Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala z zielenią i tarasem na dachu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wczoraj został wmurowany kamień węgielny pod budowę hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha
Wczoraj został wmurowany kamień węgielny pod budowę hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha Fot. Anna Kaczmarz
Inwestycje. Obiekt będzie służył sportowcom Cracovii i mieszkańcom, a równocześnie pełnił rolę Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Autor: Piotr Tymczak

Hala 100-lecia Cracovii przy al. Focha ma być gotowa wiosną 2018 roku. Wczoraj wmurowany został kamień węgielny pod budowę obiektu.

- Kraków zyska najnowocześniejszą halę sportową dla osób niepełnosprawnych, która służyć będzie m.in. jako centrum przygotowań dla polskich paraolimpijczyków. Z hali skorzystają także kluby sportowe i mieszkańcy Krakowa - podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Halą będzie zarządzać KS Cracovia. Obiekt miał powstać na 100-lecie tego klubu. W tym roku Cracovia obchodzi już 110-lecie, jej działacze cieszą się jednak, że w końcu będą mieli swój dom i nie będą musieli wynajmować hal na terenie miasta. Za nowy obiekt mają płacić miastu czynsz dzierżawny. Na razie nie ujawniono kwot. - Sprawa bazy jest podstawą. Za wynajem obiektów płacimy przeszło 20 tys. zł miesięcznie. To są niebagatelne koszty - mówi Antoni Smoleń, prezes KS Cracovia 1906.

Obecnie ten klub w dziewięciu sekcjach szkoli ponad pół tysiąca zawodników. Dzięki hali będą tam mogły funkcjonować nowe sekcje osób niepełnosprawnych: szermierka, kolarstwo i koszykówka.

Obiekt - na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie - zbuduje firma Skanska. Obecnie prowadzone są roboty związane z fundamentami. Umowa na tę inwestycję opiewa na blisko 38 milionów złotych brutto. Hala znalazła się na liście obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury fizycznej i otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 10 milionów złotych. Resztę kosztów budowy pokrywa gmina Kraków.

ZIS zabiega o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wyposażenie hali, a także o wsparcie ze środków Unii Europejskiej. - Staramy się, by fundusze zewnętrzne stanowiły połowę wszyst-kich kosztów - wyjaśnia Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Budynek hali, zaprojektowanej przez krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, ma uzyskać atrakcyjną formę architektoniczną, odpowiednią do prestiżowej lokalizacji. Wyrośnie wprost z ziemi, łącząc poziomy chodnika wzdłuż alei Focha, ścieżki biegnącej po wale Rudawy z parterem budynku, jego przyziemiem i tarasem na dachu obiektu - z widokiem na Błonia i Kraków.

W części dach ma być też porośnięty zielenią. Poprowadzi na niego podjazd z zaprojektowaną pochylnią. Nowatorska rampa najazdowa umożliwi osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich przedostanie się z poziomu terenu na dach budynku całkowicie o własnych siłach, bez użycia windy.

Hala będzie obiektem wielofunkcyjnym, jednokondygnacyjnym. Jedynie w części zaplecza pojawią się trzy kondygnacje. Główną częścią obiektu ma być sala do gier o wymiarach 44 na 26 metrów umożliwiająca rozgrywanie spotkań większości dyscyplin halowych.

Głębokość płyty boiska to ok. 4 m pod poziomem terenu, co jest uwarunkowane wysokością zabudowy (hala nie mogła być wyższa niż sąsiednie budynki). To prawdopodobnie najgłębiej posadowione boisko hali sportowej w Polsce (poza kopalniami w Bochni i Wieliczce). Jest to rozwiązanie niezwykle rzadko spotykane przy projektowaniu tego typu obiektów w kraju.

Trybuny pomieszczą ponad 800 kibiców. Przewidziano blisko 700 miejsc do siedzenia na widowni, w tym miejsce na 48 wózków inwalidzkich (po złożeniu krzeseł w pierwszych rzędach) i dodatkowe 150 miejsc na ruchomej trybunie.

W hali powstaną także m.in.: zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia oraz kawiarnia. Zagospodarowany zostanie również teren wokół hali - powstanie parking na 100 samochodów i oświetlenie, nasadzona zostanie zieleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski