MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Helena Modrzejewska, polska superstar, na srebrnej, kolekcjonerskiej 20-złotówce

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Janusz Michalczak
Wspaniałą postać Heleny Modrzejewskiej, polskiej superstar, która największe sukcesy świeciła na amerykańskich scenach, przypomina najnowsza 20-złotowa srebrna moneta kolekcjonerska - pierwsza z cyklu poświęconego sławnym polskim aktorkom.

Wyemitowana przez Narodowy Bank Polski oficjalnie została zaprezentowana w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, którego artystka była jednym z głównych fundatorów i matką chrzestną. Aktorka przyjaźniła się z wieloma wybitnymi twórcami, była natchnieniem dla Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Ignacego Paderewskiego, a za granicą -Henry’ego W. Longffelowa, poety amerykańskiego, i Oskara Wilde’a .

- Jest najcudowniejszym zjawiskiem ludzkim, jakie za naszego życia przez świat przeszło i takim pozostanie na zawsze - pisał o niej Stanisław Witkiewicz. - Cokolwiek się z człowiekiem dzieje, pamięć o Niej jest bez skazy, jasna i cudowna.

Na rewersie monety umieszczono wizerunek aktorki z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu porcelanowy wizerunek kolorowego wachlarza scenicznego. Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię, Komedię i Błazna bawiącego się marionetkami.

W prezentacji uczestniczył m.in. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, a także marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Sylwetkę artystki przypomnieli Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego, i prof. Emil Orzechowski, wybitny krakowski teatrolog. Helena Modrzejewska była nie tylko wybitną aktorką, ale też patriotką, która pokładała wielką wiarę w odrodzenie Polski. Po Stanach Zjednoczonych podróżowała w wagonie o nazwie ,,Poland', nawiązującej do nieistniejącego wówczas państwa.

Była tytanem pracy. Wystąpiła w ponad 6 tysiącach przedstawień, grając w większości w języku angielskim. Świat podziwiał ją za role szekspirowskie. Kraków chlubi się wieloma miejscami związanymi z aktorką. Należy do nich nie tylko Teatr im. J. Słowackiego - także Modrzejówka, czyli willa artystki przy ul. Mazowieckiej. Helena Modrzejewska, której pogrzeb odbył się w kwietniu 1909 roku w Los Angeles, ostatecznie, po uroczystościach w kościele Świętego Krzyża, spoczęła 17 lipca na cmentarzu Rakowickim. Taka była jej wola – wrócić do Krakowa.

Idea emisji monet poświęconych polskim aktorkom jest efektem współpracy pomiędzy słynną krakowską sceną a Narodowym Bankiem Polskim, zapoczątkowanej wydaniem 20-złotowej monety kolekcjonerskiej z okazji jubileuszu 125-lecia Teatru.

- Kryje się za nią Krzysztof Głuchowski, który ma wiele ciekawych pomysłów - podkreśla prof. Adam Glapiński, prezes NBP. - Bank pragnie serią monet poświęconych wielkim polskim aktorkom oddać cześć wspaniałym Polkom wnoszącym w życie wartości, których często brak mężczyznom.

Dyrektor Krzysztof Głuchowski dziękował z kolei dwóm paniom, które bezpośrednio przyczyniły się do powstania monety - projektantce Annie Wątróbskiej-Wdowiarskiej oraz Katarzynie Basiak-Gale, dyrektor krakowskiego oddziału NBP.

Wieczór ozdobiły swoim talentem utalentowane i piękne aktorki Teatru im. J. Słowackiego - Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Judycka i Karolina Kazoń, występując w repertuarze popularnych amerykańskich piosenek musicalowych. Na tym jednak nie koniec atrakcji, gdyż widzowie zostali zaproszeni na pokaz mappingu na elewacji Teatru, ilustrującego dzieje tej najpiękniejszej krakowskiej sceny na tle burzliwych wydarzeń kilku ostatnich epok.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski