesław Boratyński udali się w delegację do Czech i Niemiec, aby zapoznać się z tym, jak wyglądają tamtejsze hale targowe. W rezultacie przeprowadzonej przez nich delegacji, Rada Miasta Krakowa zdecydowała aby wybudować w Krakowie trzy obiekty o tejże funkcji; przy Rynku Kleparskim, w Podgórzu, przy ul. Kalwaryjskiej i ul. Krasickiego oraz trzeciego, największego, który miał zostać umieszczony na tzw. gruntach poaugustiańskich, przy zbiegu ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.

Rozpoczęcie budowy hal było długo opóźniane. Ostatecznie wybudowana została tylko jedna z nich – przy ul. Grzegórzeckiej i al. Daszyńskiego.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hala Targowa zostanie wpisana do rejestru zabytków, żeby nie było tam dyskoteki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski